برای تزریق واكسن كرونا، منتظر پیامك وزارت بهداشت باشید

برای تزریق واكسن كرونا، منتظر پیامك وزارت بهداشت باشید

به گزارش پاراسول واکسیناسیون ضد کرونا در کشور در چهار فاز برنامه ریزی شده و برای هر فاز هم افراد دارای اولویت مشخص شده اند که تلقیح واکسن بر طبق این اولویت ها و با اطلاع رسانی پیامکی از جانب وزارت بهداشت اعلام می شود. ازاین رو برای دریافت و تزریق واکسن کرونا نیازی نیست به مراکز بهداشتی رجوع کنید و در صف بایستید و طبق اعلام مسئولان فقط منتظر اعلام و پیامک وزارت بهداشت باشید...به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، چندی پیش بود که وزارتی بهداشتی ها اعلام نمودند فاز دوم واکسیناسیون ضد کرونا برای افراد سالمند در کشور شروع می شود. موضوعی که منجر به سردرگمی مردم برای ثبت نام واکسن کرونا شد و خیلی از افراد برای ثبت نام و دریافت واکسن کرونا برای سالمندان شان راهی خانه ها و مراکز بهداشتی شدند. هرچند که وزارت بهداشت اعلام نمود چیزی به اسم ثبت نام برای واکسن کرونا وجود ندارد و خود وزارت بهداشت بر مبنای اولویت بندی برای تزریق واکسن کرونا به مردم اطلاع رسانی می کند، اما باز هم شاهد ازدحام و ایجاد صف های گوناگونی در مقابل مراکز بهداشتی بودیم.

در عین حال فاز دوم واکسیناسیون ضد بیماری کووید-۱۹ رسما از سه شنبه هفتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ با اولویت افراد ۸۰ سال به بالا کلید خورد. به گفته وزارت بهداشتی ها افراد بالای ۸۰ سال جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۱۴۵ هزار نفر را در کشور شامل می شوند که پیشبینی شده واکسیناسیون آنها تا آخر هفته آینده تمام شود.
چگونگی اطلاع رسانی به افراد در اولویت واکسیناسیون
حالا با آغاز فاز دوم واکسیناسیون ضد کووید-۱۹، امکان دارد خیلی از مردم نگران نحوه دریافت واکسن بوده یا بیم جاماندن از واکسیناسیون را داشته باشند، اما وزارت بهداشت اعلام نموده که برنامه دقیقی را برای تزریق واکسن کرونا برای تمام افراد در اولویت و برای تمام فازهای واکسیناسیون در کشور طراحی نموده است.
ازدحام در محل های تزریق واکسن ممنوع مبادا پیرزن یا پیرمردی از واکسن جا بماند
در این باره وزیر بهداشت هم چند روز پیش در مراسم آغاز واکسیناسیون فاز دوم ضد کرونا، اعلام نمود که مردم نباید سرگردان و نا آگاه از شیوه واکسیناسیون باشند. همکارانم باید با مهارت و تکیه بر زیرساخت نظام شبکه بموقع به مردم خبر دهند که کسی در لحظه ای گرفتار ابهام نشود که مستحق دریافت واکسن است یا خیر و یا باید به کجا رجوع کند. ما نباید ازدحامی از مردم در محل های تزریق واکسن را شاهد باشیم.
وزیر بهداشت اظهار داشت: بعضی از این عزیزان سالمند قابلیت آمدن به مراکز تزریق واکسن نداشته باشند و همکاران من باید ساز و کار مناسبی برای تکریم این عزیزان داشته باشند. نگذارید پیرزن و پیرمردی تنها که جز خداوند کسی را ندارد آهی بکشد که ای کاش کسی به او واکسن بزند. از همکارانم و عزیزان بهداشت می خواهم هیچ پیرزن و پیرمردی مبادا به علت نداشتن خانواده از واکسیناسیون دور بماند.
ارسال پیامک های دقیق برای اطلاع رسانی به افراد در اولویت تزریق واکسن
بر این اساس دکتر علیرضا رییسی- معاون بهداشت وزات بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در اینباره به ایسنا، اعلام نمود که هیچ نیازی به رجوع حضوری برای ثبت نام واکسن وجود ندارد و ما موعد تزریق واکسن افراد در اولویت را به صورت دقیق از راه ارسال پیامک اطلاع رسانی می نماییم. در موارد استثنائی هم اگر پیامکی برای فردی که در اولویت است ارسال نشده، این فرد می تواند در زمانی که وزارت بهداشت اعلام می کند وارد سامانه Salamat.gov.ir شده و نام و کد ملی خویش را ثبت کند و پس از این اقدام ما وضعیت واکسیناسیون فرد را پیگیری می نماییم.

وی با اشاره به اینکه احیانا از حدود ۲۰ اردیبهشت ثبت نام و فراخوان افراد ۷۰ تا ۷۵ سال را هم برای واکسیناسیون به آنها اطلاع می دهیم، تصریح کرد که پیامک های ما بسیار دقیق هستند. به طوری که در پیامک به فرد اعلام می شود که شما در فاز دوم واکسیناسیون قرار گرفتید و بزودی موارد به شما اطلاع رسانی می شود. سپس یک هفته پیش از موعد واکسیناسیون فرد، یک پیامک دیگر برایش ارسال می شود که شما فلان روز در فلان مرکز و با کارت ملی برای تزریق واکسن رجوع کنید. در عین حال یک روز پیش از موعد تزریق واکسن باردیگر یک پیامک ارسال و از فرد پرسیده می شود که آیا فردا می توانید برای دریافت واکسن کرونا رجوع کنید یا خیر که فرد پاسخ می دهد و ما بر این اساس برنامه ریزی هایمان را انجام می دهیم. ازاین رو مردم منتظر پیامک باشند، آن هم زمانی که ما به آنها اعلام می نماییم.
برای تزریق واکسن کرونا به خانه ها و مراکز بهداشت رجوع نکنید
بر این اساس وزارت بهداشتی ها به صراحت تاکید نمودند که اصلا نیاز نیست مردم به خانه های بهداشت یا مراکز جامع سلامت رجوع کنند، بلکه خود وزارت بهداشت موعد واکسیناسیون هر فرد را طبق اولویت بندی هر فاز از واکسیناسیون، به صورت پیامکی به آن فرد اطلاع می دهد.
نامه "نمکی" به "آذری جهرمی" درباره ساماندهی پیامک های اطلاع رسانی واکسیناسیون کرونا
بر همین اساس هم بود که وزیر بهداشت چندی قبل در نامه ای به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بر ضرورت ساماندهی ارسال پیامک های اطلاع رسانی برنامه ملی واکسیناسیون کووید-۱۹ به منظور پوشش کامل افراد ثبت نامی در این برنامه، تصریح کرد و نوشت که سامانه خوداظهاری، اولویت بندی، نوبت دهی و هم ثبت گزارش عوارض واکسن برای پیشبرد برنامه ملی واکسیناسیون کووید-۱۹، از جانب وزارت بهداشت در حال ساماندهی است و از آنجاییکه امر اطلاع رسانی به افراد ثبت نام شده در این سامانه مستلزم ارسال حداقل ۶ تا ۸ پیامک است، پیشبینی می شود که برای پوشش کامل افراد ثبت نامی، حداقل به ۱.۵ میلیارد پیامک نیاز باشد.

بر این اساس وزیر بهداشت خواهان تخصیص این تعداد پیامک برای وزارت بهداشت با همکاری و اقدام وزارت ارتباطات شد.
جزئیات فازبندی واکسیناسیون کرونا در کشور
باید توجه کرد که پیش از این هم وزارت بهداشت جزئیات فازبندی واکسیناسیون ضد کرونا را به صورت مفصل اعلام نموده بود. به صورتی که واکسیناسیون ضد بیماری کووید-۱۹ با اولویت کادر بهداشت و درمانی که در بخش های آی سی یو مشغول به کار بودند از روز سه شنبه ۲۱ بهمن ماه در کشور شروع شد. همینطور بر مبنای اعلام وزارت بهداشت در فاز اول سایر کادر بهداشت و درمان، کسانی که در خانه های سالمندان کار می کنند، جانبازان شیمیایی، تنفسی و بالای ۵۰ درصد، کارکنان در ارتباط با تغسیل اموات، افراد کم توان ذهنی و جسمی و بیماران خاص و صعب العلاج هم واکسن کرونا دریافت کرده اند که این فاز تقریباً یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را دربر گرفته بود.

در عین حال بنا بود که واکسیناسیون کرونا به تدریج برای تمام گروه های اولویت دار و در معرض خطر شروع شود تا پس از آن به واکسیناسیون عمومی برسیم. بر همین مبنا هم چندی قبل اعلام گردید که از سه شنبه هفتم ادیبهشت ماه ۱۴۰۰ فاز دوم تلقیح واکسن به گروه های اولویت دار شروع می شود.
نیاز کشور به ۱۲۰ میلیون دُز واکسن کرونا
باید توجه کرد که بر مبنای اعلام وزارت بهداشتی ها، برای دستیابی به اهداف نهایی واکسیناسیون، باید نسبت به مصون کردن حداقل ۷۰ درصد جامعه اقدام نمود و بر این اساس باید نزدیک به ۶۰ میلیون نفر واکسینه شوند. در عین حال اگر مبنا دریافت حداقل ۲ نوبت واکسن به ازای هر فرد باشد، نیازمند ۱۲۰ میلیون دوز واکسن برای کشور خواهیم بود.
جزئیات فازبندی زمانی گروه های اولویت دار
در عین حال، باید توجه کرد که فاز اول واکسیناسیون که قرار بود در زمستان ۱۳۹۹ صورت گیرد به قول وزیر بهداشت با حدود ۲۰ تا ۲۵ روز تاخیر در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به پایان رسید و الان هم فاز دوم تزریق واکسن ضد کرونا با اولویت افراد بالای ۸۰ سال شروع شده است. البته به قول وزارت بهداشتی ها فاز دوم واکسیناسیون شامل دو بخش است؛ یک بخش آنرا افراد به ترتیب از سنین ۸۰ سال به بالا، ۷۵ تا ۸۰، ۷۰ تا ۷۵، ۶۵ تا ۷۰ و بیماران زمینه ای و صعب العلاج، واکسن دریافت خواهند کرد که طبق اعلام دکتر رییسی-معاون بهداشت وزارت بهداشت در این فاز افراد سالمند گروه هدف ۷.۲ میلیون نفر هستند. در عین حال بخش دوم واکسیناسیون فاز دو هم شامل افراد ۱۶ تا ۶۴ ساله ای است که حداقل دارای یک بیماری زمینه ای هستند که این افراد هم جمعیتی بالغ بر حدود شش میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را شامل می شوند. بر همین مبنا هم وزارت بهداشتی ها معتقدند به علت بالا بودن جمعیت افراد در اولویت در فاز دوم، این فاز طولانی تر بوده و شاید تا تیر ماه ۱۴۰۰ طول بکشد.
اولویت های واکسیناسیون کرونا در فاز ۳ و ۴
در عین حال بر مبنای اعلام وزارت بهداشتی ها، فاز سوم واکسیناسیون ضد کرونا هم مرداد تا آذر ۱۴۰۰ خواهد بود که شامل افراد ساکن در مراکز تجمعی که براورد جمعیت آنها دو میلیون نفر است، افراد ۵۵ تا ۶۴ سال بدون بیماری زمینه ای دارای براورد جمعیتی پنج میلیون نفری و افراد در مشاغل و خدمات ضروری که شامل براورد جمعیتی ۱۲ میلیون نفری می شوند، است.

فاز چهارم واکسیناسیون هم بر مبنای برنامه ریزی های وزارت بهداشت، در زمستان ۱۴۰۰ انجام شده و شامل عموم مردم خواهد شد.
1400/02/10
13:47:47
0.0 / 5
324
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است