وزیر بهداشت:

دیواری بین طب جدید و قدیم وجود ندارد

دیواری بین طب جدید و قدیم وجود ندارد

وزیر بهداشت اظهار داشت: یکی از مسائل بسیار مهم که ذهن ما را مشغول کرده بود، تقابل بین طب ایرانی یا به تفسیری طب سنتی و طب مدرن و جبهه آرایی دو گروه در مقابل همدیگر بود و آنچه لگدمال و گم می شد، حقیقت بود.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در بازدید از طرح ادغام خدمات طب ایرانی در نظام شبکه در مرکز بهداشت شهرستان اردکان، اظهار داشت: گروهی، طب ایرانی را نفی می کردند. درست مثل این که اساتید معماری ما مسجد جامع یزد، مسجد شیخ لطف الله، عالی قاپو و یا تخت جمشید را نفی کنند این یک بی خردی مطلق بود.

وی ادامه داد: گروهی دیگر با افراطی گری، عوام فریبی و تمسک به شیوه های غیرعلمی که نهایتا منجر به سوزاندن طب می شد، با شیوه نابخردانه دیگری در این تقابل، مشارکت می کردند. در این بین یک عقلانیت، حد وسط و منطق باید حاکم می شد و آن منطق این بود که نه می توانیم طب ایرانی که روزی دانشمندان این طب در عرصه بین المللی درخشیدند را نفی نماییم و نه طب جدید و مدرن را.

وزیر بهداشت اشاره کرد: اگر کتاب های بیت الحکمه بغداد را تورقی بزنید می بینید که بیشترین مبانی که برگردان به عربی است و توسط پزشکی به نام حنین بن اسحاق که مسیحی بود به عربی برگردانده می شد، مستنداتی است که از ایران زمین خصوصاً سرزمین های بلخ، بخارا، خوارزم و مناطق مرکزی ایران به زبان عربی برگردان شد تا در کتابخانه مهم بیت الحکمه بغداد ماندگار شود.

وی ادامه داد: مگر می شود ابن سینا، جرجانی و شیوه هایی که در طب قدیم راهگشا بود را نفی کرد؟ آیا می شود هنوز با آنچه که بوعلی سینا گفته بود، بیماران را درمان کرد؟ آنچه که راهگشا است، آمیزه ای از طب قدیم و جدید و آشتی بین این دو در استمرار و امتداد یکدیگر است. دیواری بین طب جدید و قدیم وجود ندارد بلکه استمرار طب را داریم همانگونه که استمرار معماری و سایر علوم را داریم.

وی اشاره کرد: مگر آنچه که فیزیک یا نجوم قدیم بیان می کرد، با آنچه که این علوم در روزگار فعلی بیان می کنند، دو مقوله کاملا تفکیک شده است یا در استمرار و امتداد همدیگر هستند؟ به دنبال این بودیم که چگونه می توان بین تندروی گروهی که همه چیز را در گروی طب مدرن یا طب سنتی و قدیم می بینند، آشتی ایجاد نماییم. این راه فقط یک رفتار عالمانه و بخردانه بود که این گروه در کنار همدیگر قرار گیرند آنهم نه شیادان و شارلاتان هایشان بلکه افراد عالم این دو گروه. پزشکانی داریم که بعد از دوره طب عمومی در دوره تخصصی طب ایرانی تحصیل کرده اند. امروز سازمان جهانی بهداشت جهت استفاده از ظرفیت های طب قدیم برای کاهش عوارض و هزینه های سیستم سلامت برنامه هایی دارد.

نمکی اضافه کرد: درصد قابل توجهی از مرگ و میر مردم ایران به سبب بیماریهای غیرواگیر و همچون فشارخون بالا و عوارض ناشی از آنست. دنیا امروز به این نتیجه رسیده که جز با تغییر شیوه زندگی هیچ راهی برای مقابله با بیماریهای غیرواگیر نیست و از همه مهمتر امروز وقتی با کووید19 مواجه شدیم گرچه واکسن را بعنوان پدیده ای مهم ارزیابی می کنند اما در مناطقی که واکسیناسیون هم انجام شده، به این نکته رسیده اند که چیزی به اهمیت تغییر شیوه زندگی در جلوگیری از کووید19 موثر نیست.

وی اظهار داشت: یکی از آموزه های بسیار ارجمند طب قدیم، اصلاح رویه زندگی است. عده ای فکر می کنند که مقرر است در طرح ادغام طب ایرانی در نظام شبکه، بهورزان نسخه بنویسند و داروی گیاهی بدهند یا روش هایی مانند دم کرده(دمنوش) یا جوشانده مقرر است جای داروهای مدرن را بگیرند و برای ما هم مغلطه کردند. از دکتر آسایی و دکتر ملک افضلی و تیمی خواستم که در ادغام طب ایرانی در نظام شبکه از سطح یک، طرحی آماده کنند و مبنا را برای تدوین، تبلیغ و تبیین آموزه های مبتنی بر شیوه های زندگی سالم در طب قدیم قرار دهیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در طب قدیم، پرخوری، چربی و گوشت فراوان و زندگی بی تحرک مدلول ندارد و از پیش از طلوع آفتاب باید برخاست و بدن را به تحرک درآورد. امروز بی تحرکی عامل اصلی بسیاری از مشکلات سیستم سلامت مانند بیماریهای قلبی و عروقی است. بزرگترین دستاورد ما از ادغام طب ایرانی در نظام شبکه، تغییر روش زندگی و آموزش سبک زندگی صحیح به مردم است و این که شاید دارو دیگر نقش اصلی را نداشته باشد. امیدوارم که حاصل این حرکت بسیار زیبا که چراغ آن در اردکان روشن شد، از میان رفتن نزاع بین دو سر طیف افراطی طب قدیم و جدید باشد.
بنابر اعلام وبدا، نمکی افزود: هنوز برای درمان بیماریهای قلبی، داروی دیگوکسین مصرف می شود در حالی که این دارو از عصاره گل انگشتانه به دست می آید و هنوز بسیاری از داروهای گیاهی که در دنیا مصرف می شوند و اسم های آنها را با اسم های برند می بینیم، حرف اول را می زنند اما اشکالی که در کشور داریم این است که عده ای غیرحرفه ای به جان این رشته افتاده اند و علم طب قدیم یا طب ایرانی یا طب سنتی را بدنام می کنند.1400/04/09
18:50:24
0.0 / 5
517
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است