رییس سازمان غذا و دارو:

خودكفایی دارویی در فشارهای بین المللی

خودكفایی دارویی در فشارهای بین المللی

به گزارش پاراسول رئیس سازمان غذا و دارو ضمن تشریح اقدامات انجام شده جهت تولید دارو و ماشین آلات به روز دنیا در حوزه دارو و تجهیزات پزشكی، در عین حال از صرفه جویی ۲۴ درصدی در ارز دارو و تجهیزات پزشكی طی سال ۹۸ اطلاع داد.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، رئیس سازمان غذا و دارو در مراسم تقدیر از توانمندسازی های تولیدی صنایع دارویی و تجهیزات پزشكی كشور ضمن تبریك میلاد حضرت زهرا (س) و ایام دهه فجر، اظهار داشت: ما وظیفه داریم بعنوان یك مجموعه دولتی به شركت های تولیدی دارو و تجهیزات پزشكی خسته نباشید بگوییم. البته این مورد باید از در حد حرف بودن خارج و به مرحله عمل برسد تا با رفع موانع به تولید كنندگان كمك نماییم.

صرفه جویی ۲۴ درصدی در ارز دارو طی امسال


وی با افتخار آفرین خواندن تولیدات دارویی كشور، افزود: در سال ۹۷ حدود ۳.۷ میلیارد دلار ارزبری حوزه دارو و تجهیزات پزشكی را شاهد بودیم كه این عدد در سال ۹۸ به ۳ میلیارد دلار رسید، یعنی حدود ۲۴ درصد كاهش پیدا كرد كه می توان گفت سایر حوزه های تولیدی كشور تا این اندازه صرفه جویی و كاهش ارزبری نداشتند.

سهم ۶۰ به ۴۰ تولید و واردات در تخصیص های ارزی
شانه ساز در توضیح علت این صرفه جویی های ارزی اظهار داشت: تغییر الگوی تخصیص ارز بین واردات و صادرات عامل این موفقیت بود؛ بگونه ای كه سهم تولید سال جاری ۶۰ درصد و واردات ۴۰ درصد شد.

استفاده از ارزهای شرقی در حوزه دارو و تجهیزات پزشكی
رئیس سازمان غذا و دارو اضافه كرد: با صرفه جویی های صورت گرفته توانستیم به سراغ ارزهای شرقی پیش برویم كه خدمت بزرگی به سیستم بانكی كشور است. برنامه ریزی ما نشان داده است كه می خواهیم گام های بلندتری به سمت تولید برداریم كه به هیچ وجه در حد شعار نیست و باید عملی شود. روند پیشروی به سمت تولیدات داخلی و خود كفایی از زمانی كه فشار بین المللی و تحریم بر مردم ما اعمال شد، سبب شد توفیقات بیشتری را شاهد باشیم، امروز به جایی رسیدیم كه از نظر تعداد افتتاح خط تولید دارو و تجهیزات پزشكی در حد بالایی قرار داشته باشیم.
ایشان در ادامه سخنان خود، اظهار نمود: بسیار خرسندیم كه سال جاری برای دومین سال سندیكاهای تولید دارو و تجهیزات پزشكی دست به دست هم دادند تا چنین بزرگداشتی برگزار گردد. امروز شركت های دانش بنیان در حال تولید ماشین آلاتی هستند كه در مرزهای دانش دنیا قرار دارد و نكته ای كه نباید مغفول بماند این است كه رمز رسیدن به تولید ماشین آلات به روز دنیا، استفاده هم زمان از دانش های مختلف است.
شانه ساز آغاز این افتخارات را مربوط به قبل از انقلاب و همزمان با شعارهای انقلابی امام خمینی (ره) دانست و افزود: نخستین تحقق آن شعارهای والا، پیروزی انقلاب اسلامی بود و افتخارات حالا سبب شده تبدیل به الگوی سایر كشورها باشیم.
وی ادامه داد: خروج ارز دارو و تجهیزات پزشكی ما عدد بزرگی را به خود اختصاص می دهد. باید به این فكر باشیم كه ارزهای وارد شده به كشور به باعث صادرات را بعنوان یك ارز غیر نفتی در كنار سبد ارزی كشور قرار دهیم.
رئیس سازمان غذا و دارو در انتها تولید كنندگان دارو و تجهیزات پزشكی را مجاهدین اصلی در نبرد اقتصادی دانست و اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم موانع را از سر راه شما برداریم.1398/11/28
13:35:04
5.0 / 5
4586
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است