عوارض شایع دیابت

عوارض شایع دیابت

به گزارش پاراسول دیابت یك بیماری مزمن است و زمانی رخ می دهد كه لوزالمعده، انسولین كافی تولید نمی كند یا بدن نمی تواند به صورت موثر از انسولین تولید شده، استفاده نماید.به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، با گذشت زمان دیابت می تواند به قلب، عروق خونی، چشم، كلیه ها و اعصاب صدمه برساند. دیابت خطر مبتلا شدن به بیمای های قلبی و سكته مغزی را زیاد می كند. همینطور با كاهش جریان خون و صدمه های عصبی در پا، احتمال زخم پای دیابتی، عفونت و نیاز احتمالی برای قطع اندام افزایش می یابد.

یكی از عوارض دیابت می تواند كوری چشم باشد كه به علت صدمه طولانی مدت به عروق خونی كوچك در شبكیه چشم رخ می دهد. یك درصد از كوری جهان را می توان به دیابت نسبت داد. دیابت از علل اصلی نارسایی كلیه هم هست. خطر كلی مرگ در بین افراد مبتلا به دیابت حداقل دو برابر خطر مبتلا شدن به همسالان خود بدون دیابت است.

چگونه می توان بار بیماری دیابت را كاهش داد؟

ثابت شده است كه تغییرات ساده در سبك زندگی در جلوگیری یا به تاخیر انداختن شروع دیابت نوع ۲ موثر است. برای كمك به پیشگیری از مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ و عوارض آن موارد زیر را رعایت كنید:

- دستیابی به وزن نرمال بدن و حفظ آن.

- افزایش میزان فعالیت بدنی؛ به صورتی كه حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط به صورت منظم حداقل پنج روز در هفته باید صورت گیرد. فعالیت بدنی بیشتر هم برای كنترل وزن لازم است.

- پیروی از یك رژیم غذایی سالم شامل سه تا پنج واحد میوه و سبزی ها در روز و كاهش مصرف قند و چربی های اشباع

- اجتناب از مصرف دخانیات و سیگار كشیدن كه خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی و عروقی را زیاد می كند.

باید توجه كرد كه تشخیص زودهنگام دیابت می تواند از راه آزمایش خون كه نسبتاً ارزان است، صورت گیرد. درمان دیابت هم شامل پایین آوردن قند خون، كنترل عوامل خطر شناخته شده ای كه به عروق خونی صدمه می رسانند و ترك مصرف دخانیات برای پیشگیری از عوارض مهم دیابت هم مهم می باشد.

بنابر اعلام دفتر بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، همینطور مداخلات امكان پذیری كه سبب صرفه جویی در هزینه های افراد دیابتی می شود، عبارتند از كنترل قند، كنترل فشار خون، مراقبت از پا، كنترل چربی خون، غربالگری برای نشانه های اولیه بیماری های كلیوی در رابطه با دیابت و... كه این اقدامات باید توسط یك رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی منظم همراه با حفظ وزن طبیعی بدن و اجتناب از مصرف دخانیات پشتیبانی و حمایت شود.
1398/09/28
14:57:10
5.0 / 5
4107
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , تولید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است