متخصصان جهانی هشدار دادند

خطر همه گیری ویروس شایع شده در مناطقی از آسیا

خطر همه گیری ویروس شایع شده در مناطقی از آسیا

پاراسول: متخصصان جهانی سلامت و بیماری های عفونی نسبت به خطر احتمالی ناشی از شیوع ویروسی موسوم به ˮNipahˮ آگهی دادند.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، ویروس كشنده Nipah كه خفاش ها ناقل آن هستند در مناطقی از جنوب و جنوب شرق آسیا شیوع انسانی داشته و احتمال همه گیری جدی آن وجود دارد.
این ویروس در سال ۱۹۹۹ در مالزی و سنگاپور شناسایی شد كه همه گیری هایی با نرخ مرگ و میر ۴۰ و ۹۰ درصد همراه داشته است. همین طور ویروس مزبور تا هزاران كیلومتر گسترش یافته و به بنگلادش و هند رسیده است.
تابحال واكسن یا دارویی برای مقابله با ویروس Nipah تولید نشده است.
مدیر اجرایی ائتلاف نوآوری های آمادگی اپیدمی (CEPI) اظهار داشت: ۲۰ سال از زمان كشف این ویروس گذشته اما جهان همچنان برای مقابله با تهدید جهانی ناشی از ویروس Nipah آماده نیست.
ائتلاف نوآوری های آمادگی، مشاركت كارشناسان بیماری، سازمان های خصوصی، عمومی و مدنی است كه در سال ۲۰۱۷ تشكیل شد و هدف آن تولید واكسن برای بیماری های عفونی ناشناخته و نوظهور است.
بگفته مدیر اجرایی ائتلاف نوآوری های آمادگی اپیدمی، شیوع ویروس Nipah تابحال به كشورهای جنوب و جنوب شرق آسیا محدود بوده اما این ویروس از قابلیت همه گیری برخوردارست برای اینكه خفاش های ناقل این ویروس در تمامی مناطق استوایی و نیمه گرمسیری كه محل زیست بیشتر از دو میلیارد انسان است وجود دارند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، همین طور از آنجاییكه این ویروس از انسان به انسان منتقل می شود این امكان وجود دارد كه در مناطق با تراكم جمعیت بالا گسترش یابد.
منبع:

1398/09/18
13:47:20
5.0 / 5
4128
تگهای خبر: بیماری , تولید , دارو , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است