در یك پژوهش دانشگاهی بررسی شد

استخراج آنتی بیوتیك از رسوبات دریایی گیلان

استخراج آنتی بیوتیك از رسوبات دریایی گیلان

نتایج یك بررسی بر روی رسوبات دریایی مناطق شرقی استان گیلان نشان داد كه این رسوبات از نظر وجود تركیبات ضدمیكروبی، اهمیت زیادی دارند و می توانند در صنعت داروسازی مورد استفاده قرار گیرند.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، با توجه به ایجاد مقاومت دارویی در بعضی باکتری ها و قارچ ها، به خصوص باکتری های ایجاد کننده عفونت های بیمارستانی، روند درمان با استفاده از آنتی بیوتیک های معمول با مشکل روبرو شده است. بنابراین تولید آنتی بیوتیک های جدید برای درمان این بیماری های، ضروریست.

اکتینومیست ها گروه متنوعی از باکتری ها هستند که به طور گسترده در محیط های خاکی، دریایی و آب شور زندگی می کنند. استرپتومایسس ها انواعی از این باکتری ها هستند که بعضی از آنها توانایی تولید موادی مثل آنتی بیوتیک ها را دارند.

زیستگاه های دریایی یکی از منابعی هستند که به علت تنوع زیستی زیاد، می توانند محل مناسبی برای کشف میکروارگانیسم های تولیدکننده ترکیبات زیستی باشند.
مطالعات زیادی بر روی استرپتومایسس هایی که در محیط های دریایی زندگی می کنند، انجام نشده است. به همین خاطر پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان به جداسازی و بررسی استرپتومایسس های تولیدکننده آنتی بیوتیک در رسوبات دریایی شرق استان گیلان، پرداختند.

سیده زهرا میرسنبل و خسرو عیسی زاده به همراه همکارانشان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان، در این پژوهش مشارکت داشتند. برای انجام این آزمایش، رسوبات دریایی از عمق ۵ تا ۱۰ سانتی متری نواحی شرق استان گیلان، جمع آوری شد و در شرایط استریل به آزمایشگاه منتقل شدند.

گونه های استرپتومایسس از این نمونه ها استخراج شد و اثرات ضد میکروبی آنها مورد بررسی قرار گرفت. گونه هایی از باکتری های بیماری زا مثل «میکروکوکوس لوتئوس»، «باسیلوس سرئوس»، «استافیلوکوکوس اورئوس»، «سودوموناس آئروجینوزا»، «سالمونلا تایفی» و «پروتئوس میرابیلیس»، از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران تهیه شدند و تاثیرات ضد میکروبی استرپتومایسس بر روی این باکتری ها مورد ارزیابی قرار گرفت.

نتایج این بررسی نشان داد که استرپتومایسس جدا شده از رسوبات دریایی دارای فعالیت ضد میکروبی قوی در مقابل باکتری های بیماری زا است و بیشترین اثر آن بر روی باکتری استافیلوکوکوس اورئوس است و باکتری سودوموناس آئروجینوزا بیشترین مقاومت را در مقابل فعالیت ضد میکروبی دارد.

یافته های این پژوهش نشان داده است که رسوبات دریایی مناطق شرقی استان گیلان، اهمیت زیادی از نظر ترکیبات زیستی دارند و در زمینه صنعت داروسازی بسیار پرارزش هستند.

به قول پژوهشگران این مطالعه، با عنایت به ایجاد مقاومت دارویی در باکتری های بیماری زا، توجه به پتانسیل این مناطق در زمینه تولید ترکیبات ضد میکروبی، اهمیت زیادی دارد.

نتایج این پژوهش تابستان سالجاری (۱۳۹۹) به صورت مقاله علمی پژوهشی در دوماهنامه فیض وابسته به دانشگاه علوم پزشکی کاشان انتشار یافته است.
منبع:

1399/05/18
15:46:18
5.0 / 5
2332
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است