یافته محققان ژاپنی؛

بهداشت ضعیف دهان منجر به سندروم متابولیك می شود

بهداشت ضعیف دهان منجر به سندروم متابولیك می شود

محققان دریافتند بیماری های دهان و دندان باعث بروز سندروم متابولیک می شود.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، محققان با مطالعه بیماران مبتلا به سندروم متابولیک، وجود میزان بالایی از آنتی بادی ضد Porphyromonas gingivalis، باکتری عامل بیماری پریودنتال، را تأیید کردند.
بیماری پریودنتال، التهابات لثه ای به علت عفونت لثه و استخوان اطراف دندان ها است.
محققان در آزمایشات حیوانی نشان دادند که عفونت با این باکتری سبب ایجاد مقاومت سیستمیک به انسولین و اختلال عملکرد متابولیکی در عضله اسکلتی با تغییر میکروبیوم روده می شود. این مطالعه نشان داده است که بیماری پریودنتال می تواند بر کل بدن تاثیر داشته باشد.
از مدت ها قبل مشخص شده است که باکتری های پریودنتال سبب ایجاد التهاب در حفره دهان می شوند، اما سبب افزایش سیستماتیک واسطه های التهابی هم می شوند. از اینرو عفونت مداوم با باکتری های پریودنتال می تواند منجر به افزایش وزن بدن و افزایش مقاومت به انسولین شود که یکی از علایم بارز دیابت نوع ۲ است.
عملکرد انسولین کمک به انتقال گلوکز از خون به داخل بافت ها، بویژه به عضلات اسکلتی است، جایی که یک چهارم کل گلوکز در آن ذخیره می شود. به همین خاطر مقاومت به انسولین نقشی اساسی در ایجاد سندروم متابولیک، گروهی از شرایط نظیر چاقی، تغییر متابولیسم چربی، فشارخون بالا، سطح گلوکز خون بالا و التهاب سیستمیک دارد.
محققان دانشگاه پزشکی توکیو در مطالعه خود به بررسی میزان آنتی بادی Porphyromonas gingivalis در خون بیماران مبتلا به سندروم متابولیک پرداختند و دریافتند بین غلظت آنتی بادی و افزایش مقاومت انسولین ارتباط وجود دارد.
این نتایج نشان داد که بیماران مبتلا به سندروم متابولیک احتمالاً تحت عفونت Porphyromonas gingivalis قرار گرفته و از اینرو در واکنش ایمنی، آنتی بادی هایی را ضد میکروب تولید می کنند.
محققان دریافتند که در موش هایی که Porphyromonas gingivalis وجود داشت، میکروبیوم روده به صورت قابل توجهی تغییر کرده بود که امکان دارد حساسیت به انسولین را کم کند.


منبع:

1399/09/21
15:02:12
5.0 / 5
682
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است