فرمانده مدیریت كرونا در كلانشهر تهران:

از قرنطینه غول بی شاخ و دم ساختند

از قرنطینه غول بی شاخ و دم ساختند

به گزارش پاراسول فرمانده عملیات مدیریت كرونا در كلانشهر تهران با تاكید بر لزوم تحقق الزامات در خانه ماندن مردم و با تاكید بر اینكه اگر سطح مداخلات افزایش نیابد اپیدمی تا آخر خردادماه به طول می انجامد، اظهار داشت: ما با یك رخداد بسیار پیچیده بیولوژیك روبرو می باشیم كه تقابل با آن مانند یك جنگ تمام عیار فرسایشی است كه امكان دارد مدت آن هم طولانی تر از چیزی باشد كه انتظار می رود.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا زالی با اشاره به اینكه باید بیشتر از گذشته بحث كرونا و كویید ۱۹ در تهران جدی گرفته شود، اظهار نمود: ایران متاسفانه در شرایطی به استقبال این میهمان ناخوانده رفت كه در عرصه جهانی این بیماری به پاندمی تبدیل شد. در سال های اخیر كمتر با واژه پاندمی و یا همه گیری جهانی رو به رو بودیم و این مساله ابعاد مبحث را خیلی پیچیده تر می كند.
وی با اشاره به اینكه در ایام آغازین این بیماری برخی حرف ها و اظهار نظرها متاسفانه سبب شد كه مردم با سطح غیر متعارفی از تساهل با بیماری برخورد كنند و فكر كنند كه كویید ۱۹ یك بیماری ساده مثل آنفولانزای فصلی است، تصریح كرد: متاسفانه این طور نیست و آماری كه در كشور ایتالیا و كره جنوبی به دست آمده نشان داده است كه مرگ و میر این بیماری با آنچه در چین اعلام گردید متفاوت می باشد.
درصد بالای مرگ و میر در ایتالیا و كره جنوبی
وی با اشاره به اینكه آمار مرگ و میر در ایتالیا ۱۰ درصد و در كره جنوبی ۷، ۹ درصد گزارش شده است، اظهار داشت: آمار با ۳.۴ و ۲.۷ درصدی كه در ایام اول در چین گزارش شد، متفاوت می باشد.
زالی با اشاره به اینكه باید منتظر استخراج آمار جهانی ماند تا بر مبنای آن سیمای بیماری مشاهده شود، اظهار داشت: ۲۰ درصد افرادی كه گرفتار این بیماری می شوند فرم شدید آنرا می گیرند و در افراد پرخطر و مسن این بیماری خیلی بی رحم تر عمل می كند.
كروناویروس، ویروس بی رحمی است
وی با تاكید بر اینكه كروناویروس، ویروس بی رحمی است و بسیار هم سمج و فرصت طلب است، اظهار داشت: در كمترین فرصتی می تواند همه افراد را مبتلا كند، چونكه سرایت پذیری بالایی دارد و خیلی از ابعاد بیولوژیك آن برای بشر ناشناخته است. ما با یك ویروس نوپدید بسیار عجیب غریب رو به رو هستیم كه با خیلی از ویروس های پیش از خودش متفاوت عمل می كند.
برخی از مسؤلان اجرایی و اداری كشور جدیت و حساسیت مبحث را در نظر نمی گیرند
فرمانده عملیات مدیریت كرونا در كلانشهر تهران خاطرنشان كرد: به نظر می آید بعضی از مسؤلان اجرایی و اداری ما در كشور و در بعضی از موارد مردم، جدیت و حساسیت مبحث را در نظر نگرفته اند و بعضی از اظهارنظرها از آن حكایت می كند كه شاید ما نتوانستیم مفاهیم مهم و حساسیت زای این بیماری را به سمع و نظر همه شامل مردم و مسؤلان برسانیم.
اعتماد عمومی؛ راهبرد گذر از اپیدمی ها
زالی با اشاره به اینكه در رفتارشناسی اپیدمی ها آنچه كه بسیار مهم بوده و راهبرد قابل اتكا برای گذر از این معبر است، خدشه دار نشدن اعتماد عمومی است، درباره یكی از مواردی كه اعتماد عمومی را گرفتار كاستی می كند، توضیح داد: اخبار متناقض از منابع رسمی و غیر رسمی و حجم بالای این تناقضات برای اعتماد عمومی مشكل بوجود می آورد.
وی با تاكید بر اینكه باید حتما با مردم در مورد اپیدمی ها صادقانه صحبت كرد، اظهار داشت: شفافیت كمك می نماید كه بهتر و سالم تر از اپیدمی ها عبور نماییم، این رفتار سفارش شده در مقابل اپیدمی هاست، یعنی نباید مردم را بیش از اندازه ترساند و در آنها تشویش ایجاد كرد و نه با كتمان حقایق و در واقع با پنهان كاری های بی مورد مردم را از واقعیت ها دور نگه داشت.
ریتم زندگی در تهران با شرایط اپیدمی همخوانی ندارد
زالی با اشاره به وضعیت ترددها در شهر تهران، اظهار داشت: آیا واقعا ریتم زندگی ما در تهران با شرایط یك اپیدمی همخوانی دارد؟ مطلقا نه. این نشان داده است كه هنوز نه مردم و نه مسؤلان اهمیت مبحث را درك نكرده اند، اپیدمی تعارف ندارد، فقیر و غنی نمی شناسد و شوخی ندارد. ما نباید مردم را گرفتار تناقض نماییم باید حتما افزایش اعتماد عمومی صورت بگیرد. برای مثال ما به مردم می گوییم در خانه بمانید كه راهبرد درستی هم است، اما مردم گلایه می كنند و می گویند برای ماندن در خانه یك الزاماتی وجود دارد و این الزامات در جامعه محقق نشده و چون این الزامات محقق نشده امكان دارد مردم به پیام های هشدارآمیز ما توجه كمتری كنند.
وی با اشاره به نتایج افكارسنجی اظهار داشت: مردم به ما گلایه می كنند و می گویند كه شما از ما می خواهید در منزل بمانیم اما وقتی كه اداره تعطیل نیست چگونه در خانه بمانیم؟ این حرف درستی است و اگر ریتم ادارات مانند ماه های گذشته ادامه یابد، الزامات لازم محقق نمی گردد.
مصوبات مربوط به ادارات تهران اجرایی نشد
فرمانده عملیات مدیریت كرونا در كلان شهر تهران با اشاره به اینكه سه هفته پیش در تهران تصمیمات بسیار خوبی گرفته شد كه بخشی از آن اجرا نشد، اضافه كرد: در مورد ادارات پیشنهاد ما این بود كه ۱۵ گروه همچون زنان سرپرست خانواده، زنان باردار، افرادی كه داروهای تضعیف كننده سیستم ایمنی مصرف می كنند معاف شوند، اما خیلی ها با ما تماس گرفتند و گفتند مسؤلان ما در ادارات با مرخصی استعلاجی موافقت نمی كنند. بسیاری از مسؤلان ادارات مستقر در تهران به كاركنان خود گفتند ما به شما مرخصی نمی دهیم و باید كار كنید، در حالیكه این افراد جز ۱۵ گروه معاف شده محسوب می شدند.
وی با تاكید بر ضرورت شفافیت در این موارد و رفع تناقضات اظهار داشت: مداخلات جدی در تهران توسط بعضی از مسؤلان و بعضی از مردم اعمال نشده است و این می تواند كار را سخت كند. البته هنوز هم دیر نشده و می توان با اقتباس از مدیریت موفق كشورهایی همچون هنگ كنگ، ژاپن و تایوان كه خیلی سریع در هفته های اخیر توانستند این بیماری را كنترل كنند، این بیماری را مهار كرد. این كشورها از نظر جغرافیایی به چین بسیار نزدیك تر از ایران بودند، اما توانستند خیلی سالم از این صدمه بزرگ قرن عبور كنند.
نمی توان با حفظ ریتم طبیعی شهر و حضور مردم در بازارها بیماری را مهار كرد
زالی با اشاره به اینكه باید یك مرتبه برای همیشه الزامات ماندن در خانه برای مردم محقق شود، اظهار داشت: نمی توان با حفظ ریتم طبیعی شهر و حضور مردم در بازارها بیماری را مهار كرد. البته مردم هم باید همراهی كنند اما تناقضات در مورد الزامات ماندن در خانه باید بر طرف شود.
از قرنطینه غول بی شاخ و دم ساخته شده است
زالی اظهار داشت: در ذهن مردم از قرنطینه یك غول بی شاخ و دم ساخته شده است، درحالی كه قرنطینه چهار فاز مختلف دارد و حالتی كه هیچ فردی در شهر تردد نمی كند فاز چهارم قرنطینه است و پیش از آن باید از فازهای پیشین قرنطینه عبور كرد. فرم های مختلفی از قرنطینه سازی را در كشورهای اروپایی و شرق آسیا دیده ایم. در این رابطه پیام روشنی كه به مردم منتقل می شود نباید سبب حساسیت زدایی از این مورد شود، چونكه خیلی از مردم رفتارهای خویش را با پیام هایی كه از ما دریافت می كنند تغییر می دهند.
وی با اشاره به اینكه خیلی از مردم تصور می كنند این بیماری تنها افراد خاصی را قربانی می كند، خاطرنشان كرد: واقعا این طور نیست و حتی اگر یك فرد سالخورده هم بر اثر این بیماری فوت كند تاسف انگیز است و چه كسی می خواهد پدر یا مادرش كه ذخیره معنوی خانواده است بر اثر كووید ۱۹ فوت كند. البته علاوه بر افراد مسن، مشاهده شده كه بعضی از قربانیان این بیماری افراد ورزشكار و نیروهای ارزشمند كادر پزشكی بودند.
رییس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اضافه كرد: اگر می خواستیم كه امروز ریتم متفاوتی از امور اداری، اجرایی و مدنی را شاهد باشیم باید الزامات آنرا هم فراهم می كردیم.
وی با طرح این سوال كه آیا برای شاغلانی كه با مردم بسیار زیاد سر وكار دارند وسایل حفاظتی فراهم شد؟، اظهار داشت: زمانی كه نمی توانیم این تجهیزات را فراهم نماییم، استمرار این روش می تواند خطر آفرین باشد.
فوت كارمندان بانك؛ نتیجه بی توجهی به دستورالعمل ها
وی با اشاره به فوت برخی از كارمندان بانك بر اثر این بیماری اظهار داشت: این كارمندان چون فاقد وسایل حفاظتی مورد نیاز بودند قربانی این بیماری شدند.
فرمانده عملیات مدیریت كرونا در كلان شهر تهران همینطور با اشاره به وضعیت پمپ بنزین های شهر توضیح داد: اغلب متصدیان پمپ بنزین علیرغم دستورالعمل ها به اندازه كافی ماسك و دستكش در اختیار ندارند. اجرای این دستورالعمل ها نیازمند زمینه هایی است كه اگر محقق نشود دستورات در حد یك بخشنامه آرشیوی باقی می ماند.
قرار نیست در كشور قحطی بیاید
وی با اشاره به اقدام بخش قابل توجهی از مردم در روز شنبه برای خرید از سوپرماركت ها و فروشگاه ها در شهر تهران، این اتفاق را برای جنبه های بهداشتی بسیار نامناسب و نادرست توصیف كرد و افزود: خیلی از اقدامات بهداشتی انجام شده، با این رفتار عملا نقش بر آب شد، برخی از افراد برای خرید اقلام در صف های طولانی سوپر ماركت ها ایستادند، اما بارها تضمین داده شده كه قرار نیست در كشور قحطی بیاید و ذخایر استراتژیك در كشور موجود است و مطمئنم همه اقدامات لازم برای پشتیبانی مواد غذایی و مایحتاج ضروری مردم به نحو مكفی انجام شده و تمهیدات در زمینه تأمین مایحتاج مردم پیشبینی شده است.
وی با اشاره به اینكه افرادی كه فكر كردند با پر كردن سبد در ایام آینده از خود حفاظت می كنند، در واقع با این اقدام خویش را در معرض كویید ۱۹ قرار دادند، در این رابطه اخطار داد: هشت تا ۱۰ روز بعد متوجه پیك این بیماری بر اثر این اقدام مردم تهران خواهیم شد.
زالی با اشاره به تعطیلات نوروزی اظهار داشت: طبق تجربه سال های قبل ریتم زندگی مردم در تعطیلات نوروزی بسیار تغییر می كند، در حالیكه اگر این بیماری اواسط مهر یا آبان ماه رخ می داد، شرایط برای ما خیلی سخت تر می شد.
تعطیلات ملی و عمومی نوروز فرصتی بسیار مناسب برای مهار كرونا
وی تعطیلات ملی و عمومی نوروز را فرصتی بسیار مناسب برای مهار این بیماری توصیف كرد و اضافه كرد: اما این در شرایطی است كه ملاحظات لازم برای تعطیلات در نظر گرفته شود.
فرمانده عملیات مدیریت كرونا در كلانشهر تهران با اشاره به اثر تحریم ها بر اقتصاد كشور، اظهار داشت: روزهای آخر سال است و خزانه دولت با مشكلات انقباضی رو به رو است و طبیعی است كه دولت هم از نظر اقتصادی در شرایط خیلی پویا و مناسبی به سر نمی برد، اما از سوی دیگر باید به این مساله دقت كنیم كه گاهی اوقات ابعاد اقتصادی اپیدمی به شكل غیر مستقیم می تواند خیلی سهمگین باشد.
زالی افزود: اگر هر روز افراد بیشتری در بیمارستان بستری شوند یك مرتبه عظیم اقتصادی به مردم تحمیل می شود و فعالان اقتصادی را هفته ها از مدار خارج می كند.
سفرهای نوروزی باید به شكل جدی لغو شود
وی كه در یك برنامه تلویزیونی صحبت می كرد، افزود: ما باید به این سمت حركت نماییم كه مفاهیم تكنیكال و بهداشتی فصل الخطاب قرار بگیرد، امروز اگر وزارت بهداشت مصوبه ای دارد، برای همه لازم الاجراست و همه سیاسیون باید تمكین كنند چونكه سلامت مردم در گروی تحقق این مصوبات است.
فرمانده عملیات مدیریت كرونا در كلانشهر تهران اخطار داد: سفرهای نوروزی باید به شكل جدی لغو شود، چونكه سفر سیستم ایمنی را پایین می آورد و بعضی از استان هایی كه در سالهای قبل پذیرای مسافران بودند امروز خود درگیر فرایند اپیدمی هستند و به دلیل مشكلات مختلف بهداشتی و درمانی نمی توانند میزبان مسافران باشند. برخی استان ها كمتر آلوده شده اند و سفر به این استان ها می تواند سبب گسترش جدی تر اپیدمی در كشور شود.
وی افزود: نوروز سال جاری باید شاهد تجربه در منزل ماندن باشیم و دید و بازدید عید عملا سبب گسترش ویروس می شود. مهمترین راهبرد ما در منزل ماندن است و مردم هم باید همكاری كنند و حساسیت مبحث را درك كنند تا با كاهش دید و بازدیدها و سفرهای نوروزی هرچه سریعتر بر این اپیدمی غلبه نماییم.
اگر سطح مداخلات افزایش نیابد اپیدمی تا آخر خرداد به طول می انجامد
فرمانده عملیات مدیریت كرونا در كلان شهر تهران درباره زمان به پایان رسیدن بحران اپیدمی اظهار داشت: این زمان بستگی به سطح مداخلات دارد و اگر مداخلات در سطح كنونی باقی بماند باید زمان بیشتری و حتی تا اواخر خرداد این اپیدمی باقی بماند.
باوری اشتباه در خصوص رها كردن بیماری و ابتلای همه مردم
زالی با اشاره به باوری اشتباه در خصوص رها كردن بیماری و ابتلای همه مردم به آن، خاطرنشان كرد: این سیاست كه از آن بعنوان ایمنی گله ای تعبیر می شود مربوط به قرن چهاردهم است و در عصر حاضر پذیرفتنی نیست، این حرف بسیار خطرناكی است كه توسط یكی از مقامات انگلستان هم گفته شده و باعث خشم تیم پزشكی این كشور شده است، ما باید مداخله نماییم چونكه امكان دارد مردم در صورت مبتلا شدن به فرم شدید بیماری گرفتار شوند.
وی در انتها از مردم تهران درخواست نمود كه به سایت salamat.gov.ir رجوع و فرم پایش را پر كنند تا بتوان با غربالگری در تهران توسط ۲۸۰۰ مراقب بهداشتی بیماری را مهار نماییم.1398/12/26
14:32:48
5.0 / 5
3289
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است