درد دل های یك داروساز؛

داروسازان آینده ممكنست دیگر علاقه ای به تاسیس داروخانه نداشته باشند

داروسازان آینده ممكنست دیگر علاقه ای به تاسیس داروخانه نداشته باشند

پاراسول: مركزی كرونا مشاغل بسیاری را تحت تاثیر خود قرار داد، حتی آنها كه با شیوع این بیماری كسب و كارشان ظاهرا نه تعطیل شد و نه خلوت.


آنها بواسطه نوع فعالیت شان، طبیعتا در دوران شیوع یک بیماری همه گیر باید رونق بیشتری را شاهد باشند، اما به نظر می آید، چالش های مالی که کشور به دلیلهای مختلف شامل تحریم و شیوع ویروس کرونا با آنها درگیر شده، این قشر به ظاهر تعطیلی ناپذیر را نیز از دم تیغ خود گذرانده اند.
به ویژه اینکه این قشر که به جهت نوع فعالیات شان همیشه از بیمه ها مطالباتی دارند، حالا با افزایش چالش های مالی در کشور، بیش از قبل نگران کاهش یافتن ارزش مطالباتی هستند که مشمول زمان شده و وقتی به دستشان برسد نمی توانند به اندازه زمانی که فاکتور را صادر کرده اند، روی درآمد حاصله حساب کنند و حتی ممکنست کار به ضرر هم بکشد.
فرا رسیدن پنجم شهریورماه روز داروساز فرصت مغتنمی است تا پای درد دل داروخانه داران و داروسازان بنشینیم.
دکتر بهزاد احدزاده رئیس انجمن داروسازان استان مرکزی اظهار نمود: این روزها داروسازان به مانند کادر درمان در خط مقدم سلامت کشور قرار دارند، چونکه افراد پیش از عیان شدن بیماری و بعد از بیمار شدن برای دریافت دارو به داروخانه ها مراجعه می کنند و در این بین داروسازان نیز مجدانه در تلاشند تا نیازهای مردم در این بخش پاسخ داده شود.
وی با اشاره به مشکلات موجود در راه تولید و توزیع دارو، اظهار نمود: در بخش تولید، تغییرات قیمت ارز و تقسیم بندی ارز به انواعی چون ارز نیمایی و... با نرخ های متفاوت شرایط آزاردهنده ای را رقم زده است و این چالش ها در واردات و تخصیص ارز نیز خودنمایی می کند.
دکتر احدزاده اشاره کرد: در ماه های اخیر در تخصیص ارز به جهت واردات، نوسانات بسیاری وجود داشته است و در کنار مشکلات انتقال پول و ارز، شیوع بیماری کرونا نیز عملیات انتقال مواد اولیه را به علت مسدود بودن مرزها و پروازها مشکل کرده است و عملا تولید به چالش کشیده شده است.
وی با تاکید بر اینکه نتیجه تولید، خودرا در توزیع نشان داده است و با وجود کوشش های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برای رفع مشکلات، هنوز چالش ها باقی هستند، اظهار داشت: داروسازان فعال در داروخانه ها به ویژه داروخانه های خصوصی با مشکل مالیات هم مواجهند. سود و درآمد آنها کاهش یافته، اما مالیات به مانند هر سال افزایش یافته و سقف ارقام مالیاتی برای گروه های مختلف باوجود تغییرات نرخ ارز و مشکلات در تامین مواد اولیه و... همچنان به مانند سال های قبل است در صورتیکه باید تجدید نظر در این راستا صورت گیرد.
رئیس انجمن داروسازان استان مرکزی یکی از اشکالات همیشگی داروخانه ها که با درآمد آنها گره خورده است را روند پرداخت مطالبات توسط بیمه ها دانست و بیان کرد: بیمه ها باید طبق قانون و قرارداد منعقد شده عمل کنند، اما متاسفانه زمانی پرداخت ها از طرف سازمان های بیمه گر به داروخانه ها انجام می شود که عملا پول مورد نظر ارزش واقعی خودرا از دست داده است بطوریکه برای جبران فاصله به وجود آمده بین هزینه کالا یا داروی فروخته شده با دریافت این هزینه از طرف بیمه ها باید یا خرید خودرا کاهش دهیم یا برای دریافت وام به جهت تامین نقدینگی و سرمایه در گردش دست به دامن بانک ها شویم.
وی با تاکید بر اینکه پولی که در واقع سهم داروخانه هاست با این روند پرداخت از طرف بیمه ها تبدیل به چالش مالی برای آنها شده است، اظهار داشت: مسلما این روند پرداخت به روند خدمت رسانی به مردم لطمه می زند، پیش از آنکه به جایی برسیم که با تعطیلی داروخانه ها مواجه شویم باید دولت، سازمان امور مالیاتی، بیمه ها و به ویژه مجلس به این شرایط ورود کنند، نباید اجازه داد که این مراکز بسته شوند و سپس دولت و دیگر ارکان به دنبال احیا و بازگشت به تولید و عرضه آنها باشد.
دکتر احدزاده اشاره کرد: کاهش تعداد داروخانه ها علاوه بر اختلال در خدمت رسانی به مردم، مسئله اشتغال را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد، البته خوشبختانه تابحال با تعطیلی داروخانه ها مواجه نبوده ایم، اما به هر حال شرایط دشواری حاکم است که چالش آفرین شده است.
وی با اشاره به تصمیمات حمایتی دانشگاه علوم پزشکی اراک در قبال داروخانه های بخش خصوصی، اضافه کرد: دانشگاه اهتمام دارد، داروهایی که مخصوص داروخانه های خاص مانند هلال احمر است را در دیگر داروخانه ها نیز توزیع کند که این امر عرصه خدمات رسانی به مردم را گسترده تر می کند و البته در اقتصاد داروخانه ها نیز اثرگذار می باشد.
رئیس انجمن داروسازان استان مرکزی اظهار نمود: متاسفانه این شرایط موجب کوچک شدن اقتصاد داروخانه ها و کاهش سرمایه در گردش آنها شده است، اما با این وجود همچنان فارغ التحصیلان دانشگاهی در رشته داروسازی، جذب بازار می شوند و مشکلی در اشتغال ندارند هر چند که برای تاسیس داروخانه باید مدتی فعالیت داشته باشند ولی با وجود افق پیش رو به لحاظ کاری و درآمدی و مشکلات ممکنست که آنها تمایلی برای تاسیس داروخانه نداشته باشند یا در صورت تاسیس رضایتمندی کافی از شرایط نخواهد داشت.
وی با اشاره به کم و کاستی های موجود در حوزه برخی داروهای کمیاب، اظهار داشت: با تصمیمات سازمان غذا و دارو و دانشگاه علوم پزشکی سامانه هایی وجود دارد که میزان توزیع و سهمیه استان از داروهای مهم و کمیاب را اعلام می کند، همین طور سامانه دیگری به نام کمبود دارویی وجود دارد که اگر در نقطه ای مشکلی وجود داشته باشد با بیان در این سامانه، داروخانه ای که داروی مورد نظر را داشته باشد به سرعت آن را تامین می کند تا کمبود دارویی رخ ندهد.
احدزاده با اشاره به صدور مجوز تاسیس ۱۵ داروخانه در استان مرکزی که بتازگی از طرف دانشگاه علوم پزشکی اراک انجام شده، بیان کرد: حدود ۷۵ داروخانه در شهر اراک با پراکندگی مناسب مشغول خدمات رسانی هستند و بیشتر مجوزهای صادره نیز مربوط به شهر اراک است که تعدادی تاسیس شده و تعدادی در حال طی مراحل پایانی تاسیس هستند.
منبع:

1399/06/05
12:57:34
5.0 / 5
1659
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است