كرونا لطمه پذیری زنان در زمینه های اجتماعی را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می دهد

كرونا لطمه پذیری زنان در زمینه های اجتماعی را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می دهد

كردستان مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشكی كردستان در امور زنان و خانواده اظهار داشت: پاندمی كووید 19 لطمه پذیری زنان در زمینه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را بیشتر تحت تأثیر قرار داده و شكاف بین دو جنس دراین زمینه ها را عمیق تر می سازد.


دکتر آرزو فلاحی اظهار نمود: بعد از وقوع همه گیری کووید 19 در زمستان سال گذشته، مشخص شد که میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در مردان بیشتر است اما، زنان بیش از مردان بار عواقب اجتماعی و اقتصادی ناشی از بیماری را متحمل می شوند.
با اشاره به اهمیت سلامت زنان اظهار نمود: هنگامی که بخش های مختلف یک جامعه با یک بحران بهداشتی مواجه می شوند، چرخه هایی به وجود می آید که با تضعیف وضعیت اقتصادی، راندمان را تحت فشار قرار می دهد و با افزایش آمار شیوع بیماریی های مزمن، هزینه مراقبت های بهداشتی را بالا می برد که این امر به سهم خود فقر را افزایش و در نتیجه موجب گسترش بیماری می شود.
وی ادامه داد: هم اکنون پاندمی کووید 19 در سراسر جهان و این چرخه معیوب باعث شده است که به دنبال آن لطمه های اجتماعی و بهداشتی افزایش یابد.
مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان در امور زنان و خانواده اظهار داشت: فقر به صورت مانعی برای دسترسی اقشار ضعیف و متوسط جامعه به مراقبت های بهداشتی و درمانی عمل می کند چونکه هزینه درمان بیماری برای این اقشار بسیار سنگین است.
فلاحی عنوان کرد: بعد از وقوع همه گیری کووید 19 در زمستان سال گذشته، در مدت کوتاهی مشخص شد که میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در مردان بیشتر و این واقعیت همچنان به قوه خود باقی است اما، زنان بیش از مردان بار عواقب اجتماعی و اقتصادی ناشی از بیماری را به دوش می کشند.
وی با اعلان اینکه دلیل بیشتر بودن مرگ و میر ناشی از کووید 19 در مردان معین نمی باشد، افزود: اصولاً متوسط طول عمر در مردان کمتر از زنان است و شاید بیماری کرونا تنها همین اختلاف را بیشتر نشان میدهد.
مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان در امور زنان و خانواده تصریح کرد: تفاوت در شیوع بیماری های زمینه ای همچون بیماریی های قلبی، ریوی، فشارخون، دیابت و غیره و یا تفاوت در اهمیت دادن به علائم بیماری و مراجعه به موقع برای دریافت خدمات بهداشتی درمانی، می توانند علت های اصلی این اختلاف باشند.
به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، دکتر فلاحی اشاره کرد: طبق مستندی از سازمان ملل که در آوریل 2020 انتشار یافت، پاندمی کووید 19 لطمه پذیری زنان در زمینه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را بیشتر تحت تأثیر قرار داده و شکاف بین دو جنس دراین زمینه ها را عمیق تر می سازد.
وی عنوان کرد: برنامه توسعه سازمان ملل متحد هشدار داده است که همه گیری کووید 19 چیزی بیش از یک بحران سلامت است.
بگفته مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان در امور زنان و خانواده، این همه گیری به شدت وضعیت اقتصادی و نیز اجتماعی را تحت تأثیر قرار خواهد داد و بطور قطع تأثیرات همه گیری از کشوری به کشور دیگر متفاوت خواهد بود ولی در هر حال موجب افزایش فقر و نابرابری در سطح جهانی خواهد شد.
فلاحی بیان کرد: زمانی که شوک اقتصادی ناشی از کووید 19 به جامعه وارد شود، زنان بیش از مردان آزار می بینند چونکه به طور کلی زنان درآمد و پس انداز کمتری نسبت به مردان دارند و سهم بیشتری از مشاغل ناپایدار مربوط به زنان است و بالطبع از حمایت های شغلی کمتری برخوردار می باشند.
وی با اشاره به اینکه در خانواده های طلاق، زنان بیش از مردان سرپرستی فرزند را به عهده دارند، اضافه کرد: مجموع این عوامل موجب می شود که زنان بیش از مردان از شوک اقتصادی کووید 19 آزار ببینند.
مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان در امور زنان و خانواده اذعان کرد: از جانب دیگر بسته شدن مدارس و فاصله گذاری اجتماعی، موجب افزایش بار کاری زنان در خانه، و کم شدن فرصت اشتغال و درآمدزایی می شود.
دکتر فلاحی افزود: در جوامع در حال توسعه که بیشتر مردم از مشاغل غیررسمی برخوردار می باشند وضعیت بدتر است چونکه حمایت های شغلی مانند بیمه سلامت، حقوق ایام بیکاری، مرخصی استعلاجی و موارد مشابه وجود ندارد.
وی اشاره کرد: بااینکه در کل جهان مشاغل غیررسمی بیشتر به مردان متعلق می باشد، در کشورهای با درآمد پایین سهم بیشتر این مشاغل به زنان تعلق می گیرد پس بنظر می رسد که این پاندمی تأثیر عمیقی بر درآمد و اشتغال زنان باقی بگذارد.1399/07/15
12:53:18
5.0 / 5
1371
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است