برای دوران سالمندی چه كار باید كرد؟

برای دوران سالمندی چه كار باید كرد؟

به گزارش پاراسول كارشناس مركز بهداشت شهرستان زنجان اظهار داشت: برنامه ریزی صحیح برای عبور از بحران سالمندی نقش مهمی دارد.


فریده كلانتری در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در هر جامعه ای كه بیشتر از 8 درصد جامعه آن سالمند باشند آن جامعه رو به سالمندی می رود. پیشبینی می شود بین سال های 2030 تا 2500 تعداد افراد 60 ساله و بالاتر از 901 میلیون نفر به 1.4 میلیارد نفر افزایش پیدا كند. یكی از علت های افزایش سن و افزایش امید به زندگی، بهداشت و وضعیت اقتصادی - اجتماعی افراد است.
این مسئول در ارتباط با راه های كاهش نابرابری های سنی، خاطرنشان كرد: اهداف توسعه در صورتی قابل دست یابی خواهد بود كه همه گروه های سنی را دربرگیرد. توانمندسازی سالمندان در همه ابعاد توسعه همچون ارتقا و مشاركت فعال آنان در امور اجتماعی، اقتصادی و سیاسی یكی از طریق های تضمین كاهش نابرابری های سنی است.
كارشناس مركز بهداشت شهرستان زنجان افزود: سالمند پویا و فعال به معنای سالمندی با تجربیات مثبت و زندگی طولانی تر به همراه فرصت های مستمر برای لذت بردن و مولد بودن است. یكی از شاخصهای تحقق سالمندی پویا حضور سالمندان در مشاركت های اجتماعی است عواملی مانند محل سكونت، جنسیت، بهداشت، وضعیت اقتصادی و اجتماعی، درآمد و... سبب ایجاد مشكلاتی در دوران سالمندی می شود.
وی در ارتباط با داشتن دوران سالمندی سالم و با نشاط، اظهار نمود: برای داشتن دوران سالمندی سالم و با نشاط احتیاج به تغییراتی در عادت و شیوه زندگی و آموزش به خانواده ها بوده و برای رسیدن به این اهداف بهره مندی سالمندان از خدمات اجتماعی و بهداشتی - درمانی و تداوم آموزش در یادگیری و همبستگی در بستر خانواده، جامعه، سلامت و تغییر سبك زندگی سالم ضروری می باشد.
این مسئول با اشاره به اینكه سالمندان سرمایه های اجتماعی جامعه هستند، بیان كرد: سالمندان سرمایه های اجتماعی جامعه هستند، بایستی از تجربیات آنها به نحو احسن استفاده گردد و از صدمه های روانی و روحی آنان پیشگیری نماییم. غفلت از سالمندان و فقدان برنامه های مشخص، همچون برنامه های بهداشتی و درمانی می تواند در آینده تاثیر به سزایی بگذارند.
كلانتری در ارتباط با ضرورت ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس در سالمندان، اضافه كرد: با عنایت به افت عملكرد جسمی و روانی سالمندان باید خودباوری و اعتماد به نفس را افزایش داد و با ترغیت آنان به ورزش، سوادآموزی و هنر آنان را به مشاركت در مسائل خانوادگی و جامعه تشویق نماییم.
این مسئول در ارتباط با مراقبت های بهداشتی سالمندان در مراكز بهداشتی استان زنجان، تصریح كرد: سالی یك مرتبه مراقبت های بهداشتی برای سالمندان در مراكز بهداشتی - درمانی روستایی و خانه های بهداشت و در شهرها هم در پایگاه های شهری و مراكز جامع خدمات بهداشتی توسط پزشكان، مراقبین سلامت و بهورزان انجام می شود و سالمندان را از نظر تغذیه، سكوت و عدم تعامل مورد ارزیابی قرار می دهد و در صورت مشكل به سطوح بالاتر ارجاع می دهند و پیگیری های لازم در این رابطه انجام می شود. همه سالمندان 60 تا 70 ساله تحت پوشش مراكز بهداشتی كه صد درصد سالمندان 60 تا 70 ساله هستند در كلاس های آموزشی شركت می كنند و سواد بهداشتی آن ‍ ها افزوده می شود.1398/07/10
15:57:49
5.0 / 5
4317
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است