یك ویروس شناس:

كروناویروس جدید شبیه ویروس خفاش است

كروناویروس جدید شبیه ویروس خفاش است

به گزارش پاراسول یك ویروس شناس اعلام نمود: كرونا ویروس جدید از نظر توالی ژنوم شبیه به ویروس خفاش است.به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دكتر مختاری آزاد درباره ماهیت كرونا ویروس جدید اظهار داشت: ما یك سری بیماری هایی داریم كه به آنها بیماری نوپدید می گویند یعنی بیماری هایی كه تابحال نداشتیم و برای نخستین بار است كه با آنها مواجه می شویم. حال كروناویروس می تواند جزو این گروه از ویروس ها باشد.

وی اضافه كرد: باید توجه كرد كه در ۷۰ درصد موارد منشا ویروس های نوپدید، حیوانات هستند. بیشتر این ویروس ها، ویروس هایی هستند كه ساختار ژنومی خاصی دارند. خانواده كروناویروس ها دقیقا این خاصیت ها را دارند بطوریكه بین انسان و حیوان مشترك هستند و ماهیت ساختاری ویروس این است كه هم می تواند تغییراتی ایجاد كند و هم چون بین انسان و حیوان مشترك است، می تواند تركیبات جدیدی بین ویروس های حیوانی و انسانی به وجود آورد.

مختاری آزاد با اشاره به اینكه وقتی نخستین بار یك ویروس جدیدی شناسایی و وارد جمعیت انسانی می شود، طبیعی است كه می تواند خطرناك باشد، اظهار داشت: حال وقتی نسبت به ویروس جدید شناخت كاملی نداشته باشید، ترس تان بیشتر است. به تدریج كه بیماری شناخته می شود و اطلاعاتی درباره آن به دست می آید، طبیعتا ترس و وحشت هم كمتر می شود. در خانواده كروناویروس ها، ویروس های خطرناك تری مانند مِرس هم وجود داشته است و خوشبختانه این ویروس با این بیماری زایی كه می بینیم نمی تواند خیلی خطرناك باشد و به تدریج مرگ و میر آن از درصد اولیه كمتر می شود.

وی با اشاره به اینكه این ویروس جدید است و طبیعتا واكسن ندارد، اظهار داشت: دو دارویی كه برای HIV بود را برای درمان این دارو استفاده كردند و دیدند كه در درمان این افراد تاثیراتی داشته است اما برای خیلی از بیماری های ویروسی دارو وجود ندارد. فكر نكنیم كه به زودی دارو یا واكسنی برای كروناویروس جدید تهیه می شود. شخصا بعید می دانم كه به زودی بتوان واكسنی برای آن تهیه كرد.

مختاری آزاد كه در برنامه گفت وگوی ویژه خبری صحبت می كرد، اشاره كرد: رعایت اصول كلی بهداشتی و اصول بهداشتی آنفلوآنزا در كنترل این بیماری موثرتر است. از نظر علمی وقتی این ویروس را با ویروس های دیگر از نظر توالی ژنوم مقایسه می كنید، شبیه به ویروس خفاش است، اما آیا این وسط یعنی بین انسان و خفاش، حیوان دیگری هم دخالت داشته یا نه را نمی دانیم.

منبع:

1398/11/11
12:37:53
5.0 / 5
4722
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است