شواهد علمی جهت تعیین جنسیت جنین با رژیم های غذایی وجود ندارد

شواهد علمی جهت تعیین جنسیت جنین با رژیم های غذایی وجود ندارد

به گزارش پاراسول استادیار گروه تغذیه بالینی و رژیم درمانی دانشكده علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اشاره كرد: تابحال هیچ شواهد علمی قوی در خصوص اینكه ثابت كند رژیم های غذایی می توانند در تعیین جنسیت جنین موثر باشد، وجود ندارد.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، غزاله اسلامیان با بیان این مطلب اظهار داشت: برخی زنان حامله جهت تعیین جنسیت فرزندان خود، پیش از حاملگی مبادرت به پیروی از رژیم های غذایی ناصحیح می کنند و این رژیم ها را بدون مشورت با متخصص تغذیه، بوسیله فضای مجازی و اینترنت دریافت می کنند.
وی ادامه داد: تابحال بر طبق یافته های آخرین مطالعات، اطلاعاتی که در مورد افزایش یا تغییر برخی یون ها بمنظور بالا بردن شانس فرزند پسر، داده می شود مربوط به مطالعات محدود حیوانی است و در مطالعات انسانی شواهدی دراین زمینه وجود ندارد که ثابت کند رژیم های غذایی می توانند در تعیین جنسیت جنین موثر باشند. نقش اسیدی یا قلیایی بودن خون مادر بر جنسیت جنین، باید بدانیم غذای دریافتی، نمی تواند منجر به تغییر pH خون شود و از سویی تغییر جزئی pH خون حتی می تواند سلامت فرد را به خطر بیندازد.
اسلامیان بیان داشت: اگر فردی ادعا کند با رژیم غذایی، تعیین جنسیت می کند، ادعای او پشتوانه علمی ندارد و به سلامت مادر، جنین و در نهایت سلامت نسل های آینده لطمه خواهد زد. برای اینکه رژیم های غذایی که به قصد دختر یا پسردار شدن به غلط تجویز می شوند، سبب محروم ماندن مادران حامله از مصرف چندین گروه غذایی و ماده مغذی ضروری برای بدن خواهد شد. همین طور این ادعا که مصرف یا عدم مصرف یک ماده غذایی توسط مادر حامله می تواند جنسیت جنین را تغییر دهد، کاملا غلط است و این سفارش ها خطرات جدی برای مادر و جنین به دنبال خواهد داشت.
استادیار گروه تغذیه بالینی و رژیم درمانی دانشکده علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه اظهار داشت: پیش از مبادرت به حاملگی و در دوران حاملگی باید از الگوی غذایی سالم پیروی شود و تنها به یک ماده غذایی یا یک ماده مغذی اکتفا نشود؛ چونکه همه مواد غذایی می توانند با تاثیری که بر یکدیگر می گذارند بر نتایج مختلف حاملگی اثرگذار باشند. بدین سبب اگر مادر حاملگی برای تعیین جنسیت جنین از رژیم غذایی خاصی پیروی کند، باید بداند با کمبود ویتامین ها، املاح و اسیدهای آمینه ضروری مواجه می شود که برای مادر و جنین خطراتی به دنبال دارد.1399/05/22
22:10:44
5.0 / 5
2181
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است