زالی مطرح كرد؛

هفته سخت كرونائی در انتظار تهران است

هفته سخت كرونائی در انتظار تهران است

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، با اشاره به وضعیت قرمز کرونائی در پایتخت، تعطیلی یک هفته ای تا 10 روزه تهران را پیشنهاد نمود.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، با بیان رنگ قرمز کرونا در پایتخت جلسه اضطراری ستاد کرونا در کلانشهر تهران بمنظور آمادگی بیمارستان برای پذیرش بیماران انجام شد.
به گفته علیرضا زالی، میزان بالای ابتلاء و سرعت انتقال ویروس باعث شده تا سرایت پذیری کووید ۱۹ در موج جدید کرونا، بسیار بالاتر از دفعات قبل باشد.
وی با اعلان اینکه هفته آتی هفته ای خیلی مشکل برای پایتخت خواهد بود، اضافه کرد: تجربه اخیر خوزستان که با گونه جهش یافته کرونا ویروس رخ داد، در تهران نیز در حال تکرار است و باید تمهیدات متفاوت از قبل برای مدیریت این بحران داشته باشیم.
زالی اظهار داشت: متأسفانه با جدی نگرفتن سفارش های کارشناسان نظام سلامت، امروز شاهد وقوع یک سناریوی تلخ هستیم که نباید رخ می داد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: میزان بستری بیماران کرونائی به چهار هزار و ۴۰۰ تخت در استان تهران رسیده و یک هزار و ۱۲۰ نفر از این بیماران یعنی حدود ۲۵ درصد آنها در بخش های مراقبت ویژه هستند.
وی با اشاره به میزان بستری یک هزار و ۱۰۰ بیمار در روز جاری، اشاره کرد: در ۱۴ ماه گذشته چنین رکوردی در استان تهران ثبت نشده بود که نشانه نگران کننده ای برای روزهای آینده است.
زالی اظهار داشت: نخستین شاخص تغییر یافته میزان مراجعه سرپایی افراد علامت دار به بیمارستان ها است که به شکل چشم گیری بالا رفته که البته با بازگشایی درمانگاه ها و مطب های خصوصی پس از تعطیلات نوروز احتمال تغییر دارد.
وی افزود: شاخص بعدی میزان چرخش ویروس در استان است که طبق گزارش های معاونت های بهداشت سه دانشگاه ایران، تهران و شهید بهشتی به ۴۷ درصد رسیده و این یعنی از هر دو بیمار مشکوک، جواب آزمایش PCR یک نفر مثبت است که اگر جواب های منفی کاذب را هم در نظر بگیریم، عدد واقعی بالاتر هم می شود.
زالی اظهار داشت: هرم سنی مبتلایان تغییر کرده و طبق گزارش های دو هفته ابتدایی سال ۱۴۰۰، بیش از ۴۳ درصد بیماران بستری شده بالای ۶۰ سال سن داشتند و ۷۵ درصد مرگ و میر هم در همین گروه سنی بوده است.
وی اشاره کرد: تعداد مبتلایان زیر ۱۰ سال به ۸.۲ درصد رسیده که نشان میدهد که نرخ بستری و مرگ و میر در گروه های سنی پایین تر نیز در حال تغییر است.
زالی با اعلان اینکه بیشترین میزان مرگ و میر در اسلامشهر، بهارستان، شرق و مرکز تهران رخ داده است، اضافه کرد: در طول این مدت بیشترین مراجعه سرپایی را در پاکدشت، مرکز و قسمتی از شمال تهران و بیشترین بستری را در شرق، مرکز و قسمتی از جنوب تهران شاهد بودیم.
وی با اعلان اینکه در این فوت شدگان از کودک یک ساله تا پیرمرد ۸۵ ساله وجود دارد، اضافه کرد: این الگو در همه استان های کشور در حال شکل گیری است و تا اوایل هفته آتی همه استانها به یک وضعیت همگن می رسند.
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اشاره کرد: پیشنهاد ما برای گذر از این بحران، تعطیلی یک هفته ای تا ۱۰ روزه استان تهران است و آنرا به معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور و وزیر بهداشت اعلام نموده ایم.
زالی همین طور اظهار داشت: تقاضای ما واکسیناسیون سریع کادر درمان بوده و خوشبختانه وزیر بهداشت موافقت کرده اند که ۵۳۰ هزار نفر فعال در حوزه بهداشت و درمان کشور چه در بخش خصوصی و چه دولتی در کوتاه ترین زمان واکسینه شوند.

1400/01/17
16:32:20
0.0 / 5
610
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است