سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا اعلام كرد:

واكسن هراسی جریانی نادرست در ایران و جهان

واكسن هراسی جریانی نادرست در ایران و جهان

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن اشاره به روند بیماری کرونا در کشور، توضیحاتی درباره نحوه واکسیناسیون کرونا در کشور ارائه نمود.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی اظهار داشت: در ارتباط با موج چهارم، هر موج یک بازوی بالارونده و یک بازوی نزولی دارد. به علت اینکه بازوی بالا رونده موج بسیار بلند بود هم اکنون یک یا دو هفته است که در بیشتر استان ها از قله عبور کرده ایم و در مجموع کشور، در شاخه نزولی هستیم و میزان بستری کاهش یافته است. آمار مرگ و میر تابعی از میزان شیوع بیماری است. هم اکنون تعداد بیماران بستری ما حدود ۱۰ روزی است که زیر ۲۰۰۰ تا در روز است و مرگ و میر کمتر از ۲۰۰ نفر است ولی تا ۱۰ روز دیگر در مرگ و میر به زیر ۱۰۰ نمی رسیم.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم بر مبنای نمودارهایی که داریم صحبت نماییم و اتفاقات دیگری رخ ندهد و استانهای دیگر پیک دیگری نداشته باشند، پیشبینی می نماییم حدود ۱۰ روز دیگر تعداد بستری ها به زیر ۱۰۰۰ نفر خواهد رسید و ۱۰ روز پس از آن مرگ و میر به کمتر از ۱۰۰ برسد.
ربیسی افزود: ما ۱۳ شهر قرمز در ۵ استان بوشهر، هرمزگان، کرمانشاه، کرمان و سیستان و بلوچستان داریم. مشاهده می کنید که حدودا شهرهای استانهای مرزی قرمز شده اند. در این مناطق چند عامل وجود دارد و اگر به تابستان سال قبل نگاه نماییم می بینیم این استان ها روند افزایشی داشتند. علیرغم اینکه تصور می شد شاید مثل آنفلوآنزا این ویروس هم با گرم شدن هوا از بین برود اما برعکس با گرم شدن هوا و بستن درب و پنجره ها و روشن کردن کولر گازی ها گردش ویروس افزایش یافت.
وی ادامه داد: این اتفاق نشان دهنده پیک پنجم نیست. ما چند عامل خطر برای پیک پنجم داریم که اگر کنترل شود یا پیک پنجم نخواهیم داشت یا بزودی رخ نخواهد داد. ماه رمضان همیشه برای ما یک فرصت است چونکه سفر کم است و رستوران ها تعطیل هستند. از طرفی پس از ماه رمضان و تا رسیدن ماه محرم جشن ها رونق می گیرد که این هم عاملی برای افزایش بار بیماری است. عامل دوم بحث گرم شدن هوا و بسته شدن درب و پنجره ها و استفاده از کولر گازی است. عامل سوم عزم سفر خانواده ها پس از امتحانات بچه هاست. عامل چهارم ویروس های جهش یافته و ویروس هندی است که قدرت سرایت بالاتری دارد و در مناطق جنوبی کشور با عنایت به هم مرز بودن با پاکستان و افغانستان و رفت و آمد کشتی ها و... رویت شده است. عامل پنجم هم بحث تبلیغات انتخابات است. عوامل فوق همه بالقوه هستند و راهکار برای جلوگیری دارند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درباره اثرگذاری واکسن ها، اظهار نمود: واکسن ها می تواند پوشش مناسب داشته باشند اما هنوز زود است چونکه هم تعداد افراد کمی واکسن دریافت کرده اند و هم برخی از آنها تنها یک دُز دریافت کرده اند. در واکسیناسیون دو عامل را دنبال می کنیم؛ اول کاهش مرگ و میر و دوم کاهش زنجیره انتقال. هم اکنون درحال حرکت به سمت هدف اول هستیم. ۷۴ درصد مرگ و میر کرونا در افراد بالای ۶۰ سال است. ازاین رو با واکسیناسیون آنها تا حد زیادی از مرگ و میر می کاهیم. البته باید فرد ۲ دُز را دریافت کند و ۲ هفته هم از دریافت دُز دوم گذشته باشد تا ایمنی حاصل شود. ازاین رو بزودی نباید فریب بخوریم که با تزریق واکسن بلافاصله شرایط عادی شده است.
وی درباره علت آغاز واکسیناسیون با سالمندان، اظهار داشت: سالمندان ما بسیار قانون مدار هستند و ۹۰ درصد سالمندان ما پروتکل ها را رعایت کرده اند اما مشکل از بچه ها و نوه هاست که ویروس را به پدربزرگ و مادربزرگ ها منتقل می کنند در حالیکه خودشان شاید هیچ علائمی هم نداشته باشند. بنابراین با واکسیناسیون ۶۰ سال به بالا به سمت کاهش مرگ و میر حرکت می نماییم. در واکسیناسیون عممومی به سمت قطع زنجیره انتقال می رویم که برای این هدف باید ۷۰ درصد افراد را واکسینه نماییم. امکان دارد برخی بگویند عده ای قبلا مبتلا شده اند و بهبود یافته اند و ایمنی نسبی دارند اما ما روی این افراد حساب نمی نماییم و بحث واکسیناسیون را جدی گرفته ایم. حتما باید ۷۰ درصد مردم واکسن بزنند.
رئیسی در ادامه تصریح کرد: اصولا هیچ کدام از داروها روی کرونا خیلی تأثیر ندارند و در واقع عوارض کرونا را مدیریت می نماییم. موثرترین درمان کرونا، اکسیژن رسانی است و سایر داروها صرفاً کمکی است. هزینه داروها متفاوت می باشد. فردی که با درگیری شدید به بیمارستان می آید امکان دارد بیماری زمینه ای دیگری هم داشته باشد و لازم باشد داروهای دیگر هم دریافت کند. داروی رمدسیویر که بیشتر پیرامون آن صحبت می شود دانه ای ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان است در حالیکه این دارو خارج از کشور ۱۰ برابر این قیمت دارد. بیمه ها هم تا حدی پوشش می دهند. مطمئن باشید یکی از ارازان ترین درمان های کرونا در کشور ما رخ می دهد. همه بیمارانی که به بیمارستان می آیند لازم نیست رمدسیویر دریافت نمایند و خیلی افراد با داروی ساده درمان می شوند. روزانه ۲۵۰ هزار بیمار سرپایی به ما رجوع می کنند و این افراد درمان ارزان استفاده می نمایند. اینکه ما در کشور توانسته ایم رمدسیویر را تولید نماییم یک افتخار است. در موج چهارم کرونا مدیریت بیماری علیرغم تعداد بالای بیماران و بستری شدن ۴۳ هزار بیمار، اما میزان و مرگ و میر بسیار به این نسبت پایین بود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره واکسیناسیون سالمندان، بیان نمود: گروه های سنی و استانهای مختلف شرایط متفاوتی دارند. در بعضی استانها تا بالای ۸۰ درصد و در بعضی استان ها تا ۶۰ درصد واکسیناسیون انجام شده است. در هر گروه باید ۷۰ درصد واکسن دریافت نمایند تا ایمنی زایی حاصل شود. تابحال حدود ۵۶ درصد سالمندان واکسن دریافت کرده اند البته درصدها متفاوت می باشد اما ۷۵ تا ۸۰ ساله ها حدودا ۷۰ درصد واکسن دریافت کرده اند. تعداد مراکز تجمیعی تزریق واکسن در کل کشور به حدود ۹۰۰ مرکز رسیده است. در کلان شهری مثل تهران مشکلات زیادی داشتیم و مراکز زیادی به راه افتاده است و هنوز هم جا دارد تا مراکز دیگری راه اندازی نماییم. حدودا حدود ۲۹۰۰ تیم واکسینیتور داریم که قابل افزایش تا ۲ برابر هم است و اگر هر تیم حدود ۱۰۰ واکسن تزریق کنند روزانه حدود ۲۹۰ هزار واکسن می شود که مرز این تعداد را در ایام گذشته رد کردیم اما این مورد بستگی به این دارد که چه تعداد واکسن به دستمان برسد.
وی ادامه داد: آمار هر گروهی که اعلام می نماییم برای واکسیناسیون بیایند را، داریم و بر مبنای آن می توانیم تیم ها را افزایش یا کاهش دهیم. سامانه ما بسیار قابل اعتماد است و پیامک و نوبت دهی به ریز کنترل می شود. هم اکنون شکایات بسیار کاهش یافته است و در شهرها و روستاهای زیر ۲۰ هزار نفر هیچ مشکلی نداریم و در سطح شهرستان های زیر ۱۰۰ هزار نفر واکسیناسیون به بهترین شکل انجام می شود و در تهران هم وضعیت مطلوب است و این در شرایطی است که افزایش مراکز تجمیعی در دستورکارمان قرار دارد و می توانیم ظرفیت را تا ۵۰۰ هزار واکسن در روز افزایش دهیم.
رئیسی درباره افراد سالمندی که هنوز واکسن دریافت نکرده اند، اظهار نمود: افراد جامانده باید در سایت salamat.gov.ir ثبت نام کنند و مطمئن باشند ظرف ۲۴ ساعت پیامک دریافت خواهند کرد. در سطح دنیا همچون ایران بحثی دارد تحت عنوان "واکسن هراسی" راه می افتد و صحبت های افراد را مونتاژ می کنند که فلانی گفته اگر واکسن بزنید دو سال دیگر می میرید، اصلا چنین چیزی درست نیست. این روزها هرکس می خواهد حرف غلط تری بزند یک کلمه پروفسور هم جلوی اسمش می آید و کار دستمان می دهند. هنوز از عمر آغاز واکسیناسیون یک سال هم نگذشته است پس چگونه پیشگویی کرده اند؟ مردم این افراد را کنار بگذارند که دلسوزشان نیستند.
ایشان در ادامه تصریح کرد: با تزریق واکسن به هیچ وجه ویروس وارد بدن کسی نمی گردد. تکه هایی از ویروس یا ویروس کشته شده که فعالیتی ندارد، وارد بدن می شود تا بدن ضد آن پادتن ترشح کند تا اگر ویروس وارد بدن شد این ها بتوانند ویروس را از بین ببرند. هم اکنون در دنیا ۳.۵ میلیون نفر به خاطر کرونا جان باخته اند و ۱۷۰ میلیون نفر هم در دنیا مبتلا شده اند. هم اکنون برخی کشورها تا ۷۰ درصد افراد جمعیت شان واکسینه کرده اند یعنی میتوان متصور شد همه اینها ۲ سال دیگر می میرند؟ پس این گزاره غلط است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره تأثیر واکسن ها بر گونه های جهش یافته بیماری، خاطرنشان کرد: هم اکنون به کشورهایی که واکسیناسیون بیشتری انجام داده اند نگاه نماییم. بعد از تزریق واکسن میزان مبتلایان شاید مانند قبل باشد اما مرگ و میر بسیار کاهش یافته است. در کشور ما هم انتظار این است که با اولویت قرار دادن افراد مسن و پرخطر، میزان مرگ را کاهش دهیم. کسانی که بیشتر از ۴ هفته از آخر علائمشان گذشته است می توانند واکسن دریافت نمایند.
رئیسی درباره واکسیناسیون بیماران خاص، اظهار داشت: در فازبندی واکسیناسیون، دو قسمت داریم؛ اول سالمندان و بیماران خاص مثل مبتلایان به سرطان فعال، دیالیزی ها، تالاسمی ها، هموفیلی ها و کسانی که پیوند عضو شده اند و مبتلایان به ms تا سه هفته دیگر و پس از آخر واکسیناسیون ۶۰ ساله ها شروع می شود. حالت بدبینانه اتمام واکسیناسیون ۶۰ ساله ها آخر خرداد ماه است ازاین رو هفته اول تیرماه نوبت بیماران خاص است.
وی درباره حق انتخاب نوع واکسن کرونا برای افراد، اضافه کرد: اگر بیماری خاصی وجود داشته باشد و اگر کسی دریچه قلب مصنوعی دارد به احتمال زیاد داروی ضد انعقاد خون مصرف می کند اما الزاما این فرد با تزریق واکسن آسترازنیکا خونش لخته نمی گردد. پدیده لخته کاملا متفاوت با حالت عادی است. سفارش منع مصرف در این بیماران وجود ندارد. باید افراد با پزشک معالج خود مشورت کنند و اگر نامه ای دریافت نمایند که نباید فلان واکسن را تزریق کنند، ما کارشان را انجام می دهیم و مشکلی در این حوزه نداریم. در تزریق واکسن آسترازنیکا از هر ۲۵۰ هزار تفر یک نفر گرفتار لخته خون می شود و در کووید از هر ۱۰۰ نفر یک نفر گرفتار لخته خون می شود و این درصد اصلا قابل قیاس نیست.
رئیسی درباره ورود ویروس های جهش یافته به کشور بیان نمود: ویروس ها آمدند و رفتند و هیچ اقدام متفاوتی نسبت به نوع ویروس ها نمی توان انجام داد و پروتکل ها در مقابل ویروس ها یکسان است و نباید ذهن مردم درگیر اسامی ویروس های جهش یافته شود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره واکسیناسون کرونا برای کودکان، اظهار داشت: در مورد واکسن برای افراد زیر ۱۸ سال در دنیا هنوز اختلاف نظر وجود دارد. کشوری مثل آمریکا شروع کرده است و می گویند فعلاً عارضه ای ندیده اند. در کشور ما هم برای واکسن های داخلی درحال برنامه ریزی و کار هستیم و یکی از بزرگترین دغدغه های جامعه با این موضوع، پاسخ داده می شود. برای معلمان، اساتید دانشگاه ها و دانشجویانی که بیشتر در معرض خطر هستند برنامه داریم تا از اواخر مرداد ماه آنها را واکسینه نماییم.
رئیسی با تکیه بر اینکه تزریق واکسن در کشور ما داوطلبانه است، افزود: هر گروهی که اعلام می شوند برای واکسن، اگر نیایند هیچ موقع فرصتشان از دست نمی رود.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص زمان عدم استفاده از ماسک، اظهار داشت: اگر ۷۰ درصد مردم واکسینه شوند و ایمنی جمعی بوجود آمده باشد و کشورهای دیگر هم به خوبی واکسیناسیون را انجام دهند، میتوان این کار را کرد.
رئیسی درباره واکسیناسیون داوطلبان ریاست جمهوری، اضافه کرد: در سیستم ما که کاندیداها هنوز واکسن نزده اند. از طرفی بستگی به سن آنها هم دارد که اگر نوبتشان شود واکسن دریافت خواهند کرد. ستاد کرونا یک ساختار مشخص دارد و ربطی به تغییر افراد ندارد.
وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، در خاتمه اظهار داشت: تا آخر خرداد بالای ۶۰ سال را واکسینه می نماییم. تا نیمه تیرماه بیماران خاص را واکسینه می نماییم و بعد از آن واکسیناسیون مشاغل پرخطر مثل راننده ها، معلمان، اساتید، کارکنان مراکز تجمعی و... را آغاز می نماییم. ان شاءالله از تیر ماه حجم قابل توجهی واکسن ایرانی و وارداتی در اختیار خواهیم داشت. بسیار امیدوارم که از اول شهریور وارد واکسیناسیون جمعیت عادی شویم. کشور ما یکی از کشورهایی خواهد بود که زودتر از بسیاری از کشورها واکسیناسیون را کامل خواهد نمود.
منبع:

1400/03/09
10:01:22
0.0 / 5
645
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است