وزیر بهداشت در اجلاس مجازی مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت خبر داد

كاهش ۴۰ درصدی مرگ های روزانه بیماران كرونایی در ایران

كاهش ۴۰ درصدی مرگ های روزانه بیماران كرونایی در ایران

به گزارش پاراسول وزیر بهداشت اظهار داشت: گرچه از دست دادن حتی یک شهروند در هر منطقه از جهان برای ما دشوار می باشد اما خوشحالم که در یکی دو هفته اخیر، تعداد مرگ روزانه بیماران کووید ۱۹ در ایران کاهش پیدا کرد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، سعید نمکی، در جلسه مجازی با وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در مورد کووید ۱۹، عنوان کرد: بیماری همه گیر کووید ۱۹ جهان را به شدت فرا گرفت و درس های زیادی را برای آموختن در سطح ملی، منطقه ای و جهانی عرضه داد که نشان دهنده عدم آمادگی جامعه جهانی برای مقابله با یک بیماری همه گیر است.
وزیر بهداشت اظهار داشت: این بیماری همه گیر به ما یادآوری کرد که رهبری، همبستگی، همکاری بین بخشی، مداخلات مبتنی بر شواهد و هماهنگی بین کشورها، ابزارهای مورد نیاز برای مدیریت بیماری همه گیر کووید ۱۹ هستند. ازاین رو من اکیداً" سفارش می کنم که مبادلات فنی و سطح بالا بین کشورها ادامه یابد.
وی اضافه کرد: در دو هفته گذشته، ما یک ابتکار ملی به نام طرح شهید حاج قاسم سلیمانی را در سطح خانوار و محله، با مشارکت فعال جامعه و همکاریهای بین بخشی همچون سپاه پاسداران، سازمان بسیج مستضعفین، جمعیت هلال احمر، وزارت کشور، بخش خصوصی، مبتنی بر مداخلات برای شناسایی زود هنگام، فراهم نمودن خدمات سلامت به صورت فعال و استفاده از تکنولوژی های به روز، شروع کرده ایم.
وزیر بهداشت افزود: اهداف اصلی این طرح عبارتند از پیروی از پروتکل های بهداشتی جهت شکستن زنجیره انتقال، تست های گسترده آنتی ژنی، جداسازی، درمان زودهنگام، اقدامات جدی بهداشتی و اجرای قانون بخصوص برای محدود کردن تجمعات کوچک و پیشگیری از انتقال و خدمات ضروری بهداشتی کاهش موارد بستری در بیمارستان، کاهش موارد مرگ و میر، پشتیبانی از پوشش گروه های در معرض خطر می باشد و من افتخار می کنم که با وجود تمام محدودیت ها به علت تحریم های یک جانبه غیر قانونی و محدودیت های مالی هیچیک از خدمات بهداشتی درمانی ما تحت تاثیر کووید ۱۹ قرار نگرفته است.
نمکی تصریح کرد: به نظر من، هماهنگی در سطح بالا در سیستم بهداشت و همکاری بین بخشی، تغییرات رفتاری پایدار و آگاهی از مخاطرات حتی فراتر از همه گیری، سیستم نظارت الکترونیکی فعال و تیم های واکنش سریع، عرضه بموقع گزارش داده ها در سطح محلی و ملی و مهم تر از همه، رهبری، صداقت، همبستگی و رویکرد "کل دولت، کل جامعه" عناصر اصلی برای غلبه بر همه گیری هستند.
وی خاطرنشان کرد: ۱۰ ماه بعد از شیوع، ما باید باردیگر بر اصول رهبری، مدیریتی، فنی و اخلاقی تاکید نماییم. همبستگی، نه تنها در سطوح محلی و ملی، بلکه مهم تر از آن در سطح جهانی، یکی از مهمترین و قابل اعتمادترین ارکان مبارزه با چنین همه گیری است. به رغم «حداکثر فشار» و تحریم های شدید توسط دولت فعلی ایالات متحده که مسائل بهداشتی و انسانی جمعیت کشور ما را هدف قرار داده است، ایران در فناوری های حوزه سلامت و تولید محلی تست های آنتی ژن، تجهیزات پزشکی، داروهای پیشرفته مانند مونو نوکئال آنتی بادی (MBAs) و مهم تر از همه واکسن های مختلف در مقابل کووید ۱۹ پیشگام است با این وجود، من مایلم که بر اهمیت حیاتی هماهنگی بین کشورهای عضو و در نظر گرفتن "سلامت پلی برای صلح" تاکید کنم.
وزیر بهداشت اظهار داشت: از پیشنهاد هوشیارانه و بموقع مدیر منطقه برای ایجاد کارگروه وزرای منطقه و کارگروه فنی، تحت رهبری سرکار خانم دکتر هلا زائد، وزیر بهداشت مصر، که فرصتی عالی برای بازبینی مجدد سفارش های راهبردی برای پاسخ به بیماری همه گیر کووید ۱۹ بر مبنای ۹ رکن سازمان جهانی بهداشت، فراهم نموده است قدردانی می کنم.


منبع:

1399/09/22
12:42:15
5.0 / 5
1018
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است