مهر بررسی می كند؛

چند درصد ایرانیها واكسن كرونا زده اند

چند درصد ایرانیها واكسن كرونا زده اند

بر اساس گزارش های رسمی وزارت بهداشت، تا کنون کمتر از یک درصد از جمعیت ایران، واکسن کرونا را تزریق کرده اند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، برنامه واکسیناسیون ایرانیها مقابل کووید ۱۹، با اولویت کادر درمان و البته نیروهای شاغل در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها آغاز شد.
بر اساس سند ملی واکسیناسیون که در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسیده است، گروه نخست از کادر بهداشت و درمان کشور که می بایست واکسن کرونا را دریافت می کردند، نیروهای شاغل در بخش مراقبت های ویژه و اتاق های آی سی یو بیمارستان ها بودند. از همین رو، کار واکسیناسیون آنها با واکسن های روسی شروع شد و در ادامه سایر کادر درمان نیز در صف تزریق واکسن قرار گرفتند.
به گفته علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، فاز اول واکسیناسیون در کشور تا یک هفته آتی تمام می شود و تا آخر سال ۱۴۰۰ همه گروه های هدف واکسینه می شوند.
وی با بیان اینکه یک میلیون نفر در اولین مرحله شامل مرحله گروه های درمانی و گروه های لطمه پذیر واکسینه می شوند، اضافه کرد: مرحله دوم واکسیناسیون نیز از نیمه اردیبهشت شروع شده و سالمندان برمبنای اولویت سنی و بیماران خاص از ۱۸ تا ۶۴ سال را شامل می شود.
بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا روز گذشته ۴۹۷ هزار و ۴۱۸ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۴۳ هزار و ۷۸۴ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۶۴۱ هزار و ۲۰۲ دوز رسیده است.
بنابراین، اگر بخواهیم مقایسه ای بین تعداد افرادی که تا حالا موفق شده اند واکسن بزنند و جمعیت کشور داشته باشیم، می توان برآورد کرد که هنوز کمتر از یک درصد ایرانیها واکسن کرونا زده اند.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، با اشاره به اینکه واکسیناسیون مقابل کرونا در کشور در ۴ فاز دنبال می شود، اظهار داشت: فاز اول کادر بهداشت و درمان سراسر کشور، فاز دوم افراد دارای بیماریهای خاص و زمینه ای در رنج سنی بین ۱۶ تا ۶۴ و همین طور سالمندان زیر ۸۰ سال و فاز سوم شامل زندانیان و سربازخانه ها و گروه های خاص شغلی که به سبب تجمعات ریسک بالایی دارند، خواهند بود. در فاز چهارم واکسیناسیون نیز بقیه افراد جامعه از ۱۸ سال به بالا مد نظر هستند.
رئیسی، تعداد افراد فاز اول را ۱.۵ میلیون نفر، جمعیت فاز دوم را ۱۲ میلیون نفر، جمعیت فاز سوم را ۲ میلیون و جمعیت فاز چهارم را ۵۰ میلیون نفر اعلام نمود و اظهار داشت: افراد فاز اول تا نیمه اردیبهشت ۱۴۰۰ تحت پوشش واکسیناسیون قرار می گیرند. پس از آن وارد فاز دوم می شویم و باید منتظر بمانیم تا واکسن های بیشتری به دست ما برسد و ۳ تا ۴ ماه دیگر هم به تولید داخل واکسن برسیم.
در همین حال، موضوع پرداخت هزینه برای واکسینه شدن در کشور عنوان شد که سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، بر این مساله اصرار کرد که واکسیناسیون در کشور برمبنای اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، رایگان خواهد بود.

1400/02/03
20:39:01
0.0 / 5
480
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است