معاون وزیر بهداشت اعلام كرد

250هزار دوز واكسن چینی در راه ایران

250هزار دوز واكسن چینی در راه ایران

به گزارش پاراسول معاون بهداشت وزیر بهداشت با تشریح اولویت بندی های صورت گرفته برای واکسیناسیون کرونا در کشور، اظهار داشت: در هفته آینده هم ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم به دستمان می رسد، ۴.۲ میلیون دوز واکسن استرازنکا هم قول دادند در اسفند ماه به دستمان برسد و با این حساب می توانیم یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری را که امسال جزو اولویت مان است، واکسینه نماییم.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی در جمع خبرنگاران درباره واکسیناسیون کرونا در کشور اظهار داشت: واکسنی که به کشور وارد شد، اسپوتنیک وی روسیه است و یکی از سه واکسن برتر دنیا در حوزه اثربخشی است که پلت فرم آن مانند استرازنکا است، اما چون ار ادنو ویروس انسانی است، اثربخشی خوبی به میزان ۹۱.۶ درصد دارد. نخستین محموله در فاز یک به پرسنل ای سی یو داده می شود که ۳۶ هزار نفر در فاز اول مشمول می شدند.

واکسیناسیون کرونا با واکسن روسی، عارضه ای نداشته است
وی اضافه کرد: حالا با توجه به این که در وهله اول می توانستیم ۱۰ هزار نفر را واکسینه نماییم، در همین ۳۶ هزار نفر هم یک اولویت بندی انجام دادیم. به این صورت که افرادی که قبلا کرونا گرفته بودند که ۱۱ هزار نفر بودند، از فهرست خارج شدند و بعد هم بخش های ویژه ای را مدنظر قرار دادیم که محل ارجاع سایر ای سی یوهای استان بودند که بر همین مبنا واکسن به همه استان ها فرستاده شد و بر طبق این اولویت انجام شد. حتی در استانی بوده که ۱۰۰ دوز واکسن رفت. در مرحله اول هیچ عارضه جدی گزارش نشده است. البته هر واکسنی عوارض کمی مانند تب، درد محل تزریق و... دارد اما عارضه جدی نداشت.

فازبندی واکسیناسیون کرونا در کشور
وی ادامه داد: در مرحله دوم ۱۰۰ هزار واکسن اسپوتنیک وارد شد، حال ما بر مبنای اولویت ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر شامل کادر بهداشت و درمان، خانه سالمندان، جانبازان و معلولین بخصوص شیمیایی و تنفسی، مراکز نگهداری بیماران مزمن، غسال ها، افراد سالمند دارای بیماری زمینه ای و... هستند. در فاز دوم افراد سالمند ۸۰ سال به بالا، ۷۵ سال به بالا و ۷۰ سال به بالا و ۶۵ سال به بالا و گروه ۱۶ تا ۶۴ سالی که دارای بیماری زمینه ای هستند، قرار دارند. فاز بعد مراکز تجمعی مانند زندان ها، پادگان ها، نیروهای نظامی و انتظامی و راننده ها و فاز چهار که عموم مردم هستند.

۲۵۰هزار دوز واکسن چینی کرونا در راه ایران

احتمال واکسیناسیون یک میلیون و ۳۰۰هزار نفر تا آخر سال
رئیسی اظهار داشت: هم اکنون ۱۰۰ هزار دوز اسپوتنیک به دستمان رسیده و فکر می کنم در هفته آینده هم ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم به دستمان می رسد، ۴.۲ میلیون دوز واکسن استرازنکا هم به دستمان می رسد که قول دادند اجرا کنند و در اسفند ماه به دستمان برسد. با این حساب یک جمع بندی نماییم، حدودا قریب به ۴.۵ میلیون دوز واکسن باید تا پیش از آخر سال به دست ما برسد که اگر این اتفاق بیفتد، بطور قطع می توانیم یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری را که امسال جزو اولویت مان است، واکسینه نماییم. البته همه اینها برنامه ریزی شده است.
وی با اشاره به اینکه اینطور نیست که واکسن خیلی زیاد باشد، اظهار داشت: ۷.۸ میلیارد نفر روی کره زمین زندگی می کند که اگر فرض کنید ۷۰ درصد آنها قرار باشد، واکسن بزنند، ۵ میلیارد می شود که هر کدام دو دوز واکسن باید تزریق کنند که ۱۰ میلیارد دوز واکسن می شود. به هیچ وجه تا سال ۲۰۲۱ در دنیا ۱۰ میلیارد دوز واکسن تولید نخواهد شد. ازاین رو همواره کمبودهایی در سطح دنیا وجود دارد و بنابراین سازمان جهانی بهداشت به کشورهای ثروتمند سفارش کرده است که مرحله اول واکسیناسیون را برای کاهش مرگ و میر انجام داده و پس از دریافت واکسن از جانب سایر کشورها به سمت قطع زنجیره روند.
معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: در واکسیناسیون دو هدف وجود دارد؛ یکی واکسیناسیون افراد صدمه پذیر جهت کاهش مرگ و میر و هدف دوم انجام واکسیناسیون عمومی جهت قطع زنجیره ویروس.
رئیسی افزود: هدف ما این است که امسال یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را واکسینه نماییم. از سال اینده هم سه واکسن تولیدی داریم؛ یک واکسنی که در پاستور در حال تولید است و از نظر زمانی نزدیک ترین واکسنی است که وارد بازار خواهد شد، دوم واکسن کووبرکت است و پیشبینی می شود تا اردیبهشت ماه بتوانیم حدود ۱.۵ میلیون دوز در ماه ظرفیت تولید داشته باشیم، اما از تیر ماه به بعد می توانیم ماهانه بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون دوز تولید نماییم. اگر این اتفاق بیفتد و همه مراحل به خوبی پیش رود، می توانیم ظرف چهار ماه پس از آن همه کشور را واکسینه نماییم. ازاین رو در خوش بینانه ترین حالت تا آذر سال آینده مشغول واکسیناسیون هستیم و در بدبینانه ترین حالت تا آخر سال ۱۴۰۰ می توانیم هدف دوم را که قطع زنجیره است، جلو ببریم.
وی اضافه کرد: یک چالش بسیار بزرگ وجود دارد در زمینه جهش ویروس و اینکه آیا این واکسن ها روی ویروس جهش یافته موثرند یا خیر؟. بستگی به پلت فرم واکسن داد، واکسن هایی که از شیوه غیرفعال سازی ویروس استفاده می نمایند مانند کووبرکت، دیدیم که روی ویروس انگلیسی کاملا موثر است. ویروس هایی که معناهای دیگری دارند، در حال مطالعه اند. اما بدانید که شرکتهای واکسن سازی این قابلیت را دارند که اگر جهشی در ویروس اتفاق افتاد، بر ضد نقطه جهش یافته بازآرایی کنند، اما به هر حال ویروس کرونا چموش است و مرتبا جهش میکند.
وی اظهار داشت: بحث اصلی این است که اولا هیچکس نباید با گرفتن دوز اول و حتی دوم واکسن به خودش بعنوان فرد ایمن نگاه کند. چونکه مدتی طول می کشد تا انتی بادی بدن بالا رود و ایمن شود. همینطور یادمان باشد که زنجیره ویروس زمانی قطع می شود که دو سوم جمعیت ایمن شده باشند و بنابراین اگر فعلا تعدادی واکسن زدند، به این معنا نیست که ایمن هستند. ازاین رو نیاز است که حتما رعایت پروتکل ها را جدی بگیریم. پیشبینی من این است که تا هفت الی هشت ماه دیگر به شدت باید پروتکل ها را رعایت نماییم و پس از آن هم باید سبک زندگی مان را مطابق با شرایط روز پیش بریم. خیلی ها اعلام میکنند که دنیای پسا کرونا تا شش یا هفت سال بعد شاید به حالت عادی برگردد. به هر حال تغییرات و مشکلات اقتصادی و روحی روانی که اتفاق افتاده مسائلی است که پاندمی بوجود آورده است.
وی درباره تسهیلاتی که از بانک جهانی گرفته شده است، اظهار داشت: این تسهیلات برای دریافت تجهیزات "های تک" بود که در سطح کشور نداریم. ما جزو کشورهایی هستیم که تولید واکسن کرده و نیاز داریم با تجهیزات مناسب مرتبا رصد نماییم. تست پی سی ار واقعا مراحل خسته کننده ای دارد که باید به صورت دستی انجام شوند و نمونه جداسازی شود و همکاران ما در آزمایشگاه ها کار سخت و طاقت فرسایی دارند. حال یک دستگاه که ۱۰۰ تا از آنرا داریم وارد می نماییم، می تواند در عرض یک ساعت ۹۶ نمونه را جداسازی کند. دستگاههای "های تک" دیگر هم خریداری شد. با این وام و اعتبارات خودمان ۴۳ آزمایشگاه را در ۳۱ استان تجهیز کردیم.
وی اظهار داشت: البته از نظر کمی درخواست های دیگری هم داشتیم. کشورمان پهناور است و برنامه ریزی کردیم که ۱۰ قطب در کشور سانتر اصلی آزمایشگاه های مرجع ما شوند که بتوانند استان های اطراف شان را پوشش دهند و برای این اقدام درخواست تجهیزات دادیم که یکسری قول ها برایش دادند. گرفتن این وام خیلی کار راحتی نبود اما فتح بابی شد. از طرفی خیلی از تجهیزات را هم خودمان در کشور تولید کردیم اما به هر حال فقط تولید داخلی در کوتاه مدت جوابگو نیست و باید واردات هم انجام دهیم.
معاون بهداشت وزارت بهداشت در زمینه میزان رعایت پروتکل های بهداشتی اظهار داشت: تابحال ۲۱ مورد ویروس جهش یافته انگلیسی در سطح کشور شناسایی شده در استان های تهران، البرز، قزوین و خوزستان. البته به احتمال زیاد در سایر استان ها هم در گردش باشد. از این تعداد تابحال ۴ نفر فوت کردند.
وی تصریح کرد: فرض کنید ویروس انگلیسی هست، چه کار باید کرد؟. هیچ کار جدیدی لازم نیست انجام دهیم و فقط باید کیفیت کارهای قبلی را بالا بریم. یعنی رعایت دقیق تر و شدیدتر پروتکل ها. زیرا کسی که ویروس کرونای معمولی داشت در یک جمع می توانست دو تا سه نفر را مبتلا کند اما اگر به ویروس انگلیسی مبتلا باشد، هفت تا ۱۰ نفر همزمان مبتلا می شوند. چونکه قدرت سرایت بسیار بالاست. از طرفی اگر درست ماسک بزنید و فاصله را رعایت کرده و تهویه مناسب وجود داشته باشد، می توانیم پیشگیری نماییم.
وی اظهار داشت: متاسفانه میزان رعایت پروتکل ها افت قابل توجهی داشته و در میانگین کشور ۱۴ درصد افت پروتکل داریم، اما در بعضی استان ها با شدت افت کرده است. مثلا برخی شهرهای خوزستان به زیر ۲۰ درصد رسیده بود. در عین حال در قسمت های مختلف هر استان هم میزان رعایت فرق دارد. مثلا اگر رعایت پروتکل در تهران ۷۰ درصد باشد، اما وقتی در مترو یا بازار می روید، یعنی پروتکلی رعایت نمی گردد.
منبع:

1399/11/30
21:22:04
0.0 / 5
819
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , تولید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است