محدودیت های نیم بند برای مدیریت آمارهای موشكی كرونا

محدودیت های نیم بند برای مدیریت آمارهای موشكی كرونا

به گزارش پاراسول شورش چهارم کرونا و به تعبیر آقای معاون، افزایش موشکی مبتلا شدن و مرگ؛ حالا قرمز و نارنجی ارمغان تلخ آزادی سفر، دورهمی، عزا و عروسی است؛ محدودیتها جاری است اما...


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، خیز چهارم کرونا با سرعتی چند برابر امواج قبلی به راه افتاده؛ حالا اهمیت تصمیم برای مدیریت بحران به لحظه است؛ سفرها و دید و بازدیدهای نوروزی ضربه محکمی به بدنه نظام سلامت وارد کرده و زحمات چندین ماهه کادر درمان را تا حد زیادی بر باد داده؛ تعطیلی شهرها و محدودیت های هوشمند کرونایی برای پیشگیری از خسارات بیشتر بیماری از روز گذشته اعمال شده، اما تا اینجای کار و در روز اول اجرا چندان محسوس و اثربخش نبوده است.
از 16 فروردین ماه و پس از تعطیلات نوروز، روند افزایشی بیماری کرونا و البته این دفعه با شیبی تندتر باردیگر از سر گرفته شد و امروز و بعد از ۹ روز از گذشت تعطیلات نوروزی شاهد افزایش افسارگسیخته آمار ابتلا، بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا هستیم؛ موضوعی که بنابر اعلام متخصصان از اسفندماه به دنبال آزاد بودن سفرهای نوروزی به شهرهای زرد و آبی، خریدهای شب عید، دید و بازدید خانواده ها، مراسم عروسی و عزا و دورهمی و... پیشبینی می شد و امروز شرایط بروز بیماری در کشور در حالی همچنان روند صعودی خویش را طی می کند که بر مبنای اعلام متخصصان احیانا این روند همچنان صعودی بماند تا زمانی که محدودیت های جدید هوشمند کرونایی آثار مثبت خویش را نشان دهد.
بنابر اعلام دکتر علیرضا رئیسی_ سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هم اکنون در اغلب استان ها شیب تندی از بیماری را شاهد می باشیم و حتی استان هایی هم که تازه از موج قبلی کرونا رهایی یافتند در حال پیشروی به سمت موج جدیدی از بیماری هستند تا جایی که ۲۵۷ شهر در وضعیت قرمز، ۱۲۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۵۱ شهر در وضعیت زرد و تنها ۱۱ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

تصمیمِ تعطیلی 10 روز مشاغل
بر این اساس و بعد از شدت گرفتن بیماری در کشور و به دنبال آنکه متخصصان، وزارت بهداشتی ها و سایر مسؤلان تقاضای تعطیلی شهرها را مطرح نمودند سرانجام این مورد در چارچوب افزایش محدودیت ها و تعطیلی ۱۰ روزه مشاغل بر مبنای رنگبندی شهرها تصویب گردید. بر این اساس به مدت دو هفته در شهرهای قرمز تنها مشاغل گروه یک، در شهرهای نارنجی مشاغل گروه یک و دو و در شهرهای زرد مشاغل گروه یک، دو و سه مجاز به فعالیت هستند.

تعداد شهرهای نارنجی کمتر از شهرهای قرمز

گشایش مشاغل منوط بر شرایط بیماری
محدودیت های هوشمند کرونایی از روز گذشته ( ۲۱ فروردین) اجرایی شده است و در این راستا مهندس محسن فرهادی_ معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، گفته است: قرار بر این است تا محدودیت ها یا گشایش مشاغل بر مبنای شرایط بیماری و به شکل خودکار اجرایی شود. این مورد یک چارچوب مشخص داشته و برای ۴ رنگ کرونایی قرمز، نارنجی، زرد و آبی عملی می شود و این در شرایطی است که با شدت گرفتن بیماری هم اکنون تعداد شهرهای نارنجی از تعداد شهرهای قرمز هم کمتر شده است. حالا گروه شغلی یک در ۲۵۷ شهر قرمز مجاز به فعالیت هستند و باید بدانیم حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد جمعیت شاغلمان در گروه یک قرار دارد و اگر شرایط زیست با کرونا برای مشاغل وجود داشته باشد و اگر به شکلی به سمت عرضه خدمت غیرحضوری و الکترونیک می رفتند می شد از این که رنگ بندی ها معیشت آنها را تحت تأثیر قرار دهد جلوگیری شود.

سقوط رعایت پروتکلهای بهداشتی
به گفته فرهادی هم اکنون میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی حدود ۵۶ درصد گزارش شده است. البته واحدهای صنفی که حتی با قبول دشواری در معیشت، پروتکل ها را تمکین می کنند، تعداد کمی ندارند. فعلاً هم حدود ۲۰ درصد تعطیلی مشاغل را داشته ایم.

رستورانها همچنان پذیرای حضوری مشتریان
وی می گوید: گله ما از برخی مشاغلی همچون مراکز طبخ غذا است که می توانند به شکل بیرون بر فعال باشند اما بازرسی های ما در شهر تهران نشان داده است هنوز بعضی از این واحدها پذیرش مشتری دارند؛ این درحالیست که تردد وسیع، ایجاد تجمع و بی توجهی به تهویه در شرایط حضور ویروس جهش یافته کرونا، برای شیوع گسترده بیماری کافی است. حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد در زمینه تهویه مناسب در کشور مشکل داریم و این در حالی است برای حضور در رستوران و برای خوردن غذا باید ماسک خویش را کنار بگذاریم.

منتظر آثار سفرهای نوروزی باشید
در عین حال شرایط حاد بیماری در کشور در حالی حکم فرما است که وزارت بهداشتی ها اعلام می کنند هنوز آثار سفرهای نوروزی مشهود نشده است و بر این اساس دکتر علیرضا رئیسی_سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام نموده است: باید بدانیم که آثار این سفرها تازه از هفته آینده مشخص خواهد شد. آمار فعلی نتیجه خریدهای شب عید است و از اواخر این هفته تازه آثار سفرها برای ما مشهود می شود و به نظر می آید حتی شرایطی بدتر از آبان ماه ۱۳۹۹ در انتظار ما باشد.

شرایطی که تا کنون تجربه نکرده ایم
وی می گوید: شرایط فعلی و پیش رو را تابحال تجربه نکرده ایم و پیک چهارم کرونا در مقایسه با سه پیک قبلی شرایط متفاوتی خواهد داشت. آنچه که از مسئولین می خواهیم این است که علاوه بر آنکه زیرساخت ها را آماده می کنند، آموزش، توصیه، تصویب قانون و اجرای آنرا هم مدنظر قرار دهند. در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا وزارت بهداشت هم رای خویش را دارد که در مورد سفرهای نوروزی موضع و رای ما مشخص بود و اعلام کردیم که با هرگونه سفر مخالف هستیم ولی عده اندکی با این نظر و رای ما موافق بودند و سایرین ملاحظات اقتصادی، روحی و... را داشتند که منجر به سفرها شد.
پس از هشدارهای وزارت بهداشت در مورد طغیان گسترده تر بیماری در کشور و طرح مبحث تعطیلی شهرها از جانب متخصصان و ستادهای استانی کرونا، طرح محدودیت هوشمند کرونایی از روز گذشته اجرایی شد اما با این وجود تجربه آغاز طرح محدودیت ها حداقل در روز اول اجرا به قول دکتر علیرضا زالی _ فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در کلانشهر تهران چندان رضایت بخش نبود و گزارش های میدانی هم از آن حکایت می کند که حدودا بخش زیادی از فعالیتهای بازرگانی، تجاری، اجتماعی، اقتصادی، مدنی و خدماتی در حال انجام می باشد که با استراتژی «لاک داون» همخوانی ندارد.

هر 16 دقیقه مرگ یک تهرانی به علت کرونا

آنچه می بینیم لاک داون نیست، با الفاظ بازی می کنیم
در شرایطی که در دو روز گذشته (20 فروردین ماه) هر 16 دقیقه یک تهرانی جان خویش را به علت کرونا از دست داده، فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران اعتقاد دارد که تنها چاره کنترل بیماری بخصوص در کلان شهری مانند تهران که ازدحام جمعیت و ترددهای درون شهری کاملا متفاوت می باشد، رفتن به سمت لاک داون واقعی است. وی می گوید: آنچه ما در سطح شهر می بینیم لاک داون نیست و ما داریم با الفاظ بازی می نماییم.
زالی می گوید: همانطور که هفته گذشته هم به شدت اخطار دادیم، تنها راه ممکن برای تهران و برای عبور از شرایط بحرانی فعلی با عنایت به حجم بالای ابتلا، چاره لاک داون و تعطیلی کامل است؛ در حالیکه حالا ریتم شهر تغییری نکرده است. وی همینطور ضمن اشاره به اینکه برخی اعتقادی به نظارت ها ندارند و خیلی از دستگاههای مسئول در این حوزه اعتقاد به این مورد ندارند، می گوید: گزارشاتی داریم که برخی دستگاههای ملی استنکاف کرده و حاضر به پذیرش مصوبات ستاد نبودند. به این شکل کنترل اپیدمی خیلی سخت خواهد بود. بطور قطع کسانی که در این حوزه تسامح می کنند، جان مردم را به بازی گرفتند و باید پاسخگو باشند.
افزایش روبه رشد بار بیماری در شهرها، کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی، شلوغی وسایل حمل و نقل عمومی، فعالیت زیر زمینی و چراغ خاموش مشاغل گروه دو و سه در شهرهای قرمز و نارنجی و... همگی از نگرانی های جدی در کنترل بیماری در ایام پیش رو است. در شرایطی که غلبه ویروس انگلیسی بر کشور با وجود سفرها و دید و بازدیدهای نوروزی توانست ضربه سختی به بدنه نظام سلامت وارد کرده و زحمات چندین ماهه کادر درمان را تا حد زیادی تنزل دهد، تعطیلی شهرها و محدودیت های هوشمند کرونایی برای پیشگیری از خسارات زیان بار این بیماری اعمال شده است؛ محدودیتهایی که البته تا اینجای کار و در روز اول اجرا چندان اثربخش خوانده نشد و با عنایت به این که افزایش بیشتر آمار ابتلا، بستری و مرگ ناشی از کرونا پیشبینی شده است، باید دید در ایام آتی چگونه مقرر است نظارت بر اجرای این محدودیت ها، عملی شود.
منبع:

1400/01/22
13:26:44
0.0 / 5
919
تگهای خبر: آب , آموزش , الكترونیك , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است