محققان دانشگاه آكسفورد می گویند؛

ارتباط فشارخون بالا در میانسالی و افزایش لطمه مغزی در سنین بالاتر

ارتباط فشارخون بالا در میانسالی و افزایش لطمه مغزی در سنین بالاتر

مطالعه جدید نشان میدهد فشارخون بالاتر از حدنرمال با لطمه مغزی گسترده تر در افراد مسن مرتبط می باشد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، تحقیقات نشان می دهد رابطه قوی ای بین فشارخون دیاستولیک پیش از سن ۵۰ سالگی و لطمه مغزی در سنین بالاتر وجود دارد.
یافته ها مربوط به بررسی ۳۷، ۰۴۱ شرکت کننده بریتانیایی در رده سنی ۴۰ تا ۶۹ سال بود که اسکن ام آرای مغزشان هم موجود بود.
محققان در این مطالعه، لطمه در مغز موسوم به «ماده سفید» را بررسی کردند. آنها در اسکن های مغزی متوجه شدند لطمه به عروق خونی کوچک مغز با افزایش سن و فشارخون بیشتر می شود.
افزایش ماده سفید با افزایش خطر سکته، زوال عقل، ناتوانی های جسمی، افسردگی و کاهش توانایی های فکری مرتبط می باشد.
دکتر «کارولیناوارتولوسکا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه آکسفورد، در این زمینه می گود: «همه افراد با افزایش سن گرفتار این تغییرات نمی شوند، اما این تغییرات در بیش از ۵۰ درصد بیماران بالای ۶۵ سال و بیشتر افراد بالای ۸۰ سال حتی بدون ابتلاء به فشارخون بالا نیز وجود دارد، اما احتمال بروز آن با افزایش فشارخون بیشتر و شدیدتر می شود.»
محققان دریافتند که میزان بالاتر ماده سفید مغز به شدت با فشار خون سیستولیک ارتباط دارد، اما قوی ترین ارتباط مربوط به فشار خون دیاستولیک، خصوصاً در سن کمتر از ۵۰ سال است. هرگونه افزایش فشار خون، حتی زیر حد معمول ۱۴۰ میلی متر جیوه برای سیستولیک و زیر ۹۰ میلی متر جیوه برای دیاستولیک، با افزایش میزان ماده سفید مغز در ارتباط بود.
محققان دریافتند هر ۱۰mmHg افزایش در میزان فشارخون سیستولیک سبب افزیاش ۱.۱۲۶ برابری میزان ماده سفید مغز می شود و هر ۵mmHg افزایش در میزان فشارخون دیاستولیک با افزایش ۱.۱۰۶ برابری ماده سفید مغز مرتبط می باشد.
محققان تاکید دارند بهترین راه پیش گیری از افزایش ماده سفید مغز، کنترل فشارخون دیاستولیک در اوایل میانسالی است.

1399/09/09
12:33:06
5.0 / 5
1281
تگهای خبر: سكته , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است