همه چیز در مورد واكسن و واكسیناسیون كووید-۱۹

همه چیز در مورد واكسن و واكسیناسیون كووید-۱۹

پاراسول: فارس با وجود گذشت چند ماه از شروع واکسیناسیون کووید-19 در جهان و ایران، همچنان خیلی از مردم سئوالات و ابهاماتی درباب واکسن، شیوه اثر، میزان تاثیر و... دارند؛ باوجود آنکه بارها در مورد مزیت ها، محدودیت ها، ممنوعیت ها و تاثیرات منفی احتمالی واکسن های کرونا اطلاع رسانی شده، همچنان جامعه نیاز به دریافت اطلاعاتی صحیح از مجاری رسمی در این خصوص دارد.


رئیس کمیته کنترل عفونت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، با هدف ارتقاء آگاهی های شهروندان، ضمن اشاره به مزایای واکسیناسیون در این همه گیری، پیرامون گروه های هدف و نحوه واکسیناسیون و... توضیحاتی عرضه و به بخشی از پرسش های رایج در مورد واکسن و واکسیناسیون کووید-۱۹ پاسخ داده است.
مزایای واکسن کرونا
به گزارش پاراسول به نقل از علوم پزشکی شیراز، دکتر امیر امامی پیرامون مزایای دریافت واکسن کرونا، اظهار داشت: واکسن های موجود COVID-۱۹ با ایجاد پاسخ ایمنی در بدن فرد، نسبت به ویروس «SARS-CoV-۲»، دریافت کننده را در مقابل بیماری محافظت می کند.
او افزود: ایجاد ایمنی از طریق واکسیناسیون به معنای کاهش خطر مبتلا شدن به بیماری و کاهش عوارض آن محسوب می شود؛ این مصونیت کمک می نماید که در صورت مواجهه با ویروس، بدن شخص بتواند با ویروس مبارزه کند.
رئیس کمیته کنترل عفونت علوم پزشکی شیراز اظهار داشت: واکسیناسیون امکان دارد از افراد اطراف ما هم محافظت کند، چونکه به واسطه واکسیناسیون، بدن ما می تواند که با ویروس مبارزه و از انتشار و اثرات آن در بدن جلوگیری کرده و در چنین حالتی، اگر از مبتلا شدن و بروز بیماری در امان باشیم، احتمال آلوده کردن افراد دیگر از راه ما هم کمتر خواهد بود.
او تصریح کرد: این امر بخصوص برای محافظت از افراد در معرض خطر بیماری های شدید ناشی از COVID-۱۹ همچون عرضه دهندگان خدمات بهداشتی، بزرگسالان مسن یا پیر و افراد با سایر شرایط پزشکی و بیماری های زمینه ای بسیار مهم می باشد.
چه کسی باید واکسن COVID-۱۹ را دریافت کند؟
امامی اظهار داشت: بر مبنای اعلام سازمان بهداشت جهانی، واکسن هایی که مجوز تزریق عمومی گرفته اند، برای بیشتر افراد، حتی کسانیکه که دارای هر نوع بیماری زمینه ای هستند یا به اختلالات خودایمنی دچارند، بی خطر است.
او اظهار داشت: از مواردی که اغلب گروه های سنی در جوامع متفاوت با آن درگیرند، عوارضی همچون فشارخون بالا، دیابت، آسم، بیماری ریوی، کبدی و کلیوی و همینطور عفونت های مزمن پایدار و کنترل شده است که در واکسیناسیون مد نظر قرار دارد.
امامی افزود: در مواردی که یک واکسن تائیدیه های لازم را جهت استفاده عمومی دریافت می کند، دارای دستور العمل استفاده با تمام شرایط یاد شده است و بعد از در نظر گرفتن همه شرایط مجوز آن صادر می شود؛ ازاین رو سیاستگذاران حوزه سلامت هر کشور بر مبنای شرایط اجتماعی، سن جامعه هدف و شرایط بالینی غالب در جامعه، تصمیم به انتخاب بهترین گزینه و تهیه واکسن متناسب با شرایط ملی می گیرند. پس در موارد مختلف امکان دارد که نوع واکسن و الگوی مصرف آن در هر کشور با دیگر کشورها، متفاوت باشد.
این مقام مسئول افزود: با عنایت به گستره واکسن های ساخته شده در دنیا و اینکه خیلی از آنها، مجوز استفاده در انسان را دارا هستند، بر مبنای موقعیت بعضی از واکسن ها که در کشور ایران هم مورد استفاده است، میتوان بر مبنای نظر متخصصان، از آنها در گروه های خاص و افراد زیر ۱۸ سال بهره برد.
چه کسانی پیش از واکسیناسیون باید با پزشک مشورت کنند؟
امام اظهار داشت: در مواردی که افراد دارای بیماری زمینه ای خاص مانند سرطان و ایدز، یا دارای شرایطی نظیر ضعف سیستم ایمنی یا در حال مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی، آبستن یا در حال شیردهی، دارای سابقه آلرژی شدید، بخصوص به واکسن یا هر یک از مواد موجود در واکسن مانند تخم مرغ و دارای ضعف جسمانی شدید هستند، حتما پیش از دریافت واکسن کووید-۱۹ با پزشک یا درمانگر خود مشورت کنند.
آیا بعد از واکسیناسیون می توانیم اقدامات حفاظت فردی را متوقف کنیم؟
او با تاکید براینکه واکسیناسیون افراد را از بیماری جدی و مرگ ناشی از COVID-۱۹ محافظت می کند، اظهار داشت: برای چهارده روز نخست بعد از واکسیناسیون، بدن شخص سطح محافظتی قابل توجهی ندارد و به مرور زمان این سطح ایمنی افزایش پیدا کرده و به سطح کافی می رسد.
امامی تصریح کرد: در مواردی مانند واکسن های موجود کووید-۱۹ که دو دوز برای آنها تعریف شده، برای دستیابی به بالاترین سطح ایمنی، تزریق هر دو دوز موردنیاز است و با تزریق یک دوز، ایمنی کامل ایجاد نمی گردد.
وی در عین حال اظهار داشت: باآنکه تزریق واکسن COVID-۱۹ فرد را در مقابل بروز بیماری جدی و مرگ حاصل از بیماری محافظت می کند، اما هنوز قطعا معلوم نیست که فرد واکسینه شده نتواند ویروس را به صورت فعال به دیگران انتقال دهد.
امامی افزود: با عنایت به این که احتمال انتقال آلودگی فعال از راه فرد واکسینه شده به دیگر افراد و اطرافیان محتمل است، ازاین رو برای کمک به امنیت دیگران، فرد واکسینه شده باید تمام دستورالعمل های در رابطه با حفاظت فردی مانند فاصله اجتماعی دست کم یک و نیم متر از دیگران، استفاده از ماسک بخصوص در فضاهای بسته، شلوغ یا تهویه ضعیف، جلوگیری کامل از انتشار ذرات تنفسی بخصوص در هنگام سرفه یا عطسه، شستشوی مرتب دست ها را به صورت کامل رعایت نمایند.
رئیس کمیته کنترل عفونت علوم پزشکی شیراز اظهار داشت: این افراد هم همانند دیگر افراد واکسینه نشده باید بر مبنای شرایط و خطراتی که در سطح اجتماع وجود دارد، از دستورالعمل ها به صورت کامل پیروی کنند.
آیا واکسن COVID-۱۹ می تواند سبب نتیجه آزمایش مثبتی برای فرد واکسینه شده شود؟
امامی پاسخ این پرسش را منفی اعلام و افزود: واکسن COVID-۱۹ نتیجه مثبتی برای آزمایش COVID-۱۹ PCR یا دیگر آزمایش ها نخواهد داشت. دلیل این امر اینست که آزمایش های استاندارد تعریف شده برای تشخیص بیماری کووید-۱۹، بیماری ویروسی فعال را بررسی می کند حال آنکه واکسن ویروس فعال نبوده و بعد از تزریق با تکنیک های تعرف شده، قابل شناسایی و ایجاد اختلال در نتایج تست ها نیست.
این مقام مسئول در عین حال تصریح کرد: از آنجائیکه واکسن COVID-۱۹ باعث پاسخ ایمنی می شود، امکان دارد آزمایش مثبت در آزمایش آنتی بادی (سرولوژی) که ایمنی COVID-۱۹ را در یک فرد اندازه گیری می کند، مثبت باشد.
در صورت مبتلا شدن به COVID-۱۹ آیا باید واکسن بزنم؟
امامی به افرادیکه قبلا به کرونا مبتلا شده اند سفارش کرد که واکسن بزنند و اظهار داشت: بدون توجه به اینکه در گذشته بهCOVID-۱۹ مبتلا بوده اید، باید واکسینه شوید. چونکه متخصصان هنوز نمی دانند بعد از بهبودی از COVID-۱۹ چه مدت از شما در مقابل بیماری محافظت می شود.
او افزود: حتی اگر پیش از این از COVID-۱۹ بهبود یافته باشید، در موارد نادر امکان دارد باردیگر به ویروس عامل COVID-۱۹ آلوده شوید. ازاین رو بهتر است بدانید که واکسن زدن ایمن تر از آلوده شدن برای ایجاد محافظت است. در این مورد باید توجه داشت در دستورالعمل های ابلاغی مدت زمان مشخصی باید که از بهبود فرد بیمار گذشته باشد که در دستور العمل های مختلف این زمان متفاوت می باشد و باید طبق گایدلاین کشوری، سیاستگذاری و واکسیناسیون در مورد این افراد انجام گیرد.
آیا واکسن ها از انواع موتاسیون های مختلف بیماری محافظت می کنند؟
امامی اظهار داشت: انتظار می رود واکسن های COVID-۱۹ دست کم مقداری در مقابل انواع جدید ویروس محافظت کنند و در جلوگیری از بیماری های جدی و مرگ موثر باشد. چونکه این واکسن ها پاسخ ایمنی گسترده ای بوجود می آورد و هرگونه تغییر ویروس یا جهش نباید واکسن ها را به صورت کامل بی اثر کند.
او اظهار داشت: اگر هرکدام از این واکسن ها در مقابل یک یا چند نوع از اثربخشی کمتری برخوردار باشند، امکان تغییر در ترکیب واکسن ها برای محافظت در مقابل این انواع وجود دارد. قابل ذکر است با عنایت به جدید بودن خیلی از موارد بیماری ها، داده ها همچنان در مورد انواع جدید ویروس COVID-۱۹ در حال جمع آوری و تحلیل هستند و نتایج به طور گسترده اعلام می شود.
امامی اظهار داشت: با عنایت به این که احتمال بروز جهش های مختلف در بیماری کووید-۱۹ وجود دارد و این امر امکان دارد اثر واکسن های موجود را کم کند، ازاین رو، بهترین روش مقابله بهتر است که همه دستورالعمل ها همچون حفاظت فردی را برای پیشگیری از گسترش ویروس انجام دهیم. این بدان معنا است که دست کم یک متر از دیگران فاصله داشته باشیم، سرفه یا عطسه خویش را با آرنج بپوشانیم، به صورت مرتب دستان خویش را تمیز نماییم، ماسک بزنیم و با تهویه هوا و باز کردن پنجره در محل های دارای تردد و استقرار طولانی مدت، محیط را امن نگه داریم.

منبع:

1400/02/12
20:57:46
0.0 / 5
975
تگهای خبر: آب , امنیت , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است