یك فوق تخصص عفونی تاكید كرد؛

علایم مسمومیت در هوای آلوده را با كرونا اشتباه نگیرید

علایم مسمومیت در هوای آلوده را با كرونا اشتباه نگیرید

به گزارش پاراسول یک فوق تخصص عفونی، اظهار داشت: برای تشخیص مسمومیت ناشی از آلوگی هوا یا مبتلا شدن به کرونا باید به پزشک رجوع کرد، چونکه عوارض کرونا با آلودگی هوا حدودا یکسان است.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، علیرضا فاطمی ضمن اشاره به اینکه آلودگی هوا برای افراد معمولی تغییرات آنی و لحظه ای ایجاد نمی کند، اظهار نمود: علامت هایی همانند سوزش چشم، سردرد و حالت تهوع همچون علایم شایع آلودگی هوا در افراد معمولی است.
وی اضافه کرد: آلودگی هوا می تواند آلرژی و بیماری های زمینه ای در مبتلایان به بیماری های ریوی را تشدید کند.
فاطمی ضمن اشاره به اینکه افرادی که بیماری های زمینه ای آلرژیک دارند امکان دارد آبریزش بینی شدید تری در آلودگی هوا در مقایسه با سایرین تجربه کنند تصریح کرد: امکان دارد تداخل بیماری های زمینه ای همانند آلرژی با آلودگی هوا در این افراد عوارضی مشابه با کرونا داشته باشد.
این فوق تخصص عفونی با اشاره به اینکه سینوزیت هم می تواند ترشحات پشت حلق را در آلودگی هوا افزایش دهد توضیح داد: این نشانه ها و علایم نباید با کرونا اشتباه گرفته شود چون که در افرادی که ریه های تحریک پذیر با آلرژن ها دارند، امکان دارد علائمی همانند سرفه، تنگی نفس که از شایع ترین نشانه های ابتلاء به کووید ۱۹ است، ایجاد شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن اشاره به اینکه آب ریزش بینی، سوزش گلو، ترشحات پشت حلق و یا سرفه های تک تک می تواند از دیگر علامت آلودگی هوا باشد، اظهار داشت: معمولاً سردردهای مقطعی و سوزش چشم از علایم شایع کرونا نیست.
فاطمی با اشاره به اینکه برای تشخیص بین مسمومیت ناشی از آلودگی هوا یا ابتلاء به کرونا باید به پزشک رجوع کرد، افزود: عوارض کرونا با آلودگی هوا تقریباً یکسان و خطرناک می باشد با این تفاوت که کرونا اختلالاتی همانند از دست دادن حس بویایی و چشایی را معمولاً به دنبال دارد.
وی سرگیجه، عدم توجه و فراموشی لحظه ای را از دیگر علامت های آلودگی هوا ذکر کرد و اظهار داشت: علایم و اختلالاتی که در مغز و اعصاب به واسطه ابتلاء به کرونا ایجاد می شود طولانی مدت است و شاید ماه ها زمان بر باشد ولی در آلودگی هوا بعد پاک شدن هوا سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ از بین می رود.
عضو هیئت علمی دانشگاه اضافه کرد: خلطی که به دلیل آلودگی هوا از گلو خارج می شود، سیاه رنگ است، در حالیکه خلط بیمار مبتلا به کرونا معمولاً روشن است و چنانچه عفونی شده باشد، رنگ سبز متمایل به زرد دارد و سرفه های ناشی آلودگی هوا و کرونا تقریباً شبیه به هم هستند.
فاطمی نسبت به قرارگیری طولانی در معرض آلودگی هوا خصوصاً در افراد در معرض خطر اخطار داد و اضافه کرد: اگر چنانچه مدت آلودگی هوا طولانی و پایدار باشد، امکان دارد عوارضی همانند سکته های مغزی را هم به دنبال داشته باشد.
وی یکی دیگر از علائم کرونا را درد عضلات و قفسه سینه ذکر کرد و افزود: علامت های خستگی، کوفتگی و سرگیجه که نشانه های مشخص آلودگی هواست را با کرونا اشتباه نگیرید ضمن اینکه سر دردهای ناشی از آلودگی هوا با مصرف مسکن ها بهبود می یابد، ولی سردردهای کرونا امکان دارد به هر مسکنی جواب ندهند.


منبع:

1399/11/06
18:25:12
0.0 / 5
1056
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است