چرا قیمت برخی اقلام دارویی ایرانی گران تر از مشابه وارداتی است؟

چرا قیمت برخی اقلام دارویی ایرانی گران تر از مشابه وارداتی است؟

به دنبال طرح انتقاداتی در خصوص بالا بودن نرخ مواد اولیه تولید داخلی دارو نسبت به مشابه وارداتی و همینطور مباحثی در خصوص ایجاد انحصار در مواد اولیه تولید داخلی، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، اظهار داشت: بطور قطع از تولید داخلی مواد اولیه و... حمایت می شود و اگر هزینه آن هم بالاتر باشد، باید با ایجاد بازارهای صادراتی و توسعه مارکتینگ بازار داخل، این هزینه تمام شده را کم کرد.دکتر سید حیدر محمدی در گفتگو با ایسنا، درباره مباحث مطرح شده در خصوص نرخ بالای مواد اولیه تولید داخلی در کشور نسبت به مواد اولیه وارداتی و علل این موضوع، اظهار داشت: در زمینه مواد اولیه اولا سیاست ما پشتیبانی از تولید داخلی است. حال امکان دارد در بعضی موارد هزینه تولید بیشتر از واردات باشد، اما این مورد به معنای این نیست که حمایت مان را از تولید داخلی برداریم.

وی اضافه کرد: منتها یکسری موارد تولید هزینه دارد و ما هم در آمار و ارقام مان اعلام کردیم که در مواردی هزینه تولید داخلی نسبت به واردات بیشتر شده است. این اعلام صرفاً به این علت است که باید به سمت صادرات و توسعه بازارهایمان رویم تا از این مسیر هزینه تمام شده برایمان کاهش پیدا کند، اما به این مفهوم نیست که از تولید داخلی حمایت نکنیم.

محمدی تصریح کرد: بطور قطع از تولید داخلی مواد اولیه و... حمایت می شود و اگر هزینه آن هم بالاتر باشد، باید با ایجاد بازارهای صادراتی و توسعه مارکتینگ بازار داخل این هزینه تمام شده را کم کرد.

وی اظهار داشت: در عین حال یکی از مسائلی که تولیدکنندگان باید مورد توجه قرار دهند، این است که کیفیت محصولات شان را افزایش دهند که تولیدکنندگان دارو رغبت داشته باشند که مواد اولیه را از تولیدکنندگان ماده اولیه ما خریداری کنند. حال برخی تولیدکنندگان دارو در کشور تمایل به واردات مواد اولیه دارند که ما این اجازه را نمی دهیم و در نتیجه امکان دارد محصول مورد نظر گرفتار کمبود شود. ازاین رو تولیدکنندگان مواد اولیه به غیر از این که باید قیمت شان را برای تولیدکنندگان داروها به صرفه کنند، باید میزان کیفیت مطلوب را هم برای تولیدکننده ایجاد کنند که ما بطور قطع در این راه به آنها کمک می نماییم.
1400/05/29
14:17:35
0.0 / 5
297
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است