سنگینی سقف چهاردیواری ها بر سر كودكان!

سنگینی سقف چهاردیواری ها بر سر كودكان!

به گزارش پاراسول بوشهر شیوع ویروسی که تا دوسال پیش برای مردم دنیا ناشناخته بود نوعی سردرگمی را در نحوه برخورد و رویارویی با آن به وجود آورده است که این سردرگمی ها در آخر به چالش های روحی بزرگ و کوچکی تبدیل گشته اند...


حتی اگر خودمان هم در این ایام با مشکلات روحی دست به گریبان نشده باشیم در اطرافیان خود دیده ایم که به دلیل محدودیت های کرونایی بخصوص محدود شدن ارتباطاتشان گرفتار صدمه های متعدد روانی شده اند.
یکی از اصلی ترین گروه های سنی که به دنبال ایجاد قرنطینه های خانگی ناشی از اپیدمی و کاهش حضور مردم در جامعه در معرض خطر صدمه های بسیاری قرار گرفته اند، کودکان هستند. محدودیت هایی که همچنان هم ادامه دارد و آخر آن مشخص نمی باشد. یک کارشناس ارشد روانشناسی بالینی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به این مورد اظهار نمود: پرخاشگری و کنترل نکردن تکانه خشم در کودکان همچون پرتکرارترین مشکلاتی ست که مراجعان در این روزهای کرونایی دارند که بیشتر ناشی از آموزش های آنلاین، کمتر شدن فعالیتهای فیزیکی و سرکوب شدن هیجانات و تخلیه نشدن آنها در کودکان بروز داده می شود.
فروزان هاشم زاده افزود: کرونا سبب شده زمان حضور اعضای خانواده در کنار هم افزایش پیدا کند، ساعت هایی که کودک قبل از پاندمی کرونا، در محیط مدرسه و خارج از خانه و با افراد مختلف می گذراندند حالا در محیط محدود خانه و تنها با اعضای خانواده سپری می شود.
او ضمن اشاره به تأثیر پیگیری مستمر اخبار در ارتباط با حوادث کرونا بر روح و روان کودکان اظهار داشت: از آنجائیکه این روزها بحث و گفتگو حول محور کرونا در همه جا گرم است خواه ناخواه کودکان هم در معرض اخبار در رابطه با این مورد قرار می گیرند، اما آنها از نظر روانی با عنایت به کم بودن میزان دانش و آگاهی نسبت به این مساله گرفتار صدمه های روحی و روانی و در نهایت رفتارهای پرخاشگرانه می شوند.
این کارشناس ارشد روانشناسی بالینی بیان نمود: چگونگی مواجهه کودکان با مبحث بیماری کرونا، چالشی جدی است که خیلی از خانواده ها با آن درگیرند. عده زیادی از کودکان از دیماه سال ۱۳۹۸ که انتشار کرونا در کشور مشخص شد، در خانه ها قرنطینه شده اند. بنابراین والدین باید تلاش کنند تا با توجیه شرایط فعلی و محدودیت های ایجاد شده، در عین حال که عواقب مبتلا شدن به بیماری کرونا را برای کودکان شان توضیح می دهند، مانع از صدمه های روانی ناشی از ترس در آنها شوند.
هاشم زاده تصریح کرد: شما هم بطور حتم تاکنون کودکان پرخاشگری را دیده اید که مدام فریاد می زنند، فحش می دهند و اشیای دم دست خویش را به هر طرف می اندازند یا به سر و صورت مادر خود مشت می زنند. این مورد اغلب به مساله ای مهم و نگران کننده ای برای والدین تبدیل می شود.
وی در مورد چاره مناسب برای مهار خشم و رفتارهای پرخاشگرانه کودکان اظهار داشت: افراد می توانند با کمک یک روانشناس و شناخت احساسات و هیجانات کودک از روش مدیریت کنترل خشم که یکی از ۱۰ روش مهارت های زندگی است استفاده کنند و خشم فرزاندن خویش را کنترل کنند؛ البته باید توجه داشت واکنش نامناسب والدین به این نوع رفتار کودک می تواند سبب تقویت رفتار پرخاشگرایانه شود.
این کارشناس ارشد روانشناسی بالینی اضافه کرد: آگاهی بخشی به کودک با استفاده از ابزارهایی مثل گفتگو یا مذاکره با والدین و خواهر و برادر برای حل مسائل و درخواست های کودک بسیار اهمیت دارد. برای مثال وقتی کودک با شیوه پرخاشگرانه چیزی را طلب می کند و ما به آن پاسخ می دهیم، او این شیوه را ساده ترین راه برای اجابت خواسته خود می داند و در واقع ما قدرت صبوری کودک را سرکوب کرده ایم.
فروزان هاشم زاده با اشاره به اینکه کودکان بخشی از رفتارهای پرخاشگرانه را در دنیای مجازی و برخی را در دنیای حقیقی یاد می گیرند، تصریح کرد: وجود تفکرات و کلیشه هایی همچون این که پسران بیشتر از دختران رفتارهای به اصطلاح قلدرانه تری دارند بر افزایش جمعیت آماری کودکان خشن پسر اثرگذار بوده است و بر مبنای آخرین تحقیقات مداخله ای و مقاله های علمی میتوان گفت پرخاشگری در پسران نسبت به دختران شایع تر است.
او اظهار نمود: پیشنهاد من برای جلوگیری از رفتارهای پرخاشگرانه این است که والدین برای خود و فرزندانشان -در این دوران- برنامه ریزی داشته باشند، همبازی شدن با کودکان و کتاب خوانی همچون روش هایی است که می تواند تأثیر به سزایی در پیشگیری از خشم در کودکان داشته باشد.
این کارشناس ارشد روانشناسی بالینی با اشاره به اینکه مشکلات رفتار کودکان را نباید به کرونا ربط بدهیم، اظهار داشت: کودکان پرخاشگری را یاد می گیرند و شرط اول کنترل این رفتارها در کودک، کنترل پرخاشگری در والدین است و اگر والدین و اطرافیان رفتارهای سالم داشته باشند، به کودک کمک می نماید، چونکه کودکان از راه چشم یاد می گیرند نه گوش و صحنه های درگیری در میان والدین و هر جای دیگر را ببینند یاد می گیرند پس کنترل و نظارت در این موارد بسیار کمک کننده است.
هاشم زاده خاطرنشان کرد: اضطراب ناشی از بیماری کرونا در مادران می تواند بر افکار و رفتار آنها و کیفیت تعاملات شان با کودکان موثر باشد و در آخر باعث انواع اختلالات رفتاری و مقابله ای در فرزندان شود از همین رو تا آخر واکسیناسیون عمومی و انتهای دوره قرنطینه روش های فرزندپروری در دوران کرونا را با حساسیت پیگیری کنند تا شاهد آثار منفی بر سلامت روان شناختی کودکان نباشند.1400/03/16
16:00:54
0.0 / 5
575
تگهای خبر: آموزش , بیماری , زندگی , سالم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است