نایب رئیس كمیسیون بهداشت:

قیمت دارو واقعی شود، دولت از جیب مردم نرخ را افزایش ندهد

قیمت دارو واقعی شود، دولت از جیب مردم نرخ را افزایش ندهد

پاراسول: نایب رییس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاكید بر این كه «باید قیمت دارو واقعی شود» در عین حال اظهار داشت كه واقعی شدن و یا افزایش قیمت دارو نباید از جیب مردم رخ دهد. دولت باید با دادن یارانه افزایش قیمت دارو را از كانال بیمه ها جبران كند.


محمد حسین قربانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به صحبت های اخیر وزیر بهداشت درباره افزایش دو برابری قیمت داروهای خاص داخلی اظهار داشت: اگر قرار به تورم چند برابری باشد به تبع آن باید قیمت محصول نهایی هم واقعی شود. چون در غیر این صورت رانت به وجود می آید. این شامل حوزه درمان هم می شود. اگر تعرفه درمان واقعی نباشد اساسا با عنایت به هزینه های جانبی آن كیفیت درمانی پایین می آید.
وی با تاكید بر اینكه «باید قیمت تمام شده محصول متناسب با هزینه های تولید باشد» اضافه كرد: البته دارو بعنوان سبد كالای استراتژیك مردم شرایط دیگری دارد باید دولت بوسیله یارانه ها، دارو را با قیمت مناسب به دست مردم برساند. منظور دادن یارانه از مسیر بیمه ها است.
نایب رییس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس پیشنهاد وزیر بهداشت برای افزایش قیمت بعضی از داروها را منطقی خواند و اظهار داشت: امروز بیشتر تولید كنندگان دارو در حال ورشكستگی هستند چون دیگر تولید دارو برای آنها مقرون به صرفه نیست. این كه ما قیمت دارو را پایین نگه داشته كه با این وضعیت علاوه بر ایجاد رانت شاهد قاچاق دارو به آن طرف مرزها باشیم منطقی نیست پس باید با عنایت به اقتصاد مقاومتی و ضرورت توجه به تولید كنندگان قیمت دارو را واقعی كرد.
قربانی افزود: در این بین اگر افزایش قیمت دارو موجب ایجاد بار سنگین به مردم می شود دولت باید ورود كرده و به دارو یارانه دهد. یارانه باید از كانال بیمه ها اختصاص یابد در این شرایط كارخانه های تولیدی ورشكسته نشده و مردم هم به راحتی می توانند داروی مورد نیاز خودرا دریافت نمایند.
بگفته وی دولت نباید از جیب مردم قیمت دارو را افزایش دهد بلكه باید همچون كالاهای اساسی به دارو بوسیله بیمه ها یارانه دهد.
منبع:

1398/07/28
13:03:12
5.0 / 5
4150
تگهای خبر: بهداشت , تولید , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است