در گفت وگو با پاراسول تشریح شد

واكسیناسیون 70 هزار بیمار خاص تابحال

واكسیناسیون 70 هزار بیمار خاص تابحال

به گزارش پاراسول رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزرات بهداشت از واکسیناسیون ۷۰ هزار بیمار خاص ضد کرونا اطلاع داد و اظهار داشت: یکی از اقداماتمان این است که در حال ثبت نام برای بیماران دیابتی هستیم که انسولین قلمی استفاده می نمایند.دکتر مهدی شادنوش در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت واکسیناسیون بیماران خاص، اظهار داشت: بر مبنای سند ملی واکسیناسیون هنوز در فاز واکسیناسیون بیماران خاص و صعب العلاج قرار نگرفتیم و قرار بود در بخش دوم فاز دوم تزریق واکسن کرونا به این بیماران صورت گیرد که پس از واکسیناسیون سالمندان و بیماران سالخورده نوبت به بیماران خاص و صعب العلاج می رسید، اما با صحبت هایی که با کمیته فنی واکسیناسیون انجام شد، با تشریح شرایط خواهش کردیم که بیماران خاص و صعب العلاج سهمی از سهم کلی واکسیناسیون کشور داشته باشند. بنابراین درصدی از هر محموله واکسنی که در کشور توزیع شد، برای بیماران خاص و صعب العلاج اختصاص داده شد.

شادنوش اظهار داشت: بر این اساس تابحال چیزی حدود ۷۰ هزار بیمار خاص و صعب العلاج در کشور ضد کووید-۱۹ برحسب اولویت هایی که وجود داشته، واکسینه شدند. به صورتی که بیماران دیالیزی، تالاسمی و هموفیلی و... که بیشتر باید به مراکز درمانی رجوع می کردند، در اولویت بودند تا به مرور واکسیناسیون بیماران خاص و صعب العلاج کامل شود.

وی اظهار داشت: با در اختیار گرفتن واکسن کرونای کافی به سرعت میتوان تمام بیماران خاص، صعب العلاج و نادر را زیر پوشش واکسیناسیون قرار داد. طبق سامانه وزارت بهداشت ۵۴۰ هزار بیمار نادر و خاص و صعب العلاج داریم که ۷۰ هزار نفر از آنها تابحال واکسن را دریافت کرده اند.

شادنوش درباره واکسیناسیون بیماران خاص در مراکز تجمیعی مشخص، اظهار داشت: به مرور زمان برای بیماران خاصی که موعد واکسیناسیون شان فرا می رسد، پیامک می رود که در چه ساعتی، چه روزی و چه مرکزی حضور داشته باشند.

وی درباره این که اگر بیمار خاص یا نادری احیانا در سامانه وزارت بهداشت ثبت نبود، چه کاری باید انجام دهد، اظهار داشت: بیماران خاص و نادر در سامانه ما ثبت هستند. چونکه به دارو و... نیاز دارند و باید در سامانه ما ثبت شده باشند. با این وجود اگر در حوزه بیماری هایی که اعلام کردیم ثبت می نماییم، کسی ثبت نشده است باید حتما در سامانه مدیریت بیماری های نادر وزارت بهداشت ثبت شده باشند و می توانند به امور بیماری های معاونت درمان دانشگاه ها رجوع کنند و برای ثبت خود اقدام نمایند.

شادنوش اظهار داشت: در بیماری هایی مانند پیوند اعضا، CF، ام اس و تالاسمی و هموفیلی کسی باقی نمانده که در سامانه ما ثبت نشده باشد. چونکه به مرور هر خدمتی که بخواهیم به این افراد عرضه نماییم، فقط به کسانی که در سامانه های ما ثبت شده باشند، عرضه می شود. ازاین رو بیمارانی که ثبت نشده اند، حتما برای ثبت اطلاعاتشان رجوع کنند. بقیه بیماران را هم به مرور اعلام می نماییم.

وی اظهار داشت: گام بعدی که بسیار مهم می باشد این است که برای بیماران دیابتی است که انسولین قلمی استفاده می نمایند، در حال ثبت نام هستیم. این افراد حتما به مراکز تخصصی که از جانب دانشگاه های علوم پزشکی اعلام شده، مراجعه نموده و اطلاعاتشان را ثبت کنند. در ماههای آینده به مرور فقط به کسانی انسولین قلمی تعلق می گیرد که در سامانه ثبت اطلاعات شده باشند.

شادنوش اظهار داشت: ازاین رو هر دانشگاه علوم پزشکی یکسری مرکز تخصصی را اعلام نموده که دیابتی هایی که انسولین قلمی دریافت می کنند، جهت ثبت اطلاعاتشان به این مراکز رجوع کنند. ما یک فرصت یک ماهه گذاشتیم و امکان دارد مهلت را یک ماه دیگر هم تمدید نماییم، اما همه بیماران هرچه زودتر رجوع کنند که مبتلا به اختلال نشوند. ازاین رو توزیع پن انسولین ازطریق سامانه مدیریت بیماری های نادر ساماندهی می شود.

فهرست مراکز دیابت به تفکیک شهر و دانشگاه را از اینجا مشاهده کنید.

منبع:

1400/03/02
12:48:29
0.0 / 5
602
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است