در آستانه روز جهانی مبارزه با چاقی مطرح شد

خطر ناباروری با قرص های چاقی و لاغری

خطر ناباروری با قرص های چاقی و لاغری

به گزارش پاراسول یك جراح زنان و زایمان ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون تاثیر چاقی و اضافه وزن بر باروری زنان، در عین حال نسبت به مصرف مكمل های لاغری و هورمونی آگهی داد و اظهار داشت: این مكمل ها حاوی تركیب های «استروئیدی» است كه می توانند به ناباروری افراد منجر شود؛ بنا بر این مصرف این نوع داروها برای كاهش و افزایش وزن، بدون نظر متخصص مربوطه اشتباه است.


دكتر آتوسا كریمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به نقش اضافه وزن در باروری زنان، اظهار داشت: چاقی و به دنبال آن افزایش چربی خون، فشارخون، قندخون و... می تواند منجر به بر هم خوردن توازن هورمون های جنسی مانند «FSH» و «LH» شده و به دنبال آن نظم عادت های ماهانه مختل شود كه این امر منجر به عدم تخمك گذاری و كاهش شانس باروری در فرد می شود.
وی با اشاره به اینكه اگر با وجود روند یاد شده حاملگی اتفاق افتد، عوارض زیادی در دوران حاملگی برای مادر و جنین به همراه خواهد داشت، تصریح كرد: سقط جنین، زایمان زودرس، مسمومیت حاملگی، افزایش فشار خون و... همگی از عوارضی است كه در دوره حاملگی در شرایطی كه شاخص توده بدنی بالا باشد، اتفاق می افتد.
این جراح زنان و زایمان افزود: بطور كلی نه تنها اضافه وزن و چاقی در باروری تاثیر دارد بلكه كاهش وزن شدید و یا وزن بسیار كم نیز می تواند تهدیدی برای باروری فرد باشد؛ چونكه وزن پایین نیز می تواند سبب برهم خوردن چرخه قاعدگی، توازن هورمون های جنسی و عدم تخمك گذاری شود. متاسفانه اتفاقی كه هم اكنون در جامعه مشاهده می نماییم، رعایت رژیم های غذایی سخت و خودخواسته به همراه ورزش های سنگین از طرف برخی بانوان است كه تاثیر مستقیم بر باروری آنها خواهد داشت.
وی با اشاره به اینكه شاخص توده بدنی (BMI) یك شاخص برای نمایش تناسب اندام است، اشاره كرد: عدد ایده آل برای شاخص توده بدنی بین ۱۸ تا ۲۴ است؛ درصورتی كه این عدد كمتر از ۱۸ و بیشتر از ۲۵ باشد می تواند با عوارضی برای فرد همراه باشد. همین طور شاخص توده بدنی ۲۵ تا ۳۰ نشان دهنده افزایش وزن و بیشتر از ۳۵ نیز با نازایی همراه خواهد بود.
عضو تیم تخصصی مركز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا، اظهار نمود: نكته قابل توجه آن است كه قبل از مبادرت به حاملگی نیز خانم ها باید به وزن مناسب خود برسند؛ بنا بر این سفارش می نماییم برای كاهش وزن خود به هیچ عنوان عجله ای نداشته باشند و اهتمام كنند طی مدت زمان طولانی تری ورزش های روزانه را با ۳۰ تا ۴۰ دقیقه ورزش ملایم آغاز كنند تا تغییر وزن به مرور اتفاق افتد. كاهش وزن سریع در مدت زمان كم می تواند تاثیر منفی در باروری آنها داشته باشد.
وی با اشاره به عوارض داروهای مكمل و هورمون هایی كه در بعضی باشگاه های ورزشی برای لاغری یا چاقی به افراد سفارش می شود، اظهار داشت: این مكمل ها حاوی تركیب های «استروئیدی» است كه می توانند به ناباروری افراد منجر شود؛ بنا بر این مصرف این نوع داروها برای كاهش و افزایش وزن بدون نظر متخصص مربوطه اشتباه است.
وی در ادامه با تاكید بر اینكه استراحت مطلق در حاملگی وجود ندارد، اضافه كرد: با وجود تصور برخی مادارن حامله در خصوص استراحت مطلق تاجایی كه عده ای حتی كارهای شخصی خودرا نیز انجام نمی دهند، موضوعی این چنینی وجود ندارد و تنها ممكنست محدودیت هایی در فعالیت مادر حامله به وجود آید كه آنهم باید با نظر پزشك متخصص اعمال شود. از آنجایی كه در شرایط حاملگی هورمون های بدن به شكلی تغییر می كنند كه احتمال لخته شدن خون در بخش هایی از بدن مانند اندام ها، قلب، ریه و... بالا می رود، فعالیت بدنی برای مادر حامله لازم است اما بسته به شرایط، سن مادر و وجود سابقه سقط در او میزان این فعالیت متفاوت می باشد.
كریمی با اشاره به اینكه یكی از بهترین ورزش ها برای مادران حامله پیاده روی است، اظهار داشت: ۳۰ دقیقه پیاده روی ملایم و آرام در طول روز برای مادر حامله مفید می باشد، اما به شرط تشخیص پزشك معالج؛ چونكه خانم های با سن بالاتر و سابقه سقط جنین شاید دیگر نتوانند ۳۰ دقیقه فعالیت داشته باشند و به آنها سفارش شود در خانه به فعالیت های روزمره خود بپردازند.
این فلوشیپ ناباروری درباب میزان مجاز اضافه وزن در دوره بارداری، اشاره كرد: میزان اضافه وزن در دوره حاملگی باید متناسب با وزن فرد قبل از آغاز حاملگی باشد؛ بطور كلی افزایش وزن از حداقل پنج كیلوگرم تاحداكثر ۱۸ كیلوگرم به شرط تناسب با وزن قبل از حاملگی می تواند مجاز باشد. همین طور كاهش وزن در دروره حاملگی به دلیلهای خودخواسته و به دنبال رژیم غذایی می تواند سبب به وجود آمدن برخی مواد سمی در گردش خون مادر شود كه این مواد به رشد جنین لطمه خواهد رساند.
منبع:

1398/09/04
11:54:24
5.0 / 5
4739
تگهای خبر: اضافه وزن , پزشك , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است