5 ماده خوراكی مناسب برای تقویت سوخت و ساز بدن

5 ماده خوراكی مناسب برای تقویت سوخت و ساز بدن

پاراسول: بیشتر افراد نوعی از رژیم های غذایی به منظور تقویت سوخت و ساز و كاهش وزن را تجربه كرده اند.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، بیشتر این رژیم های غذایی كاركرد مطلوبی ندارند؛ چونكه به اشتباه تصور می شود تسریع سوخت و ساز برابر با از دست دادن میزان كالری بیشتر است. سوخت و ساز فرایندی فراتر از كالری سوزی است. در واقع سوخت و ساز مجموعه ای از تمامی واكنش های شیمیایی است كه در بدن رخ می دهد.
فرآیند متابولیك شامل اقدامات گوناگونی همچون گوارش، تجزیه غذا برای تامین انرژی و تولید بافت های جدید است. برای تنظیم گردش خون و حتی حفظ دمای مطلوب بدن نیاز است تا فرآیند سوخت و ساز به درستی صورت گیرد. ازاین رو تقویت سوخت و ساز به این مفهوم نیست كه بدن در جهت كالری سوزی بیشتر فعالیت كند، بلكه به مفهوم سرعت بخشیدن به تمامی فرایند ها در بدن است. هرچند نمی توان تأثیر سوخت و ساز بر كنترل وزن را نادیده گرفت.

خوراكی هایی كه سوخت و ساز بدن را تقویت می كنند
سایت first post نوشت: باآنكه حدودا تمامی مواد غذایی سوخت و ساز را می افزایند، اما بعضی از خوراكی ها همچون جرقه ای در بدن عمل كرده و به سوختن كالری بیشتر كمك می كنند اما این در شرایطی است كه فرد فعالیت جسمی كافی داشته باشد.
همچون مواد غذایی كه می توان به رژیم غذایی افزود تا روند سوخت و ساز را تقویت كرد:
شكلات تلخ: محققان معتقدند مصرف ۴۰ گرم شكلات تلخ در روز نه تنها سوخت و ساز را تقویت می كند؛ بلكه باكتری های روده را تقویت كرده و روند گوارش مواد غذایی را بهبود می دهد. البته شكلات شیری و سفید این خاصیت را ندارند.
غذاهای تند: بررسی ها نشان داده است پیپرین و كاپسی سین از تركیب های موجود در فلفل تند سوخت و ساز در بدن را سرعت می بخشند. هرچند افرادی كه به دنبال كنترل وزن خود هستند، در مورد مصرف غذاهای تند باید دقت بیشتری داشته باشند؛ چون كه این مواد غذایی علاوه بر آنكه سوخت و ساز را تقویت می كنند، اشتهاآور هم هستند. ازاین رو در افرادی كه می توانند اشتهای خویش را كنترل كنند، غذاهای تند بهترین گزینه برای كاهش وزن می باشد.
آب: حفظ رطوبت بدن یكی از ضروریات اصلی برای برخورداری از سلامت كامل است. كارشناسان سلامت بر این باورند نوشیدن هشت تا ۱۰ لیوان آب در طول روز نیاز انرژی روزانه را حداقل ۴۰۰ ژول بالا می برد. هرچند برای تقویت سوخت و ساز نوشیدن آب سرد سفارش می شود. برخی محققان معتقدند هنگام نوشیدن آب سرد بدن انرژی بیشتری را برای گرم كردن آب مصرفی و رساندن آن به دمای نرمال مصرف می كند.
قهوه: قهوه سوخت و ساز چربی و كربوهیدرات را برای مدت كوتاهی در بدن بالا می برد. به قول محققان یك فنجان قهوه میزان سوخت و ساز را برای مدت سه ساعت بالا می برد. هرچند باید به این نكته توجه داشت كه زیاده روی در مصرف قهوه با نتایج خود همراه می باشد.
خوراكی های سرشار از پروتئین: سوختن پروتئین نسبت به كربوهیدرات ها و چربی ها انرژی بیشتری نیاز دارد. ازاین رو گنجاندن خوراكی های سرشار از پروتئین به رژیم غذایی میزان سوخت و ساز را زیاد می كند.1398/09/30
13:09:42
5.0 / 5
4567
تگهای خبر: آب , انرژی , پروتئین , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است