مطالعات نشان می دهد؛

ارتباط عدم تعادل در باكتری های لثه و بیماری آلزایمر

ارتباط عدم تعادل در باكتری های لثه و بیماری آلزایمر

بر مبنای تحقیقات جدید، افراد مسن دارای تعداد بیشتر باکتری های مضر در لثه های شان، احتمالاً دارای آمیلوئید بتا، نشانگر اصلی بیماری آلزایمر، در مایع مغزی نخاعی خود هستند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، محققان دانشگاه نیویورک به شواهد فزاینده ارتباط بین بیماری پریودنتال (بیماری لثه) و آلزایمر پی بردند.
بیماری پریودنتال که ۷۰ درصد بزرگسالان ۶۵ سال به بالا را مبتلا می کند با التهاب مزمن و سیستمیک مشخص می شود که با ایجاد کیست های بین دندان ها و لثه ها سبب تجمع باکتری ها در آن می شود.
«آنجلا کامر»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «دهان هم محل زندگی باکتری های مضر است که سبب التهاب می شوند و هم باکتری های محافظ سلامت. ما دریافتیم که آمیلوئید مغز با افزایش باکتری های مضر و کاهش باکتری های سودمند مرتبط می باشد.»
بیماری آلزایمر با دو پروتئین خاص در مغز مشخص می شود: آمیلوئید بتا که تجمع یافته و پلاک تشکیل می دهد و اعتقاد بر این است که نخستین پروتئین رسوب یافته در مغز در ارتباط با ابتلاء به آلزایمر است و تاو که در سلول های عصبی جمع می شود و گره بوجود می آورد.
به گفته محققان، مکانیزم هایی که توسط آنها میزان آمیلوئید مغز تجمع می یابد و با صدمه شناسی آلزایمر مرتبط می باشد پیچیده بوده و فقط تا حدی قابل درک است. مطالعه حاضر نشان داده است که بیماری های پیش التهابی مانع پاکسازی آمیلوئید در مغز و تجمع آن می شوند.
تغییرات آمیلوئید اغلب دهه ها پیش از تشخیص صدمه شناسی تاو یا علایم بیماری آلزایمر مشاهده می شود.
محققان ۴۸ فرد بزرگسال سالم از نظر شناختی در رده سنی ۶۵ سال به بالا را مورد مطالعه قرار دادند. شرکت کنندگان تحت آزمایشات دهانی قرار گرفتند و نمونه های باکتریایی از زیر لثه جمع آوری شد و برای تعیین میزان آمیلوئید بتا و تاو از قسمت نخاع کمر استفاده شد.
نتایج نشان داد که افراد دارای عدم تعادل در باکتری ها، به نسبت تعداد بیشتر باکتری های مضر به باکتری های سالم، به احتمال زیاد دارای نشانگر آلزایمر هستند.
محققان معتقدند از آنجائیکه میزان بالای باکتری های سالم به حفظ تعادل باکتری ها و کاهش التهاب کمک می نماید، امکان دارد در مقابل آلزایمر نقش حفاظتی داشته باشد.


منبع:

1400/01/26
11:04:34
0.0 / 5
1079
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است