در گفت وگو با پاراسول اعلام شد

اساس قیمت گذاری واكسن های ایرانی كرونا

اساس قیمت گذاری واكسن های ایرانی كرونا

به گزارش پاراسول رئیس سازمان غذا و دارو ضمن توضیح مطالبی مانند قیمت واکسن کرونا، امکان انتخابی بودن این واکسن و وضعیت واردات آن و... اظهار داشت: امیدواریم تا آخر سال واکسیناسیون همگانی را انجام دهیم و تا پاییز هم 60 میلیون نفر از جمعیت کشور، حداقل یک دوز از واکسن کرونا را دریافت کرده باشند.دکتر محمدرضا شانه ساز در گفت و گو با ایسنا، درباره نحوه قیمت گذاری واکسن های کرونای تولید داخل، اظهار داشت: قیمت گذاری واکسن های کرونا برمبنای قیمت تمام شده آنها محاسبه می شود. در عین حال قیمت هم برمبنای تامین با ارز نیمایی است. برای اینکه تمام ارزی که به تولیدکنندگان واکسن برای تولید داده می شود، ارز نیمایی است و محاسبه هم بر همان اساس است.

وی با اعلان اینکه واقعا قیمت واکسن های کرونای داخلی نسبت به متوسط قیمت های واکسن کرونا، بسیار پایین تر است، اظهار داشت: طبیعی است که باید قیمت واکسن های داخلی را با متوسط قیمت واکسن های مختلف مقایسه نماییم. به هر صورت این که بخواهیم پایین ترین قیمت را در نظر بگیریم، اجحاف به تولیدکننده است. ضمن این که مردم ما هیچ پولی بابت واکسن کرونا پرداخت نمی کنند و تزریق واکسن در کشور ما رایگان است. شبکه های معاند همیشه در این موارد فضاسازی هایی می کنند.
امکان انتخابی بودن واکسن کرونا؛ آری یا خیر؟
شانه ساز درباره امکان انتخابی بودن واکسن های تزریقی از طرف جامعه هدف دریافت واکسن کرونا، اظهار داشت: اولا باید توجه کرد که در کشور ما واکسیناسیون الزامی نیست و هیچکس را به زور وادار به تزریق واکسن نمی کنند. برای کرونا هم شاهد بودیم که برخی در سنین بالا که نوبت شان بود، برای تزریق واکسن مراجعه نکردند. در عین حال امکان انتخاب نوع واکسن برمبنای موجودی واکسن وجود دارد. البته در هیچ کجای دنیا اینطور نیست. بعنوان مثال کشوری که فقط واکسن کرونای فایزر یا جانسون اند جانسون دارد، در نتیجه افراد باید همان را تزریق کنند. حال این که خدا را شکر در کشور ما تنوعی وجود دارد و می توانند انتخاب کنند، تزریق واکسن ها بستگی به موجودی واکسن کرونا و نظرات همکاران مان در معاونت های بهداشتی دانشگاه ها دارد که دراین زمینه تصمیم می گیرند.
واردات واکسن کرونا را ادامه می دهیم
وی با اعلان اینکه البته در عین تولید داخلی واکسن، ما واردات را تا جای ممکن ادامه می دهیم، اظهار داشت: برای اینکه برای ما یک روز انجام زودتر واکسیناسیون مقابل کرونا هم مهم می باشد. اگر بتوانیم واکسن وارد نماییم، از آن غفلت نمی نماییم. با این وجود امید و برنامه ریزی اصلی مان بر روی تولید داخلی است. منتظر محموله های جدیدی هم هستیم، با این وجود از آنجایی که بین گفته ها و عمل، تفاوت بسیار زیادی است، ممکنست اعلام جزییات آن، اعتماد عمومی را به صورتی تحت تاثیر قرار دهد، اما برای واردات برنامه داریم و قول هایی برای واردات چند میلیون دوز گرفته ایم، اما تا به اجرا نرسد، جزییات آنرا اعلام نمی نماییم. بدین سبب اگر سازمان غذا و دارو هیچ وقت درباره این پیش بینی ها جزئیاتی اعلام نمی کند، به این علت است که می خواهد اعتماد عمومی حفظ شود.
تزریق حداقل دوز اول واکسن کرونا به ۶۰ میلیون نفر تا پاییز
شانه ساز درباره وضعیت واکسیناسیون مقابل کرونا در کشور تا آخر سال، اظهار داشت: امیدوار هستیم تا آخر سال تمام جمعیت کشور را واکسینه کرده و واکسیناسیون همگانی را انجام دهیم و تا پاییز هم ان شاءالله ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور، حداقل یک دوز از واکسن کرونا را دریافت کرده اند.
روند ثابت واکسیناسیون مقابل کرونا با تغییر دولت
رییس سازمان غذا و دارو درباره روند واکسیناسیون پس از تغییر دولت، اظهار داشت: با تغییر دولت هم تغییری در روند واکسیناسیون ایجاد نخواهد شد. واکسیناسیون مقابل کرونا مساله ای نیست که با تغییر نفرات، گرفتار تغییر شود. این مساله مساله ای حاکمیتی است و تغییر افراد و مسئولان تغییری در روند واکسیناسیون ایجاد نمی کند.
1400/04/08
12:38:44
0.0 / 5
574
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است