به استقبال مرگ مقصر كیست؟

به استقبال مرگ مقصر كیست؟

در شرایطی که ویروس کرونای انگلیسی در کشور می تازد و جان می گیرد و نگرانی از شیوع نوع جهش یافته هندی آن هم وجود دارد، شکل گیری تجمعاتی مشابه آنچه در گرگان شاهد آن بودیم بیشتر به بازی بر سر جان شبیه است؛ موازنه ای که یک سوی آن شادمانی از پیروزی تیم محبوب و سوی دیگرش فاجعه انسانی و شکست کادر درمان است؛ اما در این شرایط چه کسی پاسخگوی جان هایی است که در خطر افتاده...


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، کرونا باردیگر در کشور جان گرفته و همچنان می تازد؛ مدتی است که مرگها 300 تایی و 400 تایی است؛ امروز 496 جان دیگر گرفته شد و چند صد خانواده عزادار؛ مردم اما گوششان بدهکار نیست و شاید هم دیگر نمی ترسند.
آتش کرونا در بین گفتاردرمانی برخی مسئولان و ضعف نظارت ها و عدم قاطعیت در برخورد با تخلفات و جلوگیری از آنها، مانند آنچه در گرگان شاهد بودیم، هر روز شعله ورتر می شود؛ آتشی که دود آن به چشم همه میرود و در این میان گویا شمارش جانهای از دست رفته هم دیگر پدیده ای است عادی...
در میانه اعداد و ارقامی صعودی مبتلایان و جان باختگان روزانه کرونا و در شرایطی که نگرانی از ویروس جهش یافته انگلیسی، بیمارستانها را مملو از بیمار کرده و رسیدگی به این حجم زیاد نفسهای بریده، کادر درمان را خسته و فرسوده کرده؛ تجمع وسیعی از هواداران تیم بسکتبال شهرداری گرگان در استقبال از تیم محبوبشان جای سوال بسیاری دارد و رسما به استقبال مرگ رفتن است. سوال اصلی آن است که در چنین شرایطی که نقشه کشور سراسر گداخته و آتشین است و محدودیتهای کرونایی برقرار، اجازه برگزاری یا ممانعت از چنین تجمعی با چه ارگانی و نهادی و سازمانی است؟ آیا برای استانداری، فرمانداری و مدیران ورزشی و اعضای ستاد کرونای استان، این تجمع قابل پیشبینی نبود تا برای آن تدبیری بیاندیشند؟ تجمعی که بوی مرگ می دهد...
در این راستا دکتر حسین کرمانپور _ مدیرکل روابط عمومی و روابط بین الملل سازمان نظام پزشکی در گفتگو با ایسنا، در انتقاد به شکل گیری تجمع در استقبال هواداران تیم بسکتبال شهرداری گرگان، اظهار داشت: بانک اطلاعات و داده هایی که جامعه پزشکی موظف بود در اختیار مردم قرار دهد کاملا منتقل شده است. درمورد این استقبالی که شکل گرفت می شد با کمک مسئولین منطقه و دوستان ورزشکار تمهیدی اندیشیده شود که تجمع به چنین وضعیتی کشیده نشود، همانگونه که در فوت استاد شجریان و موارد مشابه که ممکن بود تجمع شکل بگیرد، اطلاع رسانی می شد که مردم به علت انتشار کرونا حضور نیابند و یا اصلا مراسمی برگزار نمی شد.
وی اضافه کرد: اولین کسانی که در شکل گیری چنین تجمعاتی مقصر هستند، مسئولین برگزاری مراسم هستند. این تجمع از مرحله فردی مردم گذشته است. اگر قانونی کنار چنین وقایعی قرار گیرد باید با بانی این حرکت برخورد شود و مثلا ستاد کرونا در استان مربوطه مصوب کند که با این تیم که عامل شکل گیری تجمع بوده است، برخورد شود. این تجمع با شادی مردم مغایرت دارد، فرد امروزش شاد می شود اما فردای ناراحت کننده ای در انتظارش خواهد بود. مگر میتوان گفت این جمعی که کنار هم قرار می گیرند و جیغ و سوت می زنند قرار نیست به بیماری مبتلا شوند؟
کرمانپور افزود: مشابه همین اتفاق در واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال رخ داد و ما شاهد بودیم پیامکی ارسال شد که افراد بالای ۷۰ سال در مراکزی برای دریافت واکسن ثبت نام کنند و شاهد ازدحام این افراد مسن بودیم و بعدا این پیام تکذیب شد. خب اگر قانون در کنار چنین ماجرایی قرار دارد باید به سرعت بررسی نموده و ظرف مدت کوتاهی مقصر را مشخص نماید که چه کسی عامل این تجمع شد. بنابراین نه تنها جامعه ورزشی بلکه باید با هر کس که عامل چنین تجمعاتی می شود برخورد شود و یا با تمام قوانین و بخش نامه هایی که امکان دارد ظرف ماههای آینده توسط نهادها ابلاغ شود و سبب شکل گیری تجمع شود، برخورد شود. در کشوری که اینترنت و پهنای باند داریم مردم باید به سمت استفاده از آن بروند و بر همین مبنا کمترین ازدحام شکل بگیرد.
وی تصریح کرد: بازهم کنترل تجمع روش قطعی کنترل بیماری نیست بلکه یکی از طریق های پیشگیری از بروز مرگ های بالا در کشور است. مدام اعلام می شود هندوستان روزانه ۲۰۰۰ جانباخته کرونایی دارد آنهم در حالیکه جمعیت هند با ایران قابل قیاس نیست. اگر بنابر مقایسه با تعداد کشته هایش باشد، ما از آنها بیشتر کشته می دهیم. علت این است است که قوه قضائیه و مقننه در کنار بخش اجرایی نیست تا چنین مشکلاتی رفع گردد. ما می دانیم مردم ناراحت هستند، اقتصادشان مشکل دارد، اما از طرفی در چنین شرایطی با بیماری از بیمارستانی به بیمارستان دیگر می روند تا پذیرش شوند و... آن وقت پزشک هم که می بینید دیگر جایی برای بیمار ندارد افسرده و ناراحت می شود و همه این عوامل بر خدمت او هم اثر می گذارد. مبارزه و جمع شدن کرونا یک شعار است، باید به فکر مدیریت بیماری باشیم.
وی درباره شرایط فعلی بیماری در کشور، اظهار نمود: اتفاقاتی که تابحال شاهد آن بودیم در ارتباط با خریدها و تجمعات شب عید بود و از این هفته آثار سفرهای نوروزی مشخص می شود و تا اواسط اردیبهشت ماه هم ادامه خواهد یافت. در اسفند سال ۹۸ به شکل خیلی پراکنده شاهد بروز بیماری بودیم اما پنج ماه پس از آن دیدیم که در هر خانواده یک یا دو نفر بیمار می شوند و این شرایط به شکلی پیش رفت که در آبان ۹۹ کل خانواده بیمار می شدند، اکنون هم نوع مبتلا شدن به کرونا به شکل خاندانی شده است و این یعنی رسیدگی و تیمار بیماران هم به مشکل می خورد و این در شرایطی است که فوت افراد بر اثر بیماری هم اثرات روانی زیادی بر خانواده و جامعه دارد. با ادامه این روند امکان دارد مانند انگلستان ما هم یک نوع کرونای جهش یافته ایرانی داشته باشیم.
مدیرکل روابط عمومی و روابط بین الملل سازمان نظام پزشکی، اظهار داشت: نتیجه سفرها و دورهمی های نوروزی امکان دارد ادامه یابد تا به مراسم عید فطر، شب قدر و سپس انتخابات و نشست های آن کشیده شود و خدا می داند تابستان سال جاری چه اتفاقاتی در انتظار ما خواهد بود.
وی اضافه کرد: به صورت کلی تغییر قابل ملاحظه ای در تظاهرات بیماری نسبت به سال قبل شاهد نبودیم. بزرگترین مشکل ما ازدحام بیماران و شرایطی است که تخت های بیمارستانی به سرعت پر می شوند، برای خالی شدن ICU انتظار می کشیم و... بدترین تأثیر و ارمغان کرونا در طول مدت ها حالا نمود یافته است که کادر درمان به معنای واقعی خسته هستند و این مورد کیفیت عرضه خدمت را نشانه رفته است که با کاهش کیفیت خدمت رسانی، تلفات افزایش می یابد.
وی با انتقاد مجدد از تجمعاتی نظیر تجمع اخیر گرگان، اظهار داشت: مرگ و میرها در هر پیک نسبت به پیک قبلی افزایش قابل ملاحظه ای داشته است و این نشانی از کاهش سطح کیفیت خدمات است که ناشی از خستگی، استهلاک دستگاه ها و... است. لازم است مردم و مسئولان بیشتر از پیش نسبت به بیماری حساس بوده و اجرای پروتکلها و شیوه نامه ها جدی گرفته شود.
منبع:

1400/02/06
22:33:10
0.0 / 5
734
تگهای خبر: آب , بیمارستان , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است