یافته محققان سوئدی؛

ارتباط سلامت قلب در میانسالی با كاهش ریسك زوال عقل

ارتباط سلامت قلب در میانسالی با كاهش ریسك زوال عقل

پاراسول: یافته های تحقیقاتی نشان میدهد حفظ سلامت قلب در طول عمر می تواند ریسک زوال عقل را کم کند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، مطالعه طولانی مدت ۱۴۴۹ نفر در فنلاند نشان داد کسانی که در معیارهای استاندارد سلامت قلب و عروق در میانسالی نمره بهتری دارند، خصوصاً در مورد شاخصهای رفتاری مانند سیگار کشیدن، خطر زوال عقلشان در آینده کمتر است.
تحقیقات قبلی نشان میدهد که کوشش برای رفع شاخصهای پرخطر قابل اصلاح، مانند رفتارهایی که بر سلامت قلب تأثیر می گذارد، می تواند تعداد جهانی مبتلایان به زوال عقل را تا یک سوم کم کند.
در این مطالعه، سلامت قلب شرکت کنندگان از میانسالی تا اواخر زندگی برمبنای شش فاکتور وضعیت سیگارکشیدن، فعالیت فیزیکی، شاخص توده بدنی، گلوکز خون در زمان ناشتا، کلسترول کل و فشارخون ارزیابی شد.
محققان مؤسسه کارولینسکا سوئد دریافتند شرکت کنندگان دارای نمره متوسط یا ایده آل سلامت قلب و عروق از دوران میانسالی به بعد، با خطر کمتر ابتلاء به زوال عقل در اواخر زندگی نسبت به شرکت کنندگان با نمرات ضعیف تر، مواجه بودند.
این یافته ها نشان میدهد که حفظ سلامت قلب و عروق در طول عمر، خصوصاً در زمینه سیگار کشیدن، ورزش و شاخص توده بدنی، می تواند خطر زوال عقل را در سنین بالاتر کم کند.


منبع:

1399/10/07
20:03:24
5.0 / 5
930
تگهای خبر: زندگی , سلامت , فعالیت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است