یافته محققان هلندی؛

كروناویروس سلول های روده را آلوده می كند

كروناویروس سلول های روده را آلوده می كند

به گزارش پاراسول محققان دریافتند كروناویروس عامل بیماری كووید19 می تواند سلول های روده را آلوده كرده و در آنجا تكثیر شود.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، پژوهشگران دانشگاه آراسموس و دانشگاه ماستریخت هلند با بهره گیری از پیشرفته ترین مدلهای کشت سلولی روده انسان، ویروس را با موفقیت در محیط آزمایشگاه تکثیر کرده و واکنش سلول ها به ویروس را تحت نظر قرار دادند و بدین ترتیب یک مدل جدید کشت سلولی را برای مطالعه COVID-۱۹ ارائه کردند.
این یافته ها می تواند توضیح دهنده علت این مساله باشد که در حدود یک سوم از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ گرفتار علایم گوارشی نظیر اسهال می شوند و اینکه این ویروس غالباً در نمونه های مدفوع قابل تشخیص می باشد.
بیماران مبتلا به کووید ۱۹ دارای علایم گوناگونی در رابطه با اعضای تنفسی نظیر سرفه، خس خس سینه، تنگی نفس و تب هستند. یک سوم بیماران علایم گوارشی نظیر اسهال و تهوع را نیز تجربه می کنند.
بعلاوه این ویروس تا مدت ها پس از برطرف شدن علایم تنفسی در مدفوع انسان قابل شناسایی است. این مسئله بیان کننده این مساله است که ویروس بوسیله راهی موسوم به «انتقال دهان-مدفوع» هم قابل انتقال است.
به گفته پژوهشگران، شواهد این مطالعه حاکی از آنست که کروناویروس می تواند در سلول های دستگاه گوارش تکثیر شود اما هنوز معین نمی باشد که آیا وجود این ویروس در بیماران مبتلا به کروناویروس در انتقال این بیماری نقش دارد. پژوهشگران بر انجام مطالعات دقیق تر دراین زمینه تاکید دارند.

1399/02/18
13:17:03
5.0 / 5
2803
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است