متخصص بیماری های عفونی عنوان كرد؛

تنگی نفس مهم ترین فاكتور بستری بیماران كرونایی

تنگی نفس مهم ترین فاكتور بستری بیماران كرونایی

به گزارش پاراسول یك متخصص بیماری های عفونی با اشاره به اینكه ویروس كرونا تابع قانون همه یا هیچ نیست، اظهار داشت: در خیلی از موارد افراد سالم، جوان و بدون بیماری زمینه ای هم از جولان این بیماری در امان نیستند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، مجید مرجانی، با اشاره به شاخص های بستری بیماران مبتلا به كرونا اظهار نمود: ۸۰ درصد بیماران مبتلا به كرونا دارای علایم خفیف یا بی علامت هستند و به افراد سفارش می شود كه با كوچك ترین نشانه ای به مراكز درمانی رجوع نكنند.
وی افزود: مراكز درمانی به میزانی با ترافیك بیماران بدحال تنفسی و مبتلا به كووید ۱۹ درگیر هستند كه اكیداً سفارش می نماییم كه مردم صرفاً با علائمی مشابه سرماخوردگی ساده به بیمارستان ها و مراكر درمانی رجوع نكنند.

مرجانی تصریح كرد: دومین نكته مهمی كه باید مورد توجه مراجعان به بیمارستان ها باشد، احتمال آلودگی ۴۰ درصدی به ویروس كرونا ضمن رفتن به مراكز درمانی و بیمارستان ها است.
به گفته وی، بیمارانی كه بستری می شوند مراجعانی با تب های بالا و تنگی نفس شدید هستند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، تصریح كرد: افراد با بیماری های زمینه ای همچون بیماری ریوی، قلبی، فشارخون، افرادی كه نقص سیستم ایمنی بدن دارند عمده ترین بیماران بستری بیمارستان ها و مراكز درمانی را به خود اختصاص می دهند.
وی تصریح كرد: به رغم اینكه سرفه خشك می تواند یكی از نشانه های ابتلاء به ویروس كرونا باشد و برای مبتلایان موضوعی بسیارآزار دهنده است ولی سرفه به تنهایی عامل خطرناكی در مبتلایان و فاكتوری برای بستری محسوب نمی گردد.
مرجانی، تنگی نفس را مهم ترین و خطرناك ترین فاكتور بستری مراجعان ذكر كرد.
متخصص بیماری های عفونی بیمارستان دكتر مسیح دانشوری توضیح داد: اكسیژن خون بیماران بدحال به سرعت بررسی و درصورتیكه اكسیژن خون ۹۳ یا كمتر باشد معیار مهمی برای بستری است.
وی در ادامه تست تنفس ۲۰ ثانیه ای یا شمارش تعداد تنفس را چاره سریع و آسانی معرفی و تصریح كرد: مردم می توانند با این روش ساده و سریع در منزل تست تنفس انجام دهند. یك فرد عادی در یك دقیقه به صورت عادی می تواند ۱۲ تا ۱۶ بار تنفس داشته باشد.
مرجانی اضافه كرد: اگر تعداد تنفس به ۲۰ تا ۲۲ برسد مقداری نگران كننده است و در صورتیكه به ۳۰ بار در هردقیقه برسد بسیار خطرناك می باشد و باید بررسی و معاینات بیشتر صورت گیرد.
وی درباره افرادی كه متأسفانه جان خویش را در ابتلاء به این ویروس از دست داده اند، تصریح كرد: ویروس كرونا تابع قانون همه یا هیچ نیست، حتی در خیلی از موارد افراد سالم، جوان و بدون بیماری زمینه ای هم از جولان این ویروس جان سالم به در نبرده اند و در عین حال موارد گوناگونی هم فرد با بیماری زمینه ای و كهولت سن خوشبختانه درمان و از بیمارستان مرخص شده است.
مرجانی با اشاره به اینكه بیشترین موارد مخاطرات برای كسانی است كه بیماری زمینه ای و سن بالا دارند، اظهار نمود: افراد چاق با BMI بالا هم بیشتر از سایرین در معرض خطرات ویروس كووید ۱۹ هستند.
وی اخطار داد: كسانی كه عوامل زمینه ای دارند در این روزهای كرونایی بسیاری از خود مراقبت كنند، در منزل بمانند و سفارش ها را جدی بگیرند و در عین حال افرادی هم كه عوامل زمینه ای ندارند اصلاً تصور نكنند كه این بیماری صرفاً یك سرماخوردگی ساده است و مشكلی پیش رویشان نیست.

1398/12/29
15:38:33
5.0 / 5
3462
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است