معاون وزیر بهداشت تشریح كرد

نحوه چكاپ مسافران چین هنگام ورود به كشور

نحوه چكاپ مسافران چین هنگام ورود به كشور

به گزارش پاراسول معاون بهداشت وزارت بهداشت در جریان بازدید از دفتر مراقبت بهداشت مرزی واقع در فرودگاه امام خمینی (ره) اظهار داشت: تمام مسافران ورودی به فرودگاه های بین المللی كشور از مبداء چین، تحت ارزیابی قرار می گیرند و تابحال موردی از كروناویروس در كشور مشاهده نشده است.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا رئیسی اظهار داشت: برای غربالگری ورودی مسافرین از دستگاه های تب سنج استفاده می شود. با عنایت به علایم بیماری همچون بیماری های تنفسی كه بیشتر با تب، تنگی نفس و سرفه مشخص هستند، در بدو ورود مسافران ورودی از چین مورد ارزیابی قرار می گیرند.
وی اضافه كرد: در این فرودگاه مسافران گروه هدف، یعنی مسافران كشور چین كه از سوی سازمان جهانی بهداشت به ما اعلام شده است، وارد می شوند، ازاین رو هنگام ورود این مسافران با دستگاه هایی مثل تب سنج كه یك دستگاه خیلی ساده برای غربالگری اولیه هست، چنانچه مسافری تب، سرفه و تنگی نفس داشته باشد، مورد ارزیابی قرار می گیرد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: افراد را بر مبنای شدت بیماری و علایم آن از بقیه جدا می كنند، توضیحات لازم را به آنها می دهند و همكاران ما آنها را به پزشكی كه در فرودگاه مستقر است، ارجاع می دهند. مانند همین اقدامات به مناسبت های مختلف مثل برنامه حج، اربعین و یا احیانا اگر نوعی بیماری در جایی از دنیا شیوع پیدا كرده باشد، برای مسافران انجام می شود. پزشك هم معاینات تكمیلی را انجام داده، شرح حالی از آنها می گیرد و این افراد به دو دسته تقسیم می شوند.
وی افزود: اگر علایم بیمار خیلی خفیف باشد و نگران كننده نباشد، ضمن اینكه این افراد در سامانه ثبت می شوند، تا دو هفته از راه محل اسكان شان اگر هتل باشد یا هر جای دیگر، تحت مراقبت قرار می گیرند. ضمن این كه آموزش های خودمراقبتی هم به آنها داده می شود. اگر چنانچه علایم اخطار در فرد طی اقامت پیدا شد، می تواند رجوع كند تا اقدامات بعدی برای او صورت گیرد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: اما اگر فردی علایم شدیدتری داشته باشد توسط پزشك و آمبولانس مستقیما به بیمارستانی كه از قبل تعیین شده ارجاع داده می شود. آن بیمارستان دارای اتاق های ایزوله تنفسی است و فردی كه گرفتار بیماری شدید هست تحت مراقبت قرار می گیرد.
رئیسی گفت: به صورت خاص برای بیماری كروناویروس دو نوبت تست پی سی آر به فاصله ۲۴ ساعت انجام می دهیم. اگر هر دو تست منفی باشد به این مفهوم است كه فرد گرفتار این نوع بیماری نیست و می تواند ترخیص شود ولی همچنان تحت مراقبت قرار دارد.
وی بیان داشت: تب فقط یك علامت است، ما به خاطر اینكه حساسیت را بالا ببریم فردی كه علایم تب، سرفه یا بدن درد داشته باشد را شناسایی می نماییم و آزمایشات تكمیل می كند كه كروناویروس در فرد وجود دارد یا خیر. چون بسیاری از سرماخوردگی ها و شبه آنفلوآنزا هم همین علایم را دارند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح كرد: بعنوان مثال یك نمونه داشتیم كه یك فرد اصالتا افغانستانی ولی تبعه چین علایم مختصری داشت كه به بیمارستان ارجاع دادند و بررسی ها نشان داد یك سرماخوردگی ساده داشته است و مرخص شد.
رئیسی اضافه كرد: خوشبختانه در كشور تابحال هیچ گزارشی از بیماری كرونا ویروس نداشته ایم. اینكه افراد با علامت تب یا سرفه را تحت معاینه قرار می دهیم فقط به خاطر رعایت احتیاط است وگرنه وجود این علایم در فرد لزوما نشان دهنده كروناویروس نیست.
وی افزود: در تمام فرودگاه های بین المللی كشور تیم های آماده بهداشت مرزی حضور دارند. اما بر مبنای دستورالعمل بهداشت جهانی بر چكاپ مسافرانی تاكید شده كه از چین وارد كشور می شوند. سازمان بهداشت جهانی حتی محدودتر كرده و گفته هر مسافری كه از شهر "ووهان" چین می آید را كنترل كنید. ولی در كشور ما تمام مسافرانی كه از چین می آیند مورد چكاپ قرار می گیرند.
وی اضافه كرد: از ۱۵ ژانویه ۲۰۲۰ كشور چین چكاپ خروج برای مسافران قرار داده و افرادی كه علایم داشته باشند را اجازه خروج نمی دهد. افراد بیماری هم كه دیده شده اند در سایر كشورها، پیش از ۱۵ ژانویه از چین خارج شده اند. ما هم به تمام دانشگاه های علوم پزشكی كشور طی دستورالعملی اعلام نموده ایم كه تمام افراد مشكوك را مورد ارزیابی و آزمایش قرار دهند.
به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، او در آخر ضمن تقدیر از همكاری مستمر مدیریت و كاركنان فرودگاه امام خمینی (ره) در راه كنترل بهداشتی مبادی ورودی كشور، تصریح كرد: جای هیچگونه نگرانی نیست و همه موارد تحت كنترل قرار دارد و همكاران بهداشتی ما به صورت ۲۴ ساعته و آماده باش مسافران محترم را كنترل و ارزیابی می كنند.1398/11/06
13:21:23
5.0 / 5
4469
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است