سختگیری تایید استطاعت جسمی زوار حج

سختگیری تایید استطاعت جسمی زوار حج

پاراسول: رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر از اعمال رویکرد سختگیرانه برای تایید استطاعت جسمی زوار کشورمان در حج آتی آگاهی داد.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دکتر سید علی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر درباره گسترش کارهای مرکز پزشکی درون ساختمان سازمان اظهار داشت: باتوجه به تعامل مناسب مرکز پزشکی و سازمان حج و زیارت و از سویی تسهیل امور خدمات رسانی به زوار، با عنایت آقای دکتر علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت و بمنظور افزایش کیفیت خدمات رسانی، فضای گسترده تری در اختیار مرکز قرار گرفت.
وی ادامه داد: حدودا از تمامی واحدهای مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر شامل واحد حج و عمره، عتبات، دبیرخانه و.... در دفتر سازمان حج و زیارت کشور مستقر شده و شرایط خوبی برای پاسخگویی هرچه بهتر به زوار و خدمات رسانی برقرار است.
مرعشی درباره ادامه بحران کرونا در دنیا و تاثیرات آن در اعزام حجاج و تمهیدات اندیشیده از طرف کارشناسان کشورمان در این رابطه اظهار داشت: سال قبل دستورالعملی تهیه شد تا امکان ارائه خدمت مناسب توام با سلامت را داشته باشیم که در همین راستا از نظرات همکاران مرکز پزشکی، وزارت بهداشت و سازمان حج و زیارت کمک گرفتیم.

***تدوین و ترجمه دستورالعمل بهداشتی برای حجاج کشورمان

وی با اعلان اینکه در حج گذشته عربستان اجازه حضور حجاج کشورهای مختلف به داخل عربستان را نداد و عملا این دستورالعمل تدوین شده اجرائی نشد، اظهار داشت: درحال حاضر این دستورالعمل به زبان عربی و انگلیسی ترجمه شده و در اختیار سازمان حج وزیارت قرار دارد تا هم زوار کشورمان استفاده کنند و هم اینکه در صورت تمایل سایر کشورهای اسلامی در اختیار آنان قرار گیرد.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر درباب دستورالعمل تدوین شده عنوان کرد: این پروتکل هم برای شرایط خاص همچون بهداشت آشپزخانه، هتل، تردد در شهر، تردد در مکان های زیارتی، انواع مراقبت های بهداشتی و ضدعفونی و.... و هم اینکه برای زمان پیش از اعزام یعنی تایید استطاعت جسمی و رفت و بازگشت زوار تدارک دیده شده است.

***بحران های ویروسی را پشت سرگذاشته ایم/تمهیدات لازم برای مقابله با کرونا

وی با اشاره به تجارب مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در سال های گذشته اضافه کرد: ما بحران هایی همانند ابولا، سارس، آنفولانزا و.... را پشت سرگذاشته ایم و بطور قطع در بحران کویید 19 نیز برمبنای تمهیدات بهداشتی برای زوار، شاهد کمترین مشکلی خواهیم بود.

بگفته مرعشی، دستورالعمل تدوین شده در بحران کرونا برمبنای تجارب سال های قبل و وضعیت جسمی زوار و زیر نظر کارشناسان مجرب تهیه و تدوین شده که قسمتی از آن مربوط به پیش از اعزام و در زمان تایید استطاعت جسمی متقاضیان است.

***رویکرد سختگیرانه نسبت به اعزام بیماران قلبی، ریوی و نقص سیستم ایمنی

وی ادامه داد: قسمتی از این دستورالعمل که برای حج گذشته بوده و بطور قطع در حج آتی نیز پس از ارائه دستورالعمل های بهداشتی کشور میزبان، از طرف کارشناسان مرکز بروز رسانی خواهد شد، شامل ممانعت از اعزام بیماران قلبی و ریوی و بیماران دارای نقص سیستم ایمنی بوده که بطور قطع امسال هم در صورت اعزام رویکرد سختگیرانه ای مدنظر خواهیم داشت.


***عدم ارسال دستورالعمل های بهداشتی کشور میزبان

مرعشی اشاره کرد: دستورالعمل بهداشتی کشور میزبان که بعنوان یک رویکرد مرجع در موضوع پزشکی حج شمرده می شود هنوز برای هیچ یک از کشورهای میهمان ارسال نشده اما در هر صورت همه شرایط همانند تولید واکسن، بهبود کنترل بیماری، درمان های بموقع و... نیز مدنظر قرار دارد.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر درباب احتمال تزریق واکسن کرونا در صورت برگزاری حج تمتع 1400 اظهار داشت: مدتی پیش نشستی بین رئیس سازمان حج و زیارت و وزیر بهداشت انجام شد که دکتر نمکی بابت تامین واکسن حجاج کشورمان قول مساعد خودرا اعلام نمودند.

*** تایید استطاعت جسمی متقاضیان به صورت سختگیرانه

مرعشی درباره اینکه آیا در اعزام موضوع سن افراد مدنظر خواهد بود یا خیر و اینکه برای زمان اعزام و بازگشت چه تمهیداتی اندیشیده می شود که از شیوع باردیگر ویروس جلوگیری شود، اظهار داشت: با عنایت به این که بیماری هنوز کامل کنترل نشده است مجبوریم شرایط سختگیرانه تری برای زمان پیش از اعزام یعنی تایید استطاعت جسمی در نظر بگیریم؛ در ارتباط با زمان اعزام و بازگشت نیز نشست های مختلفی با همکاران در وزارت بهداشت و سایر دست اندرکاران برگزار کرده ایم که نتایج خوبی کسب کرده ایم.

وی ادامه داد: درباب میانگین سنی هم اساسا ابتدا منتظر آن دستورالعمل کشور میزبان هستیم که بعنوان پایه در بحث بهداشتی حج تمتع مطرح است اما در هر صورت اگر چنین دستورالعملی منتشر نشود ما برمبنای دستورالعمل تدوین شده، تمهیداتی را برای افراد مختلف خصوصاً در حوزه استطاعت جسمی یا شرایط بیماران در نظر می گیریم.

مرعشی اظهار نمود: برخی عدم تایید استطاعت جسمی افراد، به صورت موقت و برخی دائمی است که بدون شک باتوجه به استمرار شرایط کرونا و برای حفظ سلامت خود زوار ما نیز امسال شرایطی مبتنی بر دستورالعمل های تدوین شده خواهیم داشت.

وی اشاره کرد: معاینات زوار برای تایید استطاعت جسمی همه ساله در روزهای حج تمتع به صورت جدی مدنظر بوده اما این معاینات در حج تمتع آتی به جهت شرایط موجود جدی تر و سختگیرانه تر خواهد بود.

***تغییر در آموزش های بهداشتی و پزشکی به حجاج

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر درباب موضوع آموزش و رعایت نکات پیش گیری از سوی زوار اظهار داشت: شاید بسیاری زوار به علت شرایط زندگی، دسترسی به فضای مجازی و اطلاعات کافی نداشته باشند بدین سبب آموزش بوسیله تهیه کلیپ ها و فیلم های آموزشی را همانند سال های قبل مدنظر قرار داده ایم و همین طور باتوجه به تعطیلی کلاس ها و نبود فضای پخش کلیپ ها، از رسانه ملی هم در این عرصه بیشتر بهره می گیریم.

وی اهتمام به آموزش در پیش گیری از بیماریها را ضروری دانست و اشاره کرد: نمونه بارز این آموزش به زوار را در سال های گذشته و در زمان بروز آنفولانزا شاهد بودیم که با رعایت دستورالعمل ها و توجه به آموزش ها، نتیجه بسیار موفقیت آمیزی را شاهد بودیم.

مرعشی اضافه کرد: امیدواریم امسال نیز باتوجه به آموزش های مناسب، عملکرد مناسبی را در حوزه پیشگیری و ممانعت از رشد ویروس در بین زوار مان شاهد باشیم.

وی درباب موضوع ارسال دارو نیز اظهار نمود: با وجود شرایط سختی که وجود دارد برنامه ریزی های لازم در این خصوص انجام گرفته و نگرانی وجود ندارد.

***حضور کادر درمانی حاذق و با تجربه برای حج آتی

وی خصوص میانگین سنی و تجربه پزشکان برای حج آتی اظهار داشت: در حج آتی ازتیمی با تجربه و حاذق بهره می گیریم تا بدون هرگونه مشکل و به صورت هماهنگ به پیش رویم.

به گزارش روابط عمومی هلال احمر، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اشاره کرد: در آخر همه زوار را به رعایت اصول بهداشتی دعوت می کنم و بر رعایت نکات ضروری بهداشتی در زمان پیش از اعزام، حین حضور در سرزمین وحی و زمان بازگشت دعوت خواهم کرد.
منبع:

1399/12/12
10:11:25
0.0 / 5
830
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است