سازمان نظام پزشكی تاكید كرد

فاصله گذاری هوشمند نیازمند كنترل و نظارت جدی

فاصله گذاری هوشمند نیازمند كنترل و نظارت جدی

پاراسول: سازمان نظام پزشكی در اطلاعیه ای ضمن اعلام نگرانی درباره شرایط اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند اعلام نمود كه بدون در نظر گرفتن لوازم علمی و اجرایی این طرح، زحمات گذشته همه مردم و مسئولین و كادر پزشكی به هدر رفته و تهدیدهای جدی در مورد اوج گرفتن مجدد بیماری پیش رو خواهد بود.به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، در بیانیه سازمان نظام پزشكی درباره ادامه كنترل و مدیریت كووید-۱۹ در كشور، آمده است: « سازمان نظام پزشكی كشور بنا به رسالتی كه قانون بر عهده اش نهاده است، وظیفه خود می داند روند اقدامات حوزه سلامت را كه یك سوی آن جامعه پزشكی و سوی دیگر آن مردم قرار دارند را دائماً رصد كرده و پیگیر هدف والای سلامت مردم باشد.

این روزها كنترل و مدیریت ویروس كرونا در كشور می رود تا با سیاست «فاصله گذاری هوشمند» وارد فاز جدید خود شود و پر واضح است كه انتظار نخبگان و قاطبه مردم آن باشد كه هر سیاستی به كنترل مناسب تر و مدیریت مؤثرتر این بیماری انجامیده و دغدغه های مردمی و كاركنان بخش درمان را برای كاركرد مناسب تر كمتر نماید. اعتقاد ما بر آن است كه مدل فاصله گذاری هوشمند نیاز به آموزش تمام پرسنل و افرادی دارد كه از این مدل بهره مند می شوند و همین طور نیاز مبرم به آموزش مردمی دارد كه با این شرایط مواجه خواهند شد و بدیهی است این مدل و هر مدل فاصله گذاری دیگر علاوه بر آموزش های فراگیر، نیاز به كنترل جدی، ابزار مشخص برای نظارت و اعمال محدودیت های لازم دارد.

از دیگر سو به این مهم نیز واقفیم كه بااینكه راه اندازی كارهای اقتصادی هدف اصلی اعلام فاصله گذاری هوشمند بوده است، ولی بدون در نظر گرفتن لوازم علمی و اجرایی، زحمات گذشته همه مردم و مسئولین و كادر پزشكی به هدر رفته و تهدیدهای جدی در مورد اوج گرفتن مجدد بیماری پیش رو خواهد بود.

در ارزیابی های علمی و اپیدمیولوژیك، اجرای این مدل وقتی ممكن و مفیدست كه تعداد و آمار واقعی مبتلایان به حدی كم باشد كه قابل رصد و ارزیابی نه فقط افراد، بلكه خانواده ها با تست های دقیق آزمایشگاهی و كنترل فعال موارد، میسر باشد.

بدیهی است باتوجه به موارد فوق الذكر برای همه كشور و شهرهای مختلف نمی توان نسخه واحدی نوشت. ارائه یك دستورالعمل برای همه شهرهای كشور، بدون توجه به تفاوت شیوع و آمار واقعی مبتلایان و لوازم نظارتی، ضروری و دقیق امكان افزایش و تسری بیماری را در همه شهرها افزایش خواهد داد.

اعلام نگرانی سازمان نظام پزشكی به سبب شرایط اجرایی پیش رو است چندان كه در شهر تهران كه هنوز مشمول این مدل نشده این روزها خیلی از مراكز خرید و میادین میوه و تره بار و پارك ها، محل تجمع كنترل نشده و بدون ضابطه های بهداشتی افراد شده است و نیز این نگرانی به سبب فاصله بسیاری است كه چه در مورد آمار اعلامی وزارت بهداشت و چه باتوجه به آمار واقعی مبتلایان با حد علمی پذیرش فاصله گذاری هوشمند وجود دارد.

این در حالیست كه با وجود ثبت مشاغل بازگشایی شده در سامانه وزارت بهداشت، در مورد امكان اجرایی اعمال نظارت و كنترل اصول بهداشتی تردید جدی وجود دارد.

توصیه اخیر سازمان جهانی بهداشت و خیلی از كشورهایی كه شرایط مشابه ایران دارند، تمدید كنترل های مؤثر و اعمال نظارت ها برای مدت زمان بیشتر تا رسیدن به حد قابل قبول شیوع برای اعمال فاصله گذاری هوشمند و حداقل تا ۱۲ اردیبهشت بوده است.

امید است در این شرایط خطیر اتخاذ تصمیم های صحیح و باتوجه به همه ابعاد و اثرات این بحران و با رعایت اولویت قطعی اصل سلامت مردم مورد توجه مسئولین محترم قرار گیرد.»
منبع:

1399/01/24
14:51:44
5.0 / 5
2820
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است