معاون كل وزارت بهداشت اعلام كرد

تهران منشأ آلودگی كرونا، ماسك نذر كنید

تهران منشأ آلودگی كرونا، ماسك نذر كنید

به گزارش پاراسول معاون كل وزارت بهداشت با اشاره به وضعیت ابتلا، بستری و مرگ ومیر ناشی از كرونا در كشور و استان تهران، گفت، حالا تهران منشاء آلودگی برای شهرهای دیگر است چونكه مقصد مسافرتی است و جمعیتی كه در رفت وآمد هستند، به استان ها یا شهرهای مجاور می روند كه می تواند شیوع گسترده ای را ایجاد كند.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی با اشاره به افزایش آمار کرونا، اظهار داشت: اولا باید حوصله نماییم. ما از ۱۵ تیر ماه استفاده از ماسک را آغاز کردیم. برای کاهش مرگ ناشی از کرونا با وجود رعایت پروتکل های بهداشتی، حداقل یک فاصله چهار تا شش هفته ای لازم است. در حدود پنج الی هفت روز اثر اجرای پروتکل ها بر تعداد مبتلایان دیده می شود، دو الی سه هفته بر تعداد بستری و پس از چهار الی شش هفته در کاهش مرگ ومیر دیده می شود. در بعضی استان ها که میزان استفاده از ماسک بالاتر است، اثرات کاهشی بر بستری را می بینیم؛ ضمن این که باید توجه کرد که درباره ماسک می گوییم استفاده ۸۰ درصدی کف مطلوب و ۹۵ درصد مطلوب مورد انتظار ما است.
ماسک نذر کنیم
وی ادامه داد: ضمن تشکر از مردم برای افزایش استفاده از ماسک، تقاضا داریم که کنش اجتماعی داشته و از دیگران بخواهیم از ماسک استفاده کنند. همینطور مردم می توانند وارد نذر ماسک شوند. بعضی از خانواده ها همین ماسک های معمولی را هم نمی توانند تأمین کنند. کسی که با یارانه زندگی می کند یا روزمزد است، نمی تواند ماسک ۱۰۰۰ تومانی، ۲۰۰۰ تومانی یا ۳۰۰۰ تومانی را تأمین کند. امکان دارد پارچه یا چرخ خیاطی هم نداشته باشند تا بتوانند ماسک خانگی تهیه کنند. بنابراین، بهترین نذر، این است که ماسک نذر کرده و در مناطق فقیر توزیع کنند.
نظارت بر تأمین و توزیع ماسک بر عهده وزارت صمت است
حریرچی درباره وضعیت بازار ماسک هم اظهار داشت: باید توجه کرد که طبق مصوبه ستاد ملی کرونا تأمین ماسک و نظارت بر توزیع آن بر عهده وزارت صمت است. روی داروخانه ها هم هم وزارت بهداشت و هم وزارت صمت نظارت دارند. به تازگی که تقاضا برای ماسک زیاد شده، مقداری نابسامانی بوجود آمده است؛ در حالیکه هم تولید صنعتی و هم تولید کارگاهی ما افزایش یافته است و ماسک به صورت استاندارد تولید می شود. در عین حال سفارش ما این است که از ماسک پارچه ای استفاده گردد. نیاز نیست که حتما از ماسک طبی استفاده کنند.
معاون کل وزارت بهداشت در ادامه صحبت هایش اظهار داشت: ما در کرونا سه معیار اصلی داریم، یکی میزان و تعداد ابتلا، یکی میزان بستری و یکی میزان مرگ است. تعداد مبتلا به تعداد تستی که هر کشور انجام می دهد، بستگی دارد. تعداد بستری هم به میزان تخت در دسترس کشورها وابسته است اما بهترین شاخص برای ارزیابی، تعداد مرگ است. هم اکنون تعداد بستری روزانه به نزدیک ۴۰۰۰ تن رسیده است. همینطور میزان بستری ما، پنج نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر است. تا جایی که روندمان صعودی است، موارد مرگ هم صعودی خواهد بود.
حریرچی اضافه کرد: میزان مرگ، همه ما را بسیار ناراحت می کند. در این زمان از آغاز اسفند تاکنون، روزانه به صورت متوسط ۱۰۲ مرگ داشتیم. در عین حال موارد کرونایی که در آمار ثبت شده، فقط افرادی هستند که تست مثبت کرونا داشته اند.
۷۲ میلیون نفر از جمعیت کشور در مناطق اخطار کرونا
وی با بیان این که مهم ترین مبحث سلامتی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دنیا، فعلا کرونا است، افزود: ۲۶ استان کشور یا قرمزند یا در حال اخطار هستند و فقط پنج استان، زرد هستند. ۷۲ میلیون جمعیت کشور در استان هایی که وضعیت اخطار دارند، به سر می برند.
تهران منشأ آلودگی برای شهرهای دیگر
حریرچی درباره وضعیت استان تهران، اظهار داشت: متأسفانه شهر تهران باردیگر قرمز شد. نگرانی و پیشبینی وزیر بهداشت درست از آب درآمد و تهران هم به شهرهای قرمز پیوست. حالا تهران منشاء آلودگی برای شهرهای دیگر است چونکه مقصد مسافرتی است و جمعیت روز با شب تهران حدود ۸۰۰ هزار نفر الی یک میلیون نفر متفاوت است که این جمعیت به استان ها یا شهرهای مجاور می روند که می تواند شیوع گسترده ای را ایجاد کند.
وی درباره وضعیت بستری در تهران، اظهار داشت: موارد بستری باردیگر در تهران اوج گرفته است که خیلی خطرناک می باشد. روز گذشته در استان تهران ۷۱۰ بیمار مبتلا به کرونا را بستری کرده ایم که به اندازه ظرفیت بیمارستان امام حسین (ع) تهران است.
حریرچی تاکید کرد: نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که در انگلیس ۴۰ درصد میزان رجوع برای سکته قلبی کاهش یافته است که این نشان داده است که مردم رجوع نکرده اند و این اتفاق خطرناک می باشد. در کل اروپا ۲۵ درصد واکسیناسیون کاهش یافته که بعدا خودش را در انواع بیماری ها نشان داده است. هرچند در بعضی مراکز خصوصی و مطب ها موارد بهداشتی رعایت نمی گردد، اما خانه های بهداشت در روستاها و پایگاه های سلامت در شهرها ۱۰۰ درصد پاک هستند و اصلا بیمار کرونایی در این مراکز قبول نمی نماییم. ازاین رو واکسیناسیون و اندازه گیری قد و وزن کودکان را انجام می دهند تا مردم واکسن کودکانشان را تزریق کنند.
بستری سنین پایین نسبت به ۴ ماه قبل ۲ برابر شده
معاون کل وزارت بهداشت افزود: هم اکنون افراد ۲۰ تا ۲۹ ساله و حتی سنین کمتر هم بستری می شوند. هرچند میزان بستری در سنین بالا همچنان بیشتر است، اما میزان بستری سنین پایین هم نسبت به دوره چهار ماهه قبل دو برابر شده است. باید خیلی مراقب جوانان و کودکان باشیم.
از هر ۱۴ نفر بیمار کرونایی بستری در تهران، ۱ نفر فوت می کند
حریرچی که در یک برنامه تلوزیونی صحبت می کرد، اظهار داشت: در استان تهران ۷.۵ درصد مبتلایان به کرونا که در بیمارستان بستری می شوند، فوت می کنند. یعنی از هر ۱۴ نفر، یک نفر فوت می کند. فوت در سنین بالای ۹۰ سال، بسیار زیاد است و در سنین بین ۶۰ تا ۶۹ سال، ۱۰ درصد است. در عین حال ما همواره اعلام کردیم که برای کنترل بیماری، باید عدد مولد نسلی زیر یک باشد. اگر عدد مولد نسلی یک باشد، به این مفهوم است که به ازای هر یک بیمار یک بیمار داریم اما اگر زیر یک باشد، تعداد بیماران در سطح جامعه کاسته می شود و بعد بستری و مرگ کاسته می شود. متأسفانه در تهران حتی عدد مولد نسلی دو تا ۲.۵ را هم داشته ایم که توانستیم به زیر خط خطرناک برسیم و الان به ۱.۲ نزدیک شده ایم.
وی با اشاره به مراسم عید قربان و روز عرفه، اظهار داشت: امروز یک نامه رسمی ارسال کردیم که خواسته شده فقط مراسم را در شهرهای سفید داشته باشیم. می دانیم که برای بعضی از مذاهب همچون برادران اهل سنت برخی مناسک مانند نماز واجب است اما خاضعانه اعلام می کنم که زندگی تک تک مردم شامل اهل سنت و... برایمان مهم می باشد. از مولوی ها و بزرگان می خواهم سفارش کنند تا این عید قربان را رعایت نماییم.
حریرچی درباره مکانیسم قرنطینه و رعایت فاصله فیزیکی، اظهار داشت: ماسک شرط لازم است اما شرط کافی نیست و فاصله گذاری هم باید رعایت شود. ثابت شده است که کرونا از راه تماس مجاور و قطرات تنفسی منتقل می شود. باید توجه کرد که ۱۰ دقیقه صحبت به اندازه یک عطسه ویروس پخش می کند. در عین حال شواهدی آمده که ویروس ۸ دقیقه در هوا می ماند و می تواند منتقل کند. بر همین مبنا برخی مناطق مثل پاساژها را اندازه گیری کردیم و شواهدی از حضور ویروس در هوا را مشاهده کردیم. ماسک و فاصله گذاری اجتماعی بسیار مهم می باشد اما اگر ۳۰ درصد هم رعایت نکنند، روند صعودی می شود.
وی افزود: به مردم اخطار جدی می دهم. در کشوری با ۸۴ میلیون نفر جمعیت، ۱۳۰ هزار تخت بیمارستانی داریم. کشورهایی مانند ترکیه چندین برابر ما تخت بیمارستانی دارند. فاجعه در تعداد آی سی یو، به ازای ۱۰۰ هزار نفر است. علیرغم این که در طرح تحول سلامت تعداد تخت آی سی یو را ۱.۵ برابر بالا بردیم و هنوز اجازه ندادیم که بیماری پشت در بماند، اما بیمارستان هایمان پر است و چندین ماه است که بیماران دیگر هم مراجعه نموده اند.
دارو و واکسن کرونا تبدیل به تجارت شده است
حریرچی درباره سودجویی در حوزه داروی کرونا، اظهار داشت: اینجا یک تجارت رخ داده است. کسی که مواد مخدر قاچاق می کند، دارو هم قاچاق می کند. کسی که شیر خشک تقلبی می زند، داروی تقلبی هم می زند. هم اکنون دارو و واکسن یک تجارت شده است. ما خدمت گذار مردم هستیم؛ وقتی می گوییم دارویی لازم نیست، به ما و پزشکان و پروتکل های درمانی اعتماد کنید.
وی درباره وضعیت برگزاری مراسم محرم هم اظهار داشت: ما از همه مردم و متولیان می خواهیم که به پویش «هر خانه یک حسینیه» بپیوندند. جلسات گوناگونی با مسؤلان رسمی، وعاظ و... برگزار شده است. ما برای مراسم محرم سه هدف را دنبال می کنیم؛ یکی این که مراسم را به خوبی برگزار نماییم، دوم این که راضی نیستیم که یک بچه هیأتی یک درجه تب کند و سوم این که نوع جدید از برگزاری مراسم را داشته باشیم که با رعایت پروتکل ها همراه باشد.1399/05/09
11:43:05
5.0 / 5
1940
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است