رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری:

چرخه كرونا همچنان فعال است

چرخه كرونا همچنان فعال است

به گزارش پاراسول رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری ضمن اشاره به افزایش آمار بستری های کرونا طی چند روز اخیر، نسبت به بروز پیک چهارم در صورت عدم رعایت پروتکل ها و بازگشایی های شتابزده اخطار داد.


دکتر پیام طبرسی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به وضعیت فعلی اپیدمی کرونا در تهران، اظهار نمود: هم اکنون خوشبختانه نشانه های پیک را نداریم ولی مسئله نگران کننده در این چند روز اخیر به خصوص در تهران، افزایش موارد بستری است، بگونه ای که روز گذشته با ۳ درصد افزایش در میزان بستری های کرونایی روبرو بودیم.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تکیه بر اینکه چرخه بیماری همچنان در سطح جامعه فعال است، افزود: زمانی که شاهد افزایش ابتلای هنرمندان، ورزشکاران و یا چهره های سرشناس هستیم، به این معناست که چرخه ویروس فعال بوده و این افراد هم به علت حضور در تجمعاتی همچون استادیومها و غیره درگیر شده اند.

انتقاد از کاهش سطح رعایت پروتکل ها و بازگشایی های زودهنگام
دکتر طبرسی ضمن انتقاد از کاهش سطح رعایت پروتکل ها و بازگشایی های زودهنگام در شرایط شکننده و ناپایدار اپیدمی، اظهار داشت: بازگشایی مدارس و سایر اماکن تجمعی همچون سینما و کنسرت در شرایط شکننده فعلی، اشتباه بزرگی است و نتایج و تبعات این گونه تجمعات طی دو هفته آینده نمایان می شود.
این فوق تخصص با تکیه بر لزوم تداوم پروتکل ها و محدودیت های کرونایی، اظهار داشت: با عنایت به تجربیات پیک های قبلی، اگر این دفعه با پیک جدیدی روبرو شویم مطمئنا شرایط بدتری نسبت به پیک های قبلی را تجربه خواهیم کرد.

ارتباط مستقیم جهش ویروس با افزایش میزان مبتلا شدن
وی در این رابطه به شرایط وخیم برخی کشورهای اروپایی همچون انگلستان و آلمان اشاره نمود و اظهار داشت: افزایش شدید آمار مبتلا شدن و فوتی در این کشورها ناشی از عدم تمکین پروتکل ها، فعال شدن شدید چرخه ویروس و به دنبال آن جهش ویروس و افزایش سرعت انتقال بیماری است؛ شرایط خطرناکی که در کشور ما هم در صورت ادامه روند بی احتیاطی در رعایت پروتکل ها و ساده انگاری شرایط بیماری، ایجاد خواهد شد؛ چونکه جهش ویروس با افزایش میزان مبتلا شدن و فعال شدن چرخه انتقال ویروس ارتباط مستقیمی دارد.

ویروس جهش یافته تمایل بیشتری به سنین پایین دارد
دکتر طبرسی همینطور ضمن اشاره به اخبار نگران کننده ای که از متخصصان و اپیدمیولوژیست های انگلیس و آلمان در مورد افزایش درگیری کودکان و نوجوانان به گوش می رسد، اظهار داشت: با عنایت به این اظهارات، مسئله رعایت پروتکل ها و جلوگیری از بازگشایی زودهنگام مدارس بسیار جدی تلقی می شود.
وی در این رابطه توضیح داد: پیش از این شدت چسبندگی ویروس به رسپتورها و گیرنده های بدن کودکان و نوجوانان پایین بود ولی احیانا طی جهش های اخیر ویروس، تمایل آن به کودکان و سنین پایین تر بیشتر شده است؛ از سوی دیگر همانگونه که می دانیم هدف واکسیناسیون کودکان نیست و بنابراین درگیری بیشتر کودکان، اهداف واکسیناسیون را هم خدشه دار می کند.

هدف اصلی از واکسیناسیون حذف اپیدمی است
وی با اشاره به اینکه هدف اصلی از واکسیناسیون حذف اپیدمی است، اظهار نمود: در این شرایط افزایش مبتلا شدن و درگیری کودکان منجر به انتقال بیشتر بیماری به سایرین و تداوم چرخه فعال ویروس خواهد شد و علاوه بر به خطر انداختن جان کودکان و سایرین، حتی در صورت آغاز واکسیناسیون عمومی، از خاموشی و حذف اپیدمی جلوگیری می کند.
رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در انتها ضمن انتقاد مجدد از رهاسازی پروتکل ها، افزایش ترددهای غیرضروری درون و برون شهری و بازگشایی های شتابزده، تصریح کرد: عدم توجه به این اصول در شرایط ناپایدار اپیدمی، باردیگر شرایط ناگواری را برای کشور رقم خواهد زد.
منبع:

1399/11/06
14:34:32
0.0 / 5
1078
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است