مراسم ماه رمضان با اولویت منازل و استفاده از فضای مجازی

مراسم ماه رمضان با اولویت منازل و استفاده از فضای مجازی

پاراسول: وزیر بهداشت در آستانه ماه مبارک رمضان طی نامه ای به معاون بهداشت وزارت بهداشت مواردی را در زمینه پروتکل های در رابطه با مراسم این ماه متذکر شد.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در آستانه ماه رمضان در نامه ای به دکتر علیرضا رییسی که نسخه ای از آن در اختیار ایسنا قرار گرفت، آورده است: « باتوجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و انتظار مومنین روزه­ دار در اعلام پروتکل­های در رابطه با مراسم این ماه پرفضیلت لازم است موارد زیر مورد نظر قرار گیرد.
واقفید همراهی دست اندرکاران ارجمند برگزاری نمازهای جمعه و جماعات و مدیران هیئات مذهبی، وعاظ، ذاکران اهل بیت، هیئت امناء مساجد کشور و از همه مهمتر مردم شریف کشورمان در سال قبل حداکثر همراهی را در کلیه امور اعمال نمودند. گرچه گاهی توسط گروه های افراطی و خارج از دایره مدیریت این عزیزان اعمالی غیرمنطبق با شیوه­ نامه­ ها صورت گرفت و علاوه بر رنجش خاطر این عزیزان و همکاران ما که سعی کردیم نگذاریم دوگانه دین و سلامت دامن زده شود، خوراک تبلیغاتی گروهی در خارج از کشور شد تا بتوانند ناجوانمردانه بر احساسات پاک مردم متدین بتازند.
مع­ الوصف انبوهی از مومنین در شب­های قدر با رعایت کامل شیوه­ نامه­ ها که خود از نزدیک شاهد آن بودم علاوه بر اجرای مراسم باشکوه، محملی برای دعای خیر به توفیق همکارانمان در مدیریت بیماری نیز فراهم نمودند. پس ضروری ست نظرات اینجانب را در کمیته مربوطه با دوستان عزیزمان مطرح فرمائید تا مورد توجه قرار گیرد:
1- گرچه در شهرهای زرد و آبی با رعایت شیوه­ نامه­ ها برگزاری نماز و برگزاری مراسم احیاء بلامانع است مع­ الوصف باتوجه به شیوع گسترده بیماری با ویروس موتاسیون یافته کمتر نقطه­ ای حائزشرایط فوق خواهد بود. پس می طلبد تا با تدوین شیوه­ نامه­ هایی برای برگزاری نمازهای یومیه ماه مبارک (یک وعده آنهم بمدت نیم ساعت) با حداقل نفرات و در فضای باز با رعایت حداکثر فاصله و ماسک و جانماز و سجاده اختصاصی در کلیه شهرها اجازه داده شود.
بدیهی است اگر شرایط شهری به شدت اضطراری و مشمول قرنطینه عمومی و عدم رفت و آمد قرار گرفت متفاوت عمل خواهد شد.
2- در مورد شب­های پرفیض قدر نیز مراسم احیاء می تواند همچون سال قبل با رعایت فاصله و تعداد محدود در فضای مناسب و باز در کلیه شهرها حداکثر به مدت 2 ساعت اجرا گردد. لوازم کاملاً شخصی و ورودی و خروجی­ ها گوناگون و بدون تماس باشد. تجربه و مدیریت سال قبل عزیزان یقیناً در بهتر برگزار شدن مراسم امسال موثر خواهد بود.
3- باتوجه به شیوع ویروس سرکش جهش یافته و قدرت سرایت و بیماری زایی بالا، اطلاع­ رسانی عمومی و ترغیب مردم عزیز به برگزاری مراسم محدودتر و با اولویت منازل و استفاده از ظرفیت باارزش صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و فضای مجازی همچون سال قبل نباید مغفول بماند.
4- هرگونه مماشات با جریانات قانون گریز و شکننده پروتکل­ها باتوجه به شرایط بسیار خطیر فعلی ابعاد گسترده زیان آوری دارد که می تواند مدیریت بیماری را نا ممکن سازد. پس توجه دست­ اندرکاران محترم مدیریت مراسم مذهبی از تفاوت شرایط با سال قبل بدلیل تحولات ویروس بیماری زا و تهیه بروشور و جزوه­ های آموزشی برای روزه­ داران عزیزی که متمایل به شرکت در این مراسم می­ باشند بسیار موثر خواهد بود.
5- برگزاری مراسم عید فطر در برخی از مناطق کشور در سال قبل سبب شکل­ گیری موجی جدید در آن استان­ها شد که شکلگیری این پدیده در عید سعید فطر آتی می­­ تواند در ویروس جهش یافته ابعاد سنگین­ تری بوجود آورد. پس پرداختن به امور پیشگیرانه پیش از فرا رسیدن عید در استانها و نقاطی که ممکنست آسیب­ پذیر باشد، بسیار لازم است.
امید است با همدلی و هم­ اندیشی با عزیزان در کمیته­ های تخصصی ستاد ملی تصمیمات مناسبی اتخاذ گردد.»
منبع:

1400/01/23
19:27:11
0.0 / 5
840
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است