روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با كرونا

خطر موج چهارم منتفی نیست

خطر موج چهارم منتفی نیست

به گزارش پاراسول رئیس جمهور اظهار داشت: طبق گزارش وزیر بهداشت این هفته و هفته آینده واکسن بیشتری وارد کشور می شود و این امر باعث افزایش سرعت واکسیناسیون خواهد شد.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه از همه دست اندرکاران ستاد بخصوص وزیر بهداشت، تشکر می کنم، اظهار نمود: وزیر بهداشت در روزهایی که احساس مشکل کردند با دلسوزی به صحنه آمدند و با مردم صحبت کردند و آن روزهایی که اخبار خوشی رسید واکسن در اختیار ما قرار گرفت با لبخند آمدند و این خبر را به مردم اعلام نمودند. من به صورت ویژه از ایشان تشکر می کنم و می دانم که چه سختی هایی در کارشان بوده است.
وی با تقدیر از تلاشهای کادر درمان کشور، تولیدکنندگان و صداوسیما در ایام کرونایی افزود: این کاری که در یک سال و چند هفته انجام شده در ایران می تواند مجموعه ای مدون شود تا بعنوان یک نقشه راه در آینده مورد استفاده قرار گیرد که اگر خدای ناکرده بازهم گرفتار پاندمی شدیم از آن بهره برداری نماییم تا مدلی برای مقابله با بیماری های واگیردار باشد یا اساسا به یک کتاب درسی برای آیندگان بدل شود.
روحانی تصریح کرد: در زمینه آمار بیماری هم به غیر از استان خوزستان که وضعیت خاصی دارد - هرچند بعضی از بخش های استان رعایت کردند و نارنجی شدند - بقیه استانها شرایط نسبتاً خوبی دارند؛ البته استان هایی مثل البرز، کهگیلویه و چهار محال هم باید بیشتر رعایت نمایند ولی در مجموع وضعیت کشور خوب است اما باید مراقبت نماییم که وارد موج چهارم نشویم.
وی با اشاره به اینکه اگر دو هفته مراعات نکنیم همه آمارها تغییر می کند، اظهار داشت: خطر موج چهارم منتفی نیست و وجود دارد، تا حالا تلاش و مراقبت شده و وارد این موج در کشور نشدیم، اما هر لحظه امکان دارد این خطر پیش بیاید و ایام نوروز روزهای خاصی است و تحرک مردم در داخل و بیرون منزل بیشتر می شود.
وی خاطرنشان کرد: در کوی و برزن و بازار و دید و بازدید و مسافرت ها هم تحرک بیشتر خواهد شد. ازاین رو به همان نسبت باید مراقبت ها بالا برود. مسؤلان و صداوسیما باید به مردم بگویند که عیددیدنی با ماسک، بدون روبوسی و دست دادن باشد.
روحانی اضافه کرد: این مناسک و آدابی که در این زمان یک سال تمرین کردیم، حالا عید شد نباید آنرا کنار بگذاریم و باردیگر در کنار هم جمع شویم و پروتکل ها را رعایت نکنیم چون که اگر یک نفر آلوده باشد همه آلوده می شوند.
رییس جمهور با تکیه بر اینکه ما هنوز به یک نقطه اطمینان بخش نرسیدیم، اظهار داشت: اگر چند ماه دیگر واکسن ها تزریق شود و نشان دهد که مفید و موثر است، آن زمان می توانیم بگوییم اگر این مراعات ها مقداری کم شود خیلی خطر ندارد.
وی افزود: طبق گزارش وزیر بهداشت این هفته و هفته آینده واکسن بیشتری وارد کشور می شود و این امر باعث افزایش سرعت واکسیناسیون خواهد شد.
روحانی ضمن اشاره به مصوبات ستاد ملی کرونا خاطرنشان کرد: در این ستاد ۴۸۱ مصوبه داشتیم که ۹۹ درصد اجرا شده و یک درصد باقیمانده هم در حال اجراست.
رییس جمهور ضمن اشاره به تغییر سبک زندگی در شرایط کرونایی اظهار داشت: ما ناچار شدیم مدل زندگی جدیدی را اجرا نماییم که برای مردم خیلی سخت بود. چاره ای نداشتیم و خیلی از دستورالعمل ها را مردم ضروری می دیدند و تا میزان زیادی هم سبک زندگی جدید بوجود آمده را مراعات می کنند.
وی اضافه کرد: این رفتار با چیزی که ما همیشه عادت داشتیم کمی متفاوت می باشد اما چاره ای نبود و همه باید تلاش کنند تا در شرایطی قرار بگیریم با تولید واکسن ها و با ارتقای رعایت پروتکل ها بتوانیم شرایط خویش را بهتر نماییم.
روحانی با اشاره به اینکه باید دید واکسن ها در مقابل گونه های جهش یافته کرونا چگونه عمل می کند، تصریح کرد: امیدواریم شرایط طوری باشد که مردم با مشکلات کمتری مواجه شوند.
رییس جمهور ضمن اشاره به اینکه همه کشور از آغاز اپیدمی کرونا یعنی یک مرجعیت واحد را در این حوزه قبول کردند، اظهار داشت: وزارت بهداشت و پزشکان و متخصصان، صاحب نظر مرجع در این حوزه شدند و همه به آنها گوش کردند که این خیلی مهم می باشد. اگر مرجعیت تغییر می کرد و هر کسی چیزی را می گفت، گرفتار می شدیم. مردم مرجعیت واحد را در کشور قبول کردند و همه پذیرفتند.
وی ضمن اشاره به همراهی رهبری انقلاب با مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار داشت: علاوه بر این علما و اندیشمندان حوزه و مراجع نگذاشتند فرقی بین علم و دین باشد. علم دین است و چیزی نیست که از دین جدا باشد. ریشه دین از وحی است و علم هم قانون و سنت های خداست که آنها را کشف می نماییم، ازاین رو این دو از هم جدا نیستند.
روحانی خاطرنشان کرد: حوزه های علمیه، مراجع تقلید، سخنوران و علما همه یک صدا بودند و این بسیار پرارزش است، اگر دوگانگی یا سه گانگی خصوصاً در ماه محرم، ماه رمضان، رجب، اعتکاف و در مناسک دینی ایجاد می شد این وضع را نداشتیم و خوشبختانه این همدلی سبب شد که بتوانیم به این شرایط برسیم.
رییس جمهور ضمن اشاره به تلاشهای شرکتهای دانش بنیان برای تأمین نیازهای بهداشتی کشور، اظهار داشت: شرکتهای دانش بنیان به صحنه آمدند؛ ماسک، ونتیلاتور، سی تی اسکن، شوینده های بهداشتی را باید از خارج وارد می کردیم که اجازه نمی دادند اینها را وارد نماییم و اگر هم می توانستیم وارد نماییم شرایط و قیمتش خیلی زیاد بود و دست و بال ما هم برای انتقال پول باز نبود، اما شرکتهای دانش بنیان در بخش تولید، دارو و تجهیزات بسیار تلاش کردند که خوشبختانه گرفتار مشکل نشدیم.
وی اضافه کرد: این همه تخت های بیمارستانی که در خوزستان طی یک هفته راه افتاد، نشان داده است همه بخصوص شرکتهای دانش بنیان کار بسیار بزرگی انجام دادند. کادر درمان هم با شهامت و توانمندی و شجاعت وارد میدان شد و اگر تجهیزات بیمارستان ها نبود پرستاران ها و کادر درمان و تست نبودند تا این حد به موفقیت نمی رسیدیم و برای تست به خارج نیازمند می شدیم و نمی شد بموقع کیت های تست را وارد نماییم.
روحانی ضمن اشاره به هماهنگی همه سران قوا در مقابله کرونا اظهار داشت: اگر قرار بود هر گروه راه خویش را می رفت نمی شد. همه قوا با همدیگر همکاری و همیاری کردند. مصوبات ستاد تایید مقام معظم رهبری را داشت و در مقابله با کرونا سپاه و ارتش هم همه توان خویش را آوردند و بیمارستان های خویش را در اختیار گذاشتند و همه ارکان کشور از مردم عادی گرفته و مسؤلان تلاش کردند.
وی تاکید کرد: مساله دیگر انسجام و هماهنگی همه قوا و نیروها در سرتاسر کشور بود و واقعا همه همدیگر را یاری کردند و اینطور نبود که قوه مجریه یک حرفی بزند و قوه مقننه و قضاییه هر کدام حرف دیگری بزنند، و سه قوه در کنار هم قرار گرفتند و همه یکدیگر را یاری کردند.
رییس جمهور ضمن اشاره به رسیدگی های بهداشتی به مراکز نگهداری سالمندان، اظهار داشت: این کار بسیار تحسین برانگیز بود، در بعضی از کشورها سالمندان را رها کردند و گفتند اگر اینها مردند هم مهم نیست، ما باید به دنبال جوانان برویم. اما در ایران به هیچ وجه چنین موضوعی در مخیله کسی نیامد و این مراکز با همه وجود از سالمندان و معلولین مراقبت کردند و حالا هم سالمندان در واکسن زدن جزو گروه های مقدم هستند.
منبع:

1399/12/23
12:24:56
0.0 / 5
648
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است