یافته محققان ایرلندی؛

لختگی خون عامل بروز سندرم کووید طولانی مدت

لختگی خون عامل بروز سندرم کووید طولانی مدت

به گزارش پاراسول شواهد جدید نشان داده است که بیماران مبتلا به ˮسندرم کووید طولانی مدتˮ دارای معیارهای بیشتری برای لخته شدن خون هستند که می تواند دلیل وجود علایم مداومی مانند کاهش آمادگی جسمانی و خستگی باشد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، محققان دانشگاه دوبلین ایرلند ۵۰ بیمار مبتلا به سندرم کووید طولانی مدت (لانگ کووید) را مورد بررسی قرار دادند تا بهتر بفهمند که آیا انعقاد غیرطبیعی خون در آن دخیل است یا خیر.
سندرم کووید طولانی مدت حالتی است که در آن، علایم می توانند هفته ها تا ماه ها بعد از برطرف شدن عفونت اولیه ادامه داشته باشند و برآورد می شود که میلیونها نفر را در سرتاسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.
آنها دریافتند که نشانگرهای انعقاد خون در بیماران مبتلا به سندرم کووید طولانی مدت در مقایسه با گروه کنترل سالم به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.
این نشانگرهای انعقادی در بیمارانی که با عفونت اولیه کووید ۱۹ احتیاج به بستری شدن داشتند، بیشتر بود. آنها همینطور دریافتند حتی کسانی که قادر به مدیریت بیماری خود در خانه بودند، همچنان دارای نشانگرهای انعقادی بالا بودند.
محققان مشاهده نمودند که لخته شدن بیشتر خون با سایر علایم سندرم کووید طولانی مدت مانند کاهش آمادگی جسمانی و خستگی ارتباط مستقیم دارد. باوجود این که نشانگرهای التهاب همه به سطح نرمال بازگشته اند، اما این افزایش لخته شدن همچنان در بیماران گرفتار سندرم کووید طولانی مدت وجود دارد.
دکتر «هلن فوگارتی»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «نتایج ما نشان داده است که سیستم انعقادی امکان دارد در علت اصلی سندرم کووید طولانی مدت نقش داشته باشد.»
وی در ادامه می افزاید: «فهم علت اصلی و ریشه ای این بیماری می تواند نخستین گام در جهت توسعه راه های درمانی مؤثر باشد.»


منبع:

1400/05/30
13:45:51
0.0 / 5
460
تگهای خبر: بیماری , درمان , سالم , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است