یك دكترای محیط زیست هشدار داد؛

خطرات بازیافت غیر اصولی وسایل حفاظتی مقابله با كرونا

خطرات بازیافت غیر اصولی وسایل حفاظتی مقابله با كرونا

به گزارش پاراسول عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، نسبت به بازیافت غیرقانونی وسایل یك بار مصرف حفاظتی در مقابله با ویروس كرونا اخطار دارد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، محمدرضا مسعودی نژاد، با اشاره به اینکه طبیعت برای بازیافت آلاینده ها هم روش های گوناگونی را ابداع کرده است، اظهار داشت: به صورت مثال اگر فاضلابی وارد رودخانه ای شود به صورت طبیعی در فاصله ای چند کیلومتری از محل ورود فاضلاب آلاینده هایی که بوجود آمده است، آهسته آهسته کاسته می شود و اگر غیر از این بود شاید طبیعت صدها سال قبل از بین می رفت.
وی با تاکید بر اینکه افزایش بیش از حد آلودگی و آلاینده ها به حدی که از توان طبیعت بیرون برود، طبیعت را به زانو در خواهد آورد، اظهار نمود: آلودگی آب، هوا، خاک و همینطور وجود پسماندهای جامد خطرناک می تواند اثرات نامطلوب و ماندگاری را در طبیعت ایجاد کند.
مسعودی نژاد تصریح کرد: آلاینده های محیطی می تواند ساختارهای طبیعی زیستی را برهم زند به نحوی که بشر باید با نگاه عمیق تر و مسئولیت پذیری بیشتر نسبت به محیط زیست رفتار کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار داشت: نمی توان با قطعیت اعلام نمود که ناملایماتی همانند ویروس کرونا بر محیط زیست، نتیجه عکس العمل های زیست محیطی است، ولی بطور قطع در هر فرآیندی اگر چنانچه بیش از حد آلاینده هایی را به طبیعت تحمیل نماییم قابلیت تصفیه طبیعت از دست می رود و به صورت کلی چرخه طبیعی اکوسیستم از بین خواهد رفت.
وی، یکی از نتایج از بین رفتن سیستم خود پایشی طبیعت را تجمع بیش از اندازه آلاینده ها دانست و تصریح کرد: تجمع آلایند ها گونه های ضعیف تر و در معرض خطر را بیشتر مورد حمله قرار خواهد داد ولی هیچ موجودی نمی تواند از ناملایمات و مخاطرات بیش از اندازه در امان باشد.
مسعودی نژاد در پاسخ به این سؤال که رها سازی ماسک و دستکش می تواند طبیعت را با چه چالش هایی روبرو کند اضافه کرد: درباره تجزیه و اثرگذاری مواد پلاستیکی در طبیعت تحقیقات کامل و جامعی در درسترس است. طبیعتا مقدار ماندگاری انواع دستکش های پلاستیکی و ماسک ها در طبیعت مشخص است به صورت مثال اگر از بین هشت میلیون ایرانی چهار میلیون هم در ترددهای بین شهری از ماسک و دستکش استفاده کنند، این حجم قابل توجهی است.
وی تصریح کرد: پیش از این صرفاً در سطح بیمارستان ها از ماسک، گان و دستکش استفاده می شد و در سطح شهر به صورت کلی افراد از این وسایل حفاظتی استفاده نمی کردند ولی هم اکنون عدد بزرگی از جمعیت از این وسایل استفاده می نمایند که رها سازی آن در طبیعت می تواند مشکلات جدی ایجاد کند.
مسعودی نژاد در ادامه نسبت به بازیافت غیرقانونی وسایل یک بار مصرف حفاظتی در مقابله با ویروس کرونا اخطار دارد و اضافه کرد: تحمیل ماسک و دستکش های استفاده شده به بخش پسماندهای شهری، حجم بسیار بالایی از پسماندهای تر و خشک بعد از انتشار کرونا را به این بخش تحمیل شده است.
وی با اشاره به اینکه تجزیه انواع ماسک و دستکش ها دارای نیمه عمر متوسط است، اظهار داشت: این وسایل به صورت طولانی در طبیعت دوام پیدا می کنند و اثرات مخرب خویش را خواهند داشت.
دکترای تخصصی علوم محیط زیست، اضافه کرد: نمی توان عموم مردم را مجبور به رعایت تمامی موارد حفاظت از محیط زیست کرد چون که امکان دارد جامعه تاب آوری کافی را نداشته باشد و پس از مدتی از اجرای سفارش های مربوط به جلوگیری از کرونا هم خسته شوند.
مسعودی نژاد تصریح کرد: به هر میزان استفاده از وسایل حفاظتی برای جلوگیری از کرونا کاهش پیدا کند کنترل اپیدمی هم سخت تر و دوره بیماری بیشتری خواهد بود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار نمود: نگاه واقع بینانه به مبحث کرونا، استفاده از وسایل حفاظتی و نحوه کنترل آن می تواند کمک شایانی به جامعه کند ازاین رو عرضه سفارش ها و راهبردهای کاربردی می تواند چاره موثری برای کنترل اپیدمی کرونا و جلوگیری از صدمات جدی به طبیعت شود.
مسعودی نژاد افزود: باید سفارش ها به شکلی مطرح شود که امکان اجرا از جانب مردم را داشته باشد.
دکترای تخصصی علوم محیط زیست، در توضیح اینکه چگونه می توان به طبیعت در جهت جلوگیری از کرونا کمک کرد، اضافه کرد: ابزارهای آموزشی و یا ایمنی و یا به میزان لازم استفاده کردن از این تجهیزات می تواند کمک شایانی به جلوگیری از صدمات جدی به طبیعت کند ازاین رو زمانی که دولت ها با هدف کنترل صدمه به محیط زیست و در ادامه جلوگیری از پاندمی فعالیت می نمایند باید این راهکارها را مد نظر قرار دهند.

1399/03/20
20:54:31
5.0 / 5
2193
تگهای خبر: آب , آموزش , بیمارستان , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است