عوامل مهم در افزایش  احتمال مبتلاشدن به آنفلوآنزا

عوامل مهم در افزایش  احتمال مبتلاشدن به آنفلوآنزا

پاراسول: رئیس مركز مدیریت حوادث و فوریت های پزشكی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به علایم بیماری آنفلوانزا شامل تب، سرفه (معمولا خشك)، سردرد، درد مفاصل و عضلات، بی حالی شدید، گلودرد و آبریزش بینی، حضور در مكان های شلوغ و تماس نزدیك با افراد مبتلا را دو عامل مهم در افزایش احتمال مبتلاشدن به این بیماری عنوان نمود.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دكتر امیرهاشمی در كارگاه آنفلونزا، درباره اهمیت تشكیل كارگاه ها و جلسات در ارتباط با سوژه آنفلوانزا، اظهار داشت: سالانه در سراسر دنیا در همه گیری های آنفلوانزا حدود ۳ تا ۵ میلیون نفر مبتلا می شوند.
وی میزان مرگ و میر سالانه ناشی از این بیماری در سراسر دنیا را 300 تا 650 هزار نفر عنوان نمود و اظهار داشت: برمبنای آخرین آمار استخراج شده از سامانه نظام مراقبت سندرمیك آنفلوانزا، در بیمارستان های تابعه دانشگاه از شروع مهر ماه سالجاری تعداد ۱۶۳۵ مورد با علایم شدید تنفسی بازگشت داشته اند كه از این تعداد، ۲۵۱ مورد برمبنای جواب آزمایش مبتلاشدن قطعی به آنفلوآنزا داشته اند، كه اكثریت با تشخیص استراحت در منزل و درمان علامتی و آموزش علایم آگهی ترخیص شدند.
افراد در معرض خطر آنفلوانزا
وی زنان باردار، كودكان زیر ۵۹ ماه، سالمندان، افراد مبتلا به بیماری مزمن، افراد مبتلا به نقص ایمنی و كاركنان بهداشت و درمان را از گروه هایی دانست كه بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به این بیماری هستند.
هاشمی زمان كمون بیماری را در حدود ۲ روز و تشخیص بیماری را اغلب بالینی دانست و اظهار داشت: نمونه گیری از حلق، بینی، نازوفارنكس و ترشحات تراشه و ارسال آن به آزمایشگاه های مرجع جهت انجامPCR به تشخیص قطعی بیماری كمك می نماید.
چه زمانی درمان شروع شود؟
هاشمی اشاره كرد: شروع درمان در موارد نیاز، طبق تجویز پزشك و بعد از معاینه و تشخیص بالینی قابل انجام و منوط به آماده بودن پاسخ آزمایش نیست.
وی با اشاره به اینكه برای بیماران پرخطر باید علاوه بر درمان علامتی درمان ضد ویروس شروع شود، اظهار نمود: چونكه شروع درمان اوسلتامیویر در ۴۸ ساعت پس از شروع علایم بیشترین تاثیر را دارد.
دارو به مقدار كافی در اختیار مراكز درمانی قرار دارد
وی با تاكید بر این كه دارو به مقدار كافی در اختیار مراكز درمانی قرار گرفته است، افزود: توجه به این نكته لازم است كه مصرف غیر منطقی داروی آنتی ویرال علاوه بر بار مالی بر سیستم بهداشتی و درمان كشور، سبب ایجاد مقاومت دارویی می شود.
مهمترین راه های احتیاط استاندارد در كاهش امكان مبتلاشدن به آنفلوانزا
رئیس مركز مدیریت حوادث و فوریت های پزشكی دانشگاه، رعایت بهداشت دست به صورت مرتب، بهداشت مناسب تنفسی (پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه، استفاده از دستمال و دفع صحیح دستمال) و پرهیز از دست دادن و روبوسی با افراد مبتلا را از مهم ترین راه های احتیاط استاندارد در كاهش امكان مبتلاشدن به آنفلوانزا عنوان نمود.
نوع برخورد كادر بهداشت و درمان در مراكز درمانی با بیماران مشكوك به آنفلوآنزا
هاشمی درانتها درباره نوع برخورد كادر بهداشت و درمان در مراكز درمانی با بیماران مشكوك به آنفلوآنزا اظهار داشت: كاركنان بهداشتی و درمانی مراكز درمانی تابعه باید بر تریاژ مناسب و جداسازی زود هنگام بیمار از سایر بیماران برمبنای دستورالعمل نظام مراقبت سندرمیك، تهویه مناسب تریاژ، محل انتظار بیمار، بخش عفونی و اتاق بیماران، رعایت فاصله مناسب بین بیماران، در اختیار قرار دادن وسایل حفاظت فردی برای كاركنان و بیماران، آموزش نكات لازم به كاركنان، پزشكان، بیماران و همراهان و ثبت مشخصات بیمار در سامانه آنفلوآنزا توجه ویژه داشته باشند.
بر طبق این گزارش، با شیوع بیماری آنفلونزا و لزوم آگاهی كلیه كادر درمان از آخرین دستورالعمل های ابلاغی وزارت بهداشت و اقدامات پیشگیرانه بهداشتی، پرستاری و پروتكل های درمانی، كارگاه های آموزشی آنفلوانزا به همت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی انجام شد.
منبع:

1398/09/19
21:44:19
5.0 / 5
4512
تگهای خبر: آب , آموزش , آنفلوآنزا , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است