نگرانی ها از تاثیر آلودگی هوا بر شیوع ویروس كرونا

نگرانی ها از تاثیر آلودگی هوا بر شیوع ویروس كرونا

به گزارش پاراسول مدیرعامل شركت كنترل كیفیت هوای تهران ضمن اشاره به اینكه برمبنای تحقیقات انجام شده آلودگی هوا امكان مبتلاشدن به بیماری كووید 19 را بیشتر می كند، اظهار داشت: با بهره گیری از راهكارهای قانونی و ساده می توان آلودگی هوا را در شش ماهه دوم امسال كنترل كرد.حسین شهیدزاده در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه پس از شیوع ویروس کرونا تحقیقات زیادی درباره ارتباط آلوده هوا و امکان شیوع این ویروس انجام شد، اظهار نمود: سازمان جهانی بهداشت ابتدا به این نتیجه رسیده بود که ارتباط مشخص و مستقیمی بین این دو موضوع وجود ندارد اما با گذر زمان تحقیقات بیشتر نشان دادند که ویروس کرونا می تواند بوسیله ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون منتقل شود بدین سبب آلودگی هوا امکان مبتلاشدن به بیماری کووید ۱۹ را بیشتر می کند.

وی با اشاره به اینکه این مسئله نشان میدهد که از حالا باید اهتمام در کاهش آلودگی ناشی از ذرات معلق داشته باشیم، اشاره کرد: نه فقط ارتباط مستقیمی بین آلودگی هوا و شیوع بیماری کووید ۱۹ و احتمال افزایش تلفات وجود دارد بلکه آلاینده های هوا سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شوند و از این جهت می توانند راه را برای مبتلاشدن به بیماری هموار کند.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزود: هرچند که به سبب حذف سفرهای آموزشی و برگزاری کلاس های مدارس، دانشگاه ها و... به صورت مجازی تا حدود ۳۰ درصد از تردد و حمل و نقل معمول ما در شهر تهران کاسته شده است اما در مقابل اجرای تغییراتی در اجرای طرح ترافیک - به سبب جلوگیری از شلوغ شدن وسایل حمل و نقل عمومی و افزایش امکان سرایت بیماری کووید ۱۹ - باعث شده است که استفاده از خودرو های شخصی افزایش پیدا کند.
ضرورت تقویت سیستم حمل و نقل عمومی
شهیدزاده در ادامه ضمن بیان اینکه برای کنترل آلودگی هوا در شش ماهه دوم سال می توان کارهای زیادی انجام داد اما حالا ازنظر اقتصادی کشور در شرایطی نیست که بتوان همه آنها را اجرائی کرد، اظهار داشت: برای مثال تقویت سیستم حمل و نقل عمومی یکی از واجب ترین کارهایی است که باید دراین زمینه صورت گیرد اما هم اکنون نه شهرداری بودجه کافی برای این کار را در اختیار دارد و نه دولت توانسته دراین زمینه کمکی کند.

به گفته وی با توجه به این شهرداری درحال حاضر با بهره گیری از منابع دیگری در تلاش است که تعدادی اتوبوس و قطار برای مترو تامین کند اما صرف این کار کافی نیست و باید اقداماتی دیگری نیز در دستور کار قرار گیرد.
ضرورت اجرای مرحله سوم «طرح کاهش»
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به «طرح کاهش» که مصوبه سال ۹۵ شورای عالی ترافیک شهرهای کشور است، اشاره کرد: مرحله اول این طرح چک کردن معاینه فنی خودروهایی بود که به محدوده طرح ترافیک وارد می شدند. در مرحله دوم طرح کاهش قرار شد که به وسیله دوربین ها در کل شهر تهران معاینه فنی خودرو ها کنترل شود و اگر خودرویی معاینه فنی نداشت، جریمه شود. این دو مرحله با بهره گیری از دوربین های نصب شده و سامانه «سیمفا» اجرائی شد اما مرحله سوم «طرح کاهش» که مهمترین بخش آن نیز بود از سال ۹۶ تا حالا هنوز اجرائی نشده است.

شهیدزاده در ادامه اظهار داشت: برمبنای مرحله سوم «طرح کاهش» شرط ورود خودرو ها به محدوده طرح ترافیک، دریافت معاینه فنی برتر از مراکز معاینه فنی است. متاسفانه این مصوبه قانونی حدود سه سال است که روی زمین مانده است بدین سبب یکی از راهکارها و قوانینی که می توان امسال حداقل به سبب مشکلات ناشی از بیماری کووید ۱۹ اجرائی کرد، این مصوبه قانونی می باشد.

وی با تاکید بر اینکه ما منابع آلاینده مختلفی در شهرهای کشور داریم و برای هر کدام می توان اقدامی انجام داد، اظهار نمود: راهکار ساده ای که می تواند به کاهش آلودگی هوا و در نتیجه عدم شیوع بیشتر ویروس کرونا کمک نماید، صرفه جویی و استفاده بهینه از وسایل گرمایشی در ماه های سرد سال است.

صرفه جویی در مصرف گاز خانگی برای کمک به کاهش آلودگی هوا

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزود: ما در کشور باید مانند تمام دنیا دمای معتدلی را برای گرم نگه داشتن منازل انتخاب نماییم و در کنار آن بدانیم که باید بجای افزایش دمای سیستم های حرارتی از لباس های زمستانی برای گرم ماندن استفاده نمائیم. با این اقدام از دو جهت به کاهش آلودگی هوا کمک خواهیم کرد. اول آنکه سوخت کمتری در خانه ها مصرف و در نتیجه آلودگی کمتری تولید می شود و دوم آنکه اگر مصرف گاز خانگی کم شود، صنایع و نیروگاه های اطراف شهرها می توانند از سوخت گاز بجای مازوت استفاده کنند.

شهیدزاده در آخر اظهار داشت: متاسفانه در سال های گذشته شاهد بودیم که همزمان با افزایش مصرف گاز خانگی دسترسی صنایع و نیروگاه ها به سوخت گاز - که سوخت پاکتری نسبت به سایر سوخت ها است - قطع و آنها مجبور می شدند که از سایر سوخت هایی که آلودگی بالایی دارد - مانند مازوت - استفاده کنند بدین سبب علاوه بر تمهیداتی که باید دستگاه های مسئول برای کنترل آلودگی هوا در شش ماهه دوم امسال که می تواند تاثیری مستقیم روی بیماری کووید ۱۹ داشته باشد، اتخاذ کنند ما شهروندان نیز می توانیم با بهره گیری از راهکارهایی ساده به سلامت خود کمک نماییم.

به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، قبل از این عیسی کلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - اظهار کرده بود که متاسفانه امسال آلودگی هوا با شیوع بیماری کرونا مصادف شده است و برمبنای مقالات علمی هر واحد افزایش در غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، ۸ درصد تلفات بیماران کرونایی را بیشتر می کند و حتی در بعضی مقالات این رقم ۱۵ درصد است.

سید محمد مجابی - فعال محیط زیست - نیز قبل از این به ایسنا گفته بود که افزایش ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون طی شش ماهه دوم امسال می تواند اثرات مضاعفی بر شیوع ویروس کرونا داشته باشد. بدین جهت اجرای قانون هوای پاک طی این مدت باید از مطالبات جدی سازمان حفاظت محیط زیست و مردم باشد.

منبع:

1399/07/19
11:47:55
5.0 / 5
1300
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است