یافته محققان انگلیسی؛

استفاده از نور ماورابنفش در استریل كردن محیط های پرخطر كرونائی

استفاده از نور ماورابنفش در استریل كردن محیط های پرخطر كرونائی

پاراسول: پژوهشگران چاره جدیدی برای نابودی ذرات كروناویروس معلق در هوا در فضاهای بسته نظیر بیمارستان ها یافتند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، مدل سازی محاسبه ای پژوهشگران دانشگاه کرنفیلد انگلستان نشان میدهد که استفاده از نور ماورابنفش C (UVC) با دوز پایین می تواند برای ضدعفونی کردن فضاهای بسته استفاده گردد بطوریکه در مقایسه با دستگاه های تهویه، میزان ضدعفونی کردن را ۵۰ تا ۸۵ درصد می افزاید.
برخلاف UVC عادی که برای نابودی میکروارگانیزم ها استفاده می شود اما بی نهایت برای انسان مضر است و احتمالاً سبب cataracts و سرطان پوست می شود، شواهد نشان داده است که استفاده از UVC با دوز پایین ایمن و مطمئن است.
دکتر «لیانگ یانگ»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «در محیط های بسته که امکان فاصله گذاری اجتماعی وجود ندارد، ذرات کروناویروس معلق در هوا که با نفس کشیدن در هوا پخش می شوند احتمال گسترش بیماری را می افزایند.
وی در ادامه می افزاید: «این تحقیقات نشان داده است که نور UVC با دوز پایین می تواند روشی جایگزین، ایمن و ارزان برای کاهش انتقال کروناویروس باشد.»
به گفته یانگ، «ما دریافتیم نور UVC با دوز پایین در فضاهای با تهویه ضعیف می تواند به اندازه ماسکهای متداول N۹۵ در پیش گیری از انتقال بیماری مؤثر باشد.»
نور UVC زیرمجموعه یکی از سه نوع تابش الکترومغناطیسی با طول موج کوتاه تر از اشعه نور مرئی است. با سرعت ۱۰۰ تا ۲۸۰ نانومتر (nm)، طول موج UVC کوتاه تر از UVA و UVB است. UVC با دوز پایین که برای انسان بیخطر است، می تواند توسط لامپ های ویژه تولید شده و بعنوان ضد عفونی کننده عوامل بیماری زا مورد استفاده قرار گیرد.


منبع:

1399/09/12
23:10:36
5.0 / 5
1159
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است