۱۲ پیشنهاد زالی در جلسه با رییس جمهور مطرح شد

ضرورت نظارت جدی بر اعمال محدودیت سفری

ضرورت نظارت جدی بر اعمال محدودیت سفری

پاراسول: فرمانده عملیات مدیریت بیماری كرونا در كلانشهر تهران در دیدار مدیران وزارت بهداشت و متخصصان كرونا با رئیس جمهور بر لزوم بازآرایی نوین و ایجاد یك آرایش نوین جنگی بمنظور مقابله با كرونا ویروس در دستگاه های مربوطه تاكید نمود.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در این دیدار ضمن تکریم مقام شهدای مدافع سلامت برای تمامی فعالان عرصه بهداشت و درمان کشور آرزوی توفیق بیش از پیش و کامیابی کرده و با اشاره به حضور روسای دانشگاه ها به نیابت از پیشقراولان سلحشور مدافع سلامت در این جلسه، اظهار داشت: انشاءالله این دیدار بزنگاه مناسبی برای رفع مشکلات باشد و با لطمه شناسی آنچه تا حالا در مقابله با کرونا در کشور صورت گرفته، بتوانیم درس آموخته های نوینی با نگاهی مبتکرانه و خلاقانه در فراسوی مقابله با این چالش بزرگ قرن داشته باشیم.
ضرورت بازآرایی نوین دستگاه ها در مقابله با کرونا
زالی با اشاره به جایگاه ویژه و خاص ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار داشت: بنظر می رسد در شرایط فعلی، آرایشی که در بعضی از دستگاه های اجرائی وجود دارد متناسب و در اقتضای با سختی و صعوبت این بیماری منحوس نیست، بدین سبب بازآرایی نوین دستگاه های مربوطه و ایجاد یک آرایش نوین جنگی در مقابله با کرونا ویروس لازم است.
ایشان سپس اظهار داشت: طبیعتا اگر به دستور ریاست جمهوری وظایفی برای تمامی دستگاه های ذیربط تبیین شود و با نگاه دیده ورانه و ممیزی ستاد ملی مقابله با کرونا وظایف تمام این دستگاه ها احصا شود؛ اگر احیانا کاری غیرمتعهدانه توسط دستگاهی صورت گیرد می تواند مکانیسم های مناسبی برای آنها اعمال شود.
ایجاد پنجره های واحد غیردیوان سالارانه در مبادی اجرائی و تصمیم گیری
فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود خواهان ایجاد پنجره های واحد غیردیوانسالارانه در بعضی مبادی اجرائی و تصمیم گیری شد که می تواند راهگشای مشکلات در مواردی نظیر بانک مرکزی، وزارت صمت و گمرک باشد.
ضرورت تدوین بخشنامه جامع پاسداشت مدافعان سلامت
نیاز به یک بخشنامه جامع پاسداشت مدافعان سلامت از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا که در برگیرنده همه وجوه و مولفه های معیشتی، تشکیلاتی، رفاهی و تسهیلاتی باشد از دیگر نکات مطرح شده توسط زالی بود.
وی با تاکید بر این که امروز در جنگ تمام عیار با ویروس کرونا به نیروهای آفندی نوین و تازه نفس با طراوت و نشاط برای این مقابله سهمگین نیاز است اظهار داشت: فرایندهای متعارف موجود در جذب نیروی انسانی با کندی روبروست و نیازمند این هستیم که یک بسته استخدامی کاملا متفاوت از سلوک فعلی اداری طراحی شود.
تغییر الگوی مشارکت بیمه ها
بگفته زالی آنچه امروزه از بیمه ها مستفید می شود بحث تجمیع حداکثری نیست. بدین سبب الگوی مشارکت بیمه های تکمیلی و پایه باید تغییر کند و شکل متفاوتی بگیرد تا اسلوبی نوین از بیمه ها را در این مشارکت داشته باشیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در ادامه اشاره کرد: شاید از این پس ایجاد یک فدرالیسیم منطقی هوشمندانه مبتنی بر ملاحظات بومی در اعمال ملاحظات مقطعی در مجموعه استانها لازم باشد به شرطی که چارچوب های اصولی آن از طرف ستاد ملی ترسیم و تبیین شود و سبب افزایش اعتماد به نفس مدیریتی در محیط شود.
وی با اعلان اینکه در تصمیمات کرونا باید از یک داینامیسم مدیریتی برخوردار باشیم، اشاره کرد: این امر به معنای تزلزل مدیریتی نیست، کرونا یک بیماری چند وجهی بسیار ملون است که می تواند تغییرات مختلفی ایجاد کند. بدین سبب تصمیمات مقطعی مثل برخی محدودیت های اجتماعی و خدمات مدنی و از این قبیل طبیعتا گذراست و باید به شکلی در هر استان یا ستاد آن استان مراقبت شود که ریتم اقتصادی مخدوش نشود.
زالی در بخش دیگری از سخنان خود به حضور گردشی کارکنان در بعضی از مشاغل اشاره نمود که می تواند چاره ساز باشد و اظهار داشت: در بعضی از مشاغل در شهرهای بزرگ می توان به صورتی شیفت بندی کرد که گروه هایی که در مواجهه مستقیم با ارباب رجوع نیستند به شیفت شب منتقل شوند. نوبت بندی به نحوی صورت گیرد که شاهد کاهش حضور کارکنان بدون ایجاد اختلال در کارها باشیم.
ضرورت شکل گیری تجارت الکترونیک
وی با ذکر این مطلب که ۴۵ شهر کشور هم اکنون در شرایط کاملا بحرانی به سر می برند، اشاره کرد: اگر تمام راهبردهای محدودیت سازی و کنترلی خودرا روی این شهرها معطوف نماییم، حتما می تواند نقطه قوتی برای ما محسوب شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دگردیسی در راهبردهای سلبی یعنی ایجاد راهبردهای سلبی و قهری را ضروری برشمرد و اظهار داشت: بنظر می رسد که یک اسلوب جدیدی از نحوه راهبردهای ما در ستاد ملی باید مورد توجه قرار گیرد.
زالی با تاکید بر ضرورت شکل گیری خدمات دیجیتالی به خصوص در حوزه تجارت اضافه کرد: اگر امروز تجارت الکترونیک را برای مایحتاج عمومی مردم فراهم نماییم باید از تسهیلاتی بهره مند شوند. گمرک و عوارض باید کم شود، مالیات کمتری پرداخت نماییم تا بتوانیم قیمت حوزه تجارت الکترونیک را کاهش دهیم. همه این مفاهیم در تهران بزرگ که بیش از یک میلیون نفر از مترو استفاده می نمایند و بالاترین چگالی جمعیتی کشور را داراست می تواند بسیار نگران کننده باشد.
لزوم نظارت جدی بر اعمال محدودیت سفرهای بین استانی
فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونای پایتخت، محدودیت سفرهای بین استانی را راهکار بسیار موثری دانست و اشاره کرد: اعمال این مداخلات نیاز به نظارتهای جدی تری دارد و باید همه دستگاه ها موظف شوند که تولید سفرها در کلان شهرها را به حداقل برسانند.
وی حمل و نقل عمومی در تهران را نیازمند توجه ویژه برشمرد و با اشاره به نیاز به ۱۲۰۰ واگن مترو در تهران اشاره کرد: ظرفیت فعلی مترو حدودا یک سوم کفایت واقعی است و ناوگان اتوبوسرانی نیزدارای ۵۰۰۰ دستگاه است که کافی نیست.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، زالی در خاتمه سخنان خود با اشاره به حمایت دولت درباب افتتاح تخت های بیمارستانی در کلانشهرها تا انتهای سال، به مدار آمدن این تخت ها و بهره برداری از آنها را نقطه قوتی برای بهبود خدمت رسانی به بیماران ذکر کرد.
منبع:

1399/08/03
20:47:29
5.0 / 5
1334
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است