افتتاح اولین بانك شیر مادر شمال شرق كشور در مشهد

افتتاح اولین بانك شیر مادر شمال شرق كشور در مشهد

به گزارش پاراسول اولین بانك شیر مادر شمال شرق كشور در بیمارستان تخصصی زنان ام البنین (س) از مراكز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشكی مشهد راه اندازی شد.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، رئیس بیمارستان ام البنین (س) در حاشیه آیین افتتاح بانك شیر مادر با اشاره به اینكه «مزایای شیر مادر نسبت به شیر خشك بر هیچ كسی پوشیده نیست»، عنوان كرد: بهترین ماده برای نوزاد شیر مادر است و از شیر مادر بعنوان خون سفید یاد می شود.
فریده اخلاقی با اشاره به اینكه «مادران اهداكننده شیر مادر افراد ایثارگری هستند كه بدون داشتن هیچ رابطه خویشاوندی با نوزادان شیره جان خویش را به نوزادان اهدا می كنند»، بیان كرد: مادرانی هستند كه به واسطه مشكل نمی توانند به فرزند خود شیر دهند یا نوزادان نارس یا افرادی كه نوزادی را از شیرخوارگاه قبول كردند؛ این نوزادان از بانك شیر تغذیه می شوند.
رئیس بیمارستان ام البنین (س) با اشاره به اینكه «شیرخشك عوارض زیادی دارد»، اظهار داشت: شیر مادر دارای سلول های زنده است؛ از همین رو سبب می شود نوزادان در آینده بتوانند از سلامت جسمی خوبی برخوردار باشند.
وی افزود: شیرهای اهدایی از جانب مادران استرلیزه می شود و بعد طی فرایندی به نوزادان خورانده می شود كه خوشبختانه تا كنون نوزادان بستری در بخش مراقبت های ویژه نوزادان با این شیرها تغذیه شدند و شرایط خوبی دارند.
اخلاقی اضافه كرد: فردی كه شیره جان خویش را به فرزندش می دهد حكم مجاهد در راه خدا را دارد؛ ازاین رو مادران اهداكننده شیر و كسانی كه در این راه تلاش می كنند در این مجاهدت سهیم هستند.
مسئول بخش مراقبت های ویژه نوزادان بیمارستان ام البنین(س) هم اظهار نمود: برنامه كشوری برای ایجاد ۱۰ بانك شیر در كشور در دستور كار قرار گرفته است؛ چونكه بانك شیر مادر در كشورهای پیشرفته دنیا راه اندازی شده و تاثیرات مثبت آنرا بر روی سلامتی نوزادان شاهد می باشیم.
حیدرزاده با تاكید براینكه كارهای پژوهشی بسیاری در مورد شیر مادر انجام شده است، بیان كرد: مراحل پژوهشی و درمانی بانك شیر انجام شده و برای مسائل شرعی هم نظر فقها این بود كه به خاطر اینكه نوزاد از پستان مادر شیر نمی خورد مساله محرمیت ایجاد نمی گردد ودر واقع این كار با فرهنگ ما بومی شده است.
وی با اشاره به اینكه «امسال۱۰ بانك شیر مادر ایجاد می شود»، بیان كرد: طبق آمارهای عرضه شده با تاسیس و توسعه بانك شیر در كشور برزیل ۷۲ درصد كاهش در مرگ ومیر شیرخواران اتفاق افتاده است؛ هم اكنون در ایران یك بانك شیر در دانشگاه علوم پزشكی تبریز به راه افتاده است و با تلاش وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشكی در سطح كشور تعداد بانك شیر امسال به ۱۰ بانك شیر خواهد رسید.1398/06/28
12:27:33
5.0 / 5
4256
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است