از سوی رئیس دانشكده علوم پزشكی آبادان مطرح شد؛

سفارش هایی برای شرایط وارونگی هوا

سفارش هایی برای شرایط وارونگی هوا

رئیس دانشكده علوم پزشكی آبادان باتوجه به هشدارهای سازمان هواشناسی درباب وارونگی هوا، سفارش هایی برای مردم بمنظور مقابله با این شرایط ارائه نمود.شکراله سلمان زاده در گفتگو با خبرنگار مهر و به دنبال اعلام سازمان هواشناسی در خصوص وارونگی هوا و افزایش میزان آلودگی آن ناشی از آلاینده ها در خوزستان خصوصاً در شهرهای صنعتی اظهار نمود: در چنین شرایطی شهروندان اهتمام کنند حتی الامکان از منزل خارج نشوند و در و پنجره ها را بسته نگه دارند چونکه وضعیت هوا به شدت خطرناکست.
وی اضافه کرد: زنان باردار، سالمندان، بیماران قلبی-عروقی، بیماران ریوی و سایر بیماران به خصوص بیمارانی که مشکل تنفسی دارند به هیچ عنوان از منزل خارج نشوند. همین طور کودکان نیز به سبب اینکه ساختار دستگاه تنفسی آنان بطور کامل تکامل نیافته در مواجهه با هوای آلوده به خصوص با غلظت بالای ذرات معلق گرفتار مشکل تنفسی می شوند. ورزشکاران و عموم مردم باید از کارهای ورزشی در ایام آلوده اجتناب کنند برای اینکه با افزایش حرکت، بدن به اکسیژن بیشتری نیاز دارد و تنفس در هوای آلوده علاوه بر انباشت ذرات معلق در ریه، روند اکسیژن رسانی کافی در خون و بافت ها را نیز مختل می کند.
سلمان زاده اشاره کرد: افرادی که بیشترین زمان مواجهه با آلودگی هوا را دارند همچون مأموران راهنمایی و رانندگی، نیروهای اورژانس و هلال احمر و همین طور کودکان و افراد سالخورده باید از ماسک مورد تأیید وزارت بهداشت استفاده کنند.
رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان اظهار داشت: سفارش می شود، شهروندان در شرایطی که هوا آلوده است از مایعات به خصوص مایعات گرم، شیر کم چرب، میوه و سبزیجات بیشتر استفاده کنند، برای اینکه خوردن مایعات مکانیزم ریه را تسهیل می کند و بوسیله خلط از ورود آلودگی به ریه جلوگیری و سلامت فرد را تامین می کند.
وی اضافه کرد: شهروندان در صورتیکه بر اثر آلودگی هوا گرفتار عطسه و سرفه شدند از آن جلوگیری نکنند و از داروهای ضد سرفه استفاده نکنند برای اینکه عطسه و سرفه در مواقع آلودگی هوا بعنوان یک واکنش دفاعی عمل کرده و برای سلامتی فرد مفید می باشد. همین طور غرغره کردن مداوم آب نمک نیز بسیار مفید می باشد.
این مقام مسئول حوزه سلامت به همه افراد به خصوص افرادی که مبتلا به بیماری های تنفسی هستند سفارش کرد در صورت بروز مشکلات تنفسی به نزدیک ترین مرکز خدمات جامع سلامت محل سکونت خود مراجعه و سفارش های بهداشتی و پیشگیرانه مرتبط را برمبنای دستورالعمل های بهداشتی و زیرنظر پزشک دریافت نمایند.

1399/08/09
15:27:06
5.0 / 5
1069
تگهای خبر: آب , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است