در مراسم امضای تفاهم نامه همكاری سازمان غذا و دارو با مناطق آزاد تجاری اعلام شد

نخستین محموله میلیونی واكسن ایرانی كرونا هفته جاری

نخستین محموله میلیونی واكسن ایرانی كرونا هفته جاری

به گزارش پاراسول رئیس سازمان غذا و دارو درباره ایجاد وقفه در واکسیناسیون سالمندان اظهار داشت: محموله جدید چند میلیونی واکسن در راه می باشد. اما همانطور که از ابتدا اعلام نموده بودیم، بحث مان استفاده از ظرفیت های تولید داخل است. ان شاءلله در طول این هفته نخستین محموله میلیونی تولید داخل را خواهیم داشت.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا شانه ساز در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه همکاری سازمان غذا ودارو با مناطق آزاد تجاری، با حضور در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ظرفیت های بسیار خوبی را دارند و خیلی از محدودیت هایی که در سرزمین اصلی وجود دارد، در مناطق ویژه دیده نمی گردد و بنابراین سرعت رشد هم از بعد اقتصادی و هم سرمایه گذاری در این مناطق بسیار بالاتر از سایر بخش ها است. خصوصا با سازوکار مدیریتی که در آن مناطق مطابق قانون پیشبینی شده است، می تواند زمینه رشد و توسعه و سرمایه گذاری را هم در زمینه تأمین اقلام سلامت محور و هم خصوصا در بحث تولید ایجاد نماید.
وی اضافه کرد: با عنایت به شعار سال جاری هم که مقام معظم رهبری بحث تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها را مطرح نمودند، این ظرفیت ویژه خاص تر از گذشته مدنظر وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو است. ان شاءلله در چارچوب تفاهمنامه ای که به امضا رسید، شاهد رشد سرمایه گذاری و رشد اقتصادی کشور باشیم و الگویی برای رشد سرمایه گذاری و رشد اقتصادی کشور شده و الگویی برای سایر بخش ها و حوزه های اداری باشد که بتوانند شعارهای اصلی و کلان اقتصادی کشور را محقق کنند.
وی درباره واردات واکسن کرونا از راه مناطق آزاد، اضافه کرد: ستاد ملی کرونا مصوبه ای دارد. باتوجه به محدودیت هایی که در سایر بخش ها وجود دارد و در مناطق ویژه اقتصادی نیست، می توانند در زمینه واردات واکسن در مناطق آزاد به صورت ویژه برنامه ریزی کنند. البته منبع یابی خارج از کشور و مناطق را خود عزیزان انجام داده و ما بعنوان سازمان غذا و دارو در تایید آن منابع حداکثر سرعت را به کار میبریم. این مورد در حد توافقی است که صحبت شده است.
شانه ساز درباره ایجاد وقفه در واکسیناسیون سالمندان اظهار داشت: محموله جدید چند میلیونی در راه می باشد. منتها همانطور که از ابتدا اعلام نموده بودیم، بحث مان استفاده از ظرفیت های تولید داخل است. ان شاءلله در طول این هفته نخستین محموله میلیونی تولید داخل را خواهیم داشت. همه تاییدیه ها و مدارک با نظارت مستقیم وزیر بهداشت مجوزها صادر می شود و بطور قطع از جانب مقام عالی وزارت هم برندها و هم میزانی که در اختیار قرار می گیرد و شرایط مصرفش اعلام می شود.
شانه ساز درباره کسانی که دوز اول را از نوع واکسن خارجی تزریق کردند، اظهار داشت: جایگزینی پلت فرم های مشترک واکسن که روش تولید یکسان دارند، هیچ منفی ندارد. در دنیا هم حدودا همه کشورها این اقدام را انجام داده اند. ما تا جایی که ظرفیتمان اجازه دهد و واردات واکسن را تأمین می کند، بطور قطع از نمونه های وارداتی استفاده می نماییم. اگر بخشی گرفتار کمبود شود که تابحال اتفاق نیفتاده است، طبق همان استانداردهای سازمان جهانی بهداشت از ظرفیت های تولید داخلی برای دوز دوم استفاده می نماییم. در عین حال فقط واکسن روسی است که دوز اول و دومش متفاوت می باشد و بقیه واکسن ها دوز اول و دومشان فرق نمیکند.
وی اظهار داشت: پلت فرم و برند واکسن روسی در ایران از جانب بخش خصوصی بزودی تولید می شود و فکر میکنم در تیر ماه حتی برندی هم که با همکاری مشترک ایران و روسیه است، در ایران تولید نماییم.
شانه ساز در پاسخ به سوال ایسنا درباره زمان صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن برکت و پاستور هم اظهار داشت: بزودی مجوز اضطراری این واکسن ها طبق شرایطی که از جانب کمیته علمی واکسن وزارت بهداشت و کمیسیون قانونی ساخت و ورود دارو اعلام شده، این شرایط اعلام شده و شخص وزیر این مورد را اعلام می کنند که ان شاءلله تلاش می نماییم این هفته صورت گیرد.
به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، در بخش دیگری از این مراسم هم شانه ساز ضمن اشاره به امضای تفاهمنامه همکاری بین سازمان غذا و دارو و مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، اظهار داشت: امضای این تفاهمنامه در راهگشایی و تحقق شعار سال که مقام معظم رهبری فرمودند و دستورات رئیس جمهور در برداشتن موانع و عملی شدن پشتیبانی ها بسیار موثر خواهد بود. با امضای این تفاهمنامه شاهد فعالیت بیشتر فعالان اقتصادی در مناطق آزاد هستیم و امیدواریم سایر بخش ها هم از این گونه اقدامات الگوبرداری کنند و با سهولت و سرعت بیشتری بتوانیم از این پس عمل نماییم.
به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، در ادامه نشست حمیدرضا مومنی - مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، اظهار نمود: دولت محدودیت هایی دارد و دستگاههای اجرایی هم مسئولیت هایی دارند. باید توجه کرد که مأموریت های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو حساسیت خاصی دارد، چون که با سلامت مردم در ارتباط می باشد.
مومنی افزود: در حوزه غذا و دارو و سایر بخش های حوزه سلامت، بخصوص کرونا از تمام مناطق آزاد خواستیم پای کار بیایند و تا جایی که در توان دارند در حوزه پشتیبانی به کمک وزارت بهداشت بیایند. ما در قشم بیشتر از ۱۵ میلیارد تومان در حوزه کرونا هزینه کردیم و ۴ ماه پیش برای خرید یک اکسیژن ساز در قشم اقدام کردیم که اگر این دستگاه ها نبودند بیماران از دست می رفتند.
وی اظهار داشت: باید تفویض اختیار به مناطق آزاد صورت گیرد؛ چون که مناطق آزاد منابع خوبی دارند و می توانند کمک کننده سازمان غذا و دارو و دستگاههای اجرایی شوند. مناطق آزاد در حوزه واردات انواع محصولات می توانند کمک کنند و حفظ استانداردها برای ورود به کشور اهمیت بالایی دارد.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار نمود: باید ظرفیت های مناطق آزاد در قالب مأموریت های غذا و دارو قرار گیرد و آزمایشگاه هایی با استاندارد بالا ایجاد شود و خلأها در حوزه آموزش برطرف و سمینارها و نشست ها برای ارتقای آموزش برگزار گردد.
مومنی اظهار نمود: ما علاقه مند هستیم در حوزه محصولات حلال در مناطق آزاد فعالیت نماییم. معاونت علمی ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرده است تا سقف ۸۰ میلیارد تومان در این حوزه هزینه کنند و ما با تمام توان و تجهیزات آماده ایم پای کار بیاییم و اقدامات در حوزه دارو و غذا می تواند الگویی برای مناطقی باشد که تبدیل به مناطق آزاد می شوند و در چارچوب تفاهمنامه سازو کار مناطق آزاد جدید شکل می گیرد. مناطق آزاد نسل سه باید در قالب های جدید اقدام نمایند.
مومنی ضمن اشاره به ظرفیت واردات سه میلیون دوز واکسن در مناطق آزاد اظهار داشت: ما توان داریم ۳ میلیون دوز واکسن با تمام الزامات و چارچوب ها و مکانیزم های تعیین شده وارد نماییم و از این واکسن ها برای شهروندان و حتی گردشگران استفاده نماییم. هم اکنون امارات برای واکسن ویزا می دهد و شرط تزریق واکسن اقامت ۱۵ روزه در هتل های گردشگری مناطق آزاد آنجا بوده است. لازم است این مبادرت به صورت پایلوت در یکی از مناطق آزاد کلید بخورد و ما خودمان را مکلف می دانیم که هم افزایی ها را افزایش دهیم تا در این حوزه موفق عمل نماییم.
مومنی در حاشیه این مراسم هم اظهار داشت: ما پیش از این به مسؤلان وزارت بهداشت و وزیر بهداشت مکتوب اعلام نموده ایم که مناطق آزاد با عنایت به اختیارات و وظایفی که دارند می توانند در زمان تحریم منشأ اثر در حوزه دارو و تأمین مایحتاج کشور باشند و اعلام نموده ایم هر دارویی را با قیمت و استاندارهای تعیین شده در سازمان غذا و دارو، تأمین کرده و تحویل وزارت بهداشت می دهیم.
منبع:

1400/03/24
08:46:24
0.0 / 5
512
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است